DomácnosťZáhrada

Ako pestovať bylinky v paneláku?

pestovanie v panelákuBylinková záhradka je snom každej gazdinky. Ak máme domček so záhradou, nie je nič jednoduchšie, než si svoj sen splniť. Ak žijeme ale v byte, mohlo by sa zdať, že je to nemožné. Opak je ale pravdou. A dokonca to ani nie je žiadna veda. Pri troche starostlivosti nám môže za oknom vyrásť naša vlastná bylinková mini záhradka, z ktorej sa budeme tešiť celú sezónu. Ako pestovať bylinky v paneláku?

Aké druhy byliniek môžeme v byte pestovať

Najrozšírenejšou bylinkou, ktorá nechýba snáď v žiadnej domácnosti, je pažítka. Ak kúpime rastenú pažítku v supermarkete, dvakrát ju orežeme a pažítka aj napriek pravidelnému zalievaniu uschne. Niet sa čomu čudovať. Bylinky sú rýchlené, určené na priamu spotrebu.

Ak chceme, aby nám bylinky vydržali čo najdlhšie, zakúpime predpestované sadenice v niektorom z overených záhradníctiev alebo si odvážnejší z nás vypestujú vlastnú sadeničku zo semien.

bylinky v panelákuZvolíme len tie druhy, o ktorých vieme, že ich budeme využívať. Vhodná je levanduľa, mäta, šalvia, bazalka, medovka, majorán, tymián. Pre domáce pestovanie vyberieme odrody, ktoré sú skôr menšieho vzrastu.

Sejba a výsadba byliniek v paneláku

Semená možno vysievať v čase, keď sa počasie teplotne ustáli, tzn. od februára do apríla. Bylinky vysievame priamo do kvetináčov s kvalitným pôdnym substrátom určeným pre výsev. Semienka sú veľmi drobné, preto vysievame jemne a opatrne na pripravený a zľahka utlačený povrch.

Potom ich zasypeme veľmi tenkou vrstvou zeminy. Najvhodnejšou je rašelina s prímesou pilín alebo perlitu. Čerstvo zasiate semienka zalejeme, ale len veľmi opatrne, aby sme ich nevyplavili. Pre najlepší rast potrebujú slnečné okná a teplotu okolo 25 ° C.

Akonáhle rastlinky vykuknú a malinko podrastú, pretrháme ich a necháme ďalej rásť. Až keď sa objavia aspoň dva pravé listy, mali by sme rastlinku prepichať, tzn. premiestniť do malých pestovateľských kvetináčov. K tomuto účelu použijeme substrát pre výsev a množenie.

pestovanie byliniekRastlinky opatrne vyjmeme pomocou prepichovacej paličky. Otvor, kam zasadíme novú rastlinku, vytvoríme tiež prepichovacou paličkou a to tak, že ju zapichneme do substrátu a vykloníme trochu k strane. Zeminu mierne pritlačíme k rastlinke a zľahka zalejeme.

Podľa toho, o akú bylinku sa jedná, vysadíme ich jednotlivo alebo do trsov po niekoľkých.

Zhruba v polovici mája (ak sme výsev vykonali vo februári) môžeme mladé rastliny zasadiť do veľkých kvetináčov, či iných nádob. Pre každú bylinu musíme zvoliť vhodný substrát.

Najčastejšie chyby pri pestovaní byliniek v paneláku

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. To platí aj v tomto prípade, pretože prehnaná starostlivosť môže byť našim výpestkom skôr na škodu. Bylinky neprelievame, nemajú to radi. Pri nadmernej vlhkosti môže dôjsť k zhnitiu korienkov a znehodnoteniu celej rastliny.

Samo-zavlažovacie nádoby preto nie sú príliš vhodné. Lepšie je pravidelná primeraná zálievka. Bylinky zalievame do misky, keď je substrát vyschnutý. Všetko, čo rastlinka do dvoch hodín nevypije, vylejeme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button