Záhrada

Ako vykopať záhon a zbaviť ho buriny?

ako vykopať záhon pomocou motykyV tomto článku sa dozviete ako si vykopať záhon a zbaviť ho nežiaducej buriny. Záhradníčenie je obľúbenou kratochvíľou mnohých z nás. Či, už ste začiatočník, alebo ostrieľaný záhradník, nikdy neuškodí vedieť, ako vykopať záhon a ako svoju záhradu pripraviť na novú sezónu a zbaviť sa nechcenej buriny. Krásna a upravená záhradka je vizitkou každého domu. Na záhrade môžete nielen oddychovať, ale aj pestovať kvety, či bylinky pre potreby vašej kuchyne. Každý záhradník sa minimálne raz za život dostane do situácie, kedy by rád rozšíril možnosti svojej záhrady. Skrotenie „džungle“, ktorú možno doma máte je práca náročná, avšak ju zvládnete aj bez pomoci záhradníckej firmy. Ako skultivovať záhradku, rozšíriť jej potenciál a ešte mať zo svojej práce dobrý pocit? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ak chcete vykopať záhon a zbaviť ho buriny tak budete potrebovať:

  • rýľ
  • motyčku
  • pracovné rukavice
  • rastliny
  • kosák/kosačku
  • kanvu
  • asistenta

Príprava záhonu

Pred tým, ako chcete vykopať záhon a začínate v úplne zarastenom teréne, nezaobídete sa bez kosačky, kosáka a krovinorezu. Vo vysokej tráve by sa vám záhon doslova stratil.

burina v záhradeAkonáhle máte pokosené, zoberte si do ruky rýľ a motyčku. Vrelo odporúčame aj nejakého dobrovoľníka, ktorý vám bude počas celého procesu pomáhať. Tiež nezabudnite na ochranné rukavice, ktoré zoženiete v obchode s pracovnými odevmi.

V záhrade nájdite miesto, kam chcete svoj záhon umiestniť a kde chcete vykopať záhon. Ak chcete, môžete si ho vyznačiť kolíkmi alebo konárikmi, ktoré zatlčiete do zeme, ale pre celý proces prípravy záhona to nie je nevyhnutné.

Kopanie

ochranné rukaviceVezmite rýľ a celou váhou ho zaborte do zeme tak, aby ste spolu so zeminou vytiahli korene rastlín.

Váš pomocník následne motyčkou bude od rýľa odhŕňať trsy, z ktorých ručne odstránite burinu.

Aby sa burina nevrátila vo veľkom, hneď po prvom daždi, je nutné hlinu zbavovať buriny aj s koreňmi – a to naozaj dôkladne.

Kyprenie pôdy rýľom a motyčkou tiež zabezpečí jej väčšiu úrodnosť, pretože kyslík sa dostane aj do nižších vrstiev podložia.

Výsadba záhonu

V mieste, kde chcete zasadiť pripravenú rastlinu vykopte jamku, do ktorej nalejte malé množstvo vody. Rastlinu zasaďte a rukami poriadne zatlačte hlinu okolo koreňov. Opäť rastlinu zalejte.

Ochrana rastlín

Ak sadíte okrasnú rastlinu, zistite si, akého má prirodzeného škodcu. Môže sa stať, že vám koreň rastliny zje myš, ktorá danú rastlinu považuje za veľkú lahôdku. Rastlinu ochránite tak, že ju zasadíte aj s plastovým kvetináčom zo záhradníctva.

Po dôkladnom odstránení buriny bude aj napriek tomu nutné z času na čas záhon skontrolovať a zbaviť ho vyrastajúcej buriny. Bude jej však oveľa menej ako v prípade, keď celý proces zbavovania buriny aj s koreňmi preskočíte.

Domáce prostriedky na odstránenie buriny

Soľ

Možno ste to ešte nikdy nepočuli, ale soľ je veľmi nápomocná pri odstraňovaní buriny, ale i pri odháňaní slimákov z vašej záhrady.

Stačí, aby ste, čo najbližšie ku koreňu buriny nasypali malé množstvo soli. Vďaka dažďu sa soľ postará o to, aby sa pôda premenila na neobývateľné prostredie pre burinu.

Noviny

Noviny sú ďalšou skvelou metódou ako vyhubiť burinu a zároveň skvalitniť vašu pôdu – pretože rozkladajúce sa noviny pritiahnu do vašej pôdy červy, ktoré sú pre jej kvalitu veľmi prospešné.

Najskôr položte na zem, ktorú chcete zbaviť buriny vrstvu novín, ktorú dobre zalejete. Následne naneste vrstvu mulčovacej kôry a udržujte dostatočnú vlhkosť, pravidelným polievaním. Výsledkom tejto metódy je záhrada bez buriny a kvalitnejšia pôda.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button