Záhrada

Ako na pestovanie pivonky?

Ako na pestovanie pivonkyNávod a postup ako na pestovanie pivonky. Pivonky sú krásnym okrasným kríkom, ktorý sa v zámockých záhradách objavuje už od stredoveku. Typické pre tento ker sú krásne a veľké kvety s prenikavou vôňou a peknou farbou. Pivonky majú tiež veľmi silné liečivé účinky, kvôli ktorým sa používajú nielen v alternatívnom lekárstve, ale aj v kozmetike.

Na pestovanie pivonky budete potrebovať:

  • sadenice pivoniek
  • vhodné stanovište pre pestovanie pivoniek
  • vodu
  • zeminu
  • motyku
  • rýľ

Stanovište pre pivonku

Ker pivonkyPivonka je vytrvalým kríkom, ktorý má životnosť aj desať rokov. Saďte preto kríky premyslene, a to najlepšie na slnečné stanovište, pretože vám v tieni nebudú kvitnúť.

Ker môže dorásť až do výšky dva metre. Rastie síce pomaly, ale na jeho nádherné, veľké guľaté kvety s priemerom 25 i viac centimetrov sa oplatí počkať. Rastlina totiž musí byť dostatočne stará, aby bola schopná kvitnúť.

S pribúdajúcim vekom a veľkosťou kra sa počet kvetov znásobuje. Bývajú biele, ružové, červené, žlté, marhuľové, fialkasté či zelenkasté. Veľmi cenené sú dvojfarebné kvety.

V závislosti od stanovišťa, kvality pôdy a odrody začínajú kvitnúť v apríli a obdobie kvitnutia trvá dva až tri týždne.

Pestovanie pivonky zo semena sa dá len ťažko, a preto si radšej kúpte malé sadeničky, ktoré zasaďte koncom leta na to správne miesto.

Pivonku vsádzajte vo vzdialenosti 60-80 centimetrov od seba nie do moc veľkej hĺbky. Ker vysádzajte do dobre priepustné pôdy bohaté na živiny a vápno.

Nepresádzajte pivonku, nemá to rada!

Zálievka

Pestovanie pivonky nepotrebuje nič extra, a preto ju zalievajte normálne. Rastline nevadí ani suchšie stanovište.

Hnojenie

Je dôležité, aby ste na konci leta ker prihnojili. Ideálne je, keď k tomu použijete kompost alebo maštaľný hnoj, ktorý pivonku ochráni pred mrazom. 

V júni po odkvitnutí sa odporúča prihnojenie kombinovaným minerálnym hnojivom a na jeseň občas pridať kvalitný kompost. Hnojivá sa do pôdy zapracúvajú plytko, maximálne do hĺbky 5 až 7 cm.

Pozor treba dávať na nadmerné hnojenie dusíkatými hnojivami, ktoré spôsobuje zoslabnutie konárov. Tie potom nedokážu udržať ťažké kvety a v zime častejšie namŕzajú, lebo nestihnú zdrevnatieť.

Rez

Pri reze si musíte uvedomiť, že v nasledujúcom vegetačnom období obmedzíte, alebo úplne odstránite kvitnutie.

Kvety pivonkyPivonky totiž kvitnú z púčikov, ktoré sú na koncoch výhonkov, ak ich teda odstránite, na ďalšie kvety budete čakať ďalšie dva až tri roky.

Najlepšie je, ak zrežete iba suché, poškodené alebo choré konáre.

Rezom sa upravujú hlavne mladé exempláre, aby sa lepšie rozkonárili. Výhonky treba zrezať asi o jednu tretinu, najlepšie v januári.

Tip ako pestovať pivonku

Pri starších kroch môžete vykonať aj hlbší rez prestarnutých, alebo vnútorných prekrížených konárov, čím podporíte rast nových výhonkov.

Zmladzovací rez znášajú staršie pivonky vcelku dobre. Najstaršie výhonky sa odporúča odstrániť tesne pri zemi.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button