Ako sa starať o kosačku?
Ak sa chceme starať o kosačku, musíme v prvom rade určiť, či ide o benzínový alebo elektrický typ, ďalej podľa spôsobu kosenia rozoznávame kosačky rotačné, strunové, vretenové, bubnové a krovinové. Každý druh a typ kosačky vyžaduje inú údržbu. Rozdiel bude v starostlivosti o elektrickú kosačku a o kosačku s benzínovým alebo naftovým pohonom. V priebehu sezóny sa väčšinou bude jednať o bežný servis, avšak po skončení kosenia a pred uložením kosačky do garáže či kôlne, je potrebné venovať kosačke väčšiu pozornosť.
Ako sa starať o kosačku s benzínovým pohonom?
Starostlivosť o elektrickú kosačku v priebehu sezóny spočíva predovšetkým v kontrole brúsenia nožov pri rotačnej kosačke . Pri strunovej kosačke alebo elektrického či akumulátorového krovino-rezu je to ešte jednoduchšie. Postačí očistenie, výmena struny a uloženie na suché miesto.
Je veľmi dôležité aby miesto na odkladanie vašej kosačky malo nízku vlhkosť a nie príliš nízku teplotu, v opačnom prípade sa vám to môže vyplatiť v podobe korózie či nesprávneho alebo krátkodobého fungovania kosačky.
Prevažne elektrické kosačky sú veľmi citlivé na okolité dlhodobé podmienky.
Pri benzínových kosačkách je starostlivosť o niečo zložitejšia. Ako u iných rotačných kosačiek sa musíte starať o správny stav noža.
Ak si ho hodláte brúsiť sami, je nutné dbať o jeho optimálne vyváženie. Ak budete brúsiť nože len veľmi hrubo a neuvážene, môže dôjsť k zlému vyváženiu hlavy a vaša kosačka nebude kosiť tak ako by mala. Preto si dajte záležať aj na správnom a dôkladnom brúsení nožov.
Hlavnú pozornosť je potrebné venovať motoru. Pri motore je vhodné premýšľať už počas samotného výberu kosačky v obchode či na internete. Počas sezóny budeme dolievať benzín ale dbajte na to, aby sa do nádržky nedostali zvyšky trávy a iné nečistoty.
Potom je nutné strážiť hladinu oleja u štvortaktu. Dvojtaktné motory sa mažú dolievaním oleja priamo do paliva.
A ako sa starať o kosačku s benzínovým motorom?
Pred uložením benzínovej kosačky na zimu je dobré zveriť kosačku servisnej po-sezónnej kontrole. Ak sa rozhodnete vykonať údržbu sami, je potrebné dodržať určitý odporúčaný postup:
- Benzínová nádrž by mala byť buď po okraj plná paliva, alebo naopak úplne prázdna. Ak ju chcete vyprázdniť, nechajte bežať motor až do jeho vyhasnutia. Týmito dvoma metódami zamedzíte hrdzaveniu stien motora a jeho skoršiemu opotrebeniu.
- Vymeňte olejovú náplň za novú
- Zapaľovaciu sviečku očistite, prípadne vymeňte a nechajte ju zaskrutkovanú len voľne alebo mimo motor.
- Skontrolujte stav olejového a vzduchového filtra
Ako každá iná záhradná technika, tak aj kosačky by mali byť uložené v suchom prostredí, aby ste zabránili prípadnej korózii kovových častí. Na jar sa vám títo pomocníci na záhrade odvďačia kvalitným a bezporuchovým chodom na vašej záhradke.
Dúfame, že sa vám vďaka týmto tipom podarí udržať vašu kosačku na žive viac než pár rokov do záruky. Ide predsa o zariadenie, ktoré nieje lacné a aj jeho oprava môže stáť celkom veľa. Preto dbajte o vašu kosačku pred aj po sezóne kosenia.
Ak sa vám páčil článok o tom ako sa starať o kosačku, prečítajte si aj: