Záhrada

Ako a čo urobiť v júni na záhrade – 2. časť

prikrytie ruží a čo robiť v juni na záhradeAk máme záhradu väčšiu a čo do rastlín pestrejšiu, čaká nás na nej pomerne veľa práce. V júni sa všetko väčšinou točí okolo výdatnej zálievky. Ale ani tá nie je všetkým. Poďme si ukázať, čo všetko môžeme v júni na záhrade urobiť.

Čo budete na prácu v júni na záhrade potrebovať

  • rycie vidly
  • kanvica
  • hrable

V júni sa venujeme trávniku

Na začiatku mesiaca môžeme ešte vysádzať do vodných nádrží lekná.
Vysádzame už len príležitostne rastliny z kontajnerov.

Venujeme dostatočnú pozornosť aj trávnikom. Kosíme ich na krátko, hnojíme a aplikujeme prípravky proti burinám, ak je to bezpodmienečne nutné.

Kosatce

polievanieJún na záhrade je spojený prevažne s kosatcami. Tie odkvitnuté odrezávame s celou stonkou až na podzemok.

Kosatce plejeme ručne. Najlepším pomocníkom pri tejto činnosti je motyčka na cibuľu. Pomôže nám nepoškodiť odhalené podzemky a korene.

Kvetináčové kvety

Okrem zálievky nezabudneme na prihnojovanie rastlín, a to zvlášť na tie v nádobách. Aby rastliny nasadzovali stále nové kvety, odstraňujeme pravidelne ich odkvitnuté kvetenstvá.

Ruže

Pri polievaní ruží pamätáme na to, že by mala byť veľmi výdatná. Ruže korenia hlboko, a tak povrchová zálievka nebude mať veľký význam. Môžeme použiť až 30 litrov na meter štvorcový.

Ak ruže opakovane trpia nedostatkom vody, kvitnú menej a navyše sú napádané hubovitými chorobami.

Dvojročné rastliny

bazalka

Teraz je čas na výsev dvojročných rastlín. Rovno na chránený záhon vysejeme cheiranty, náprstníky, klinčeky a ďalšie dvojročné rastliny.

Pôda by počas klíčenia nemala vyschnúť.

Kapucínka

Ak jednoročná kapucínka vytvára mnoho listov, ale takmer nekvitne, zrejme sme ju príliš prihnojili alebo vysadili do pôdy príliš bohatej na živiny. Preto sa ju snažíme vždy umiestňovať v záhrade skôr na slnečné miesta, kde vytvára viac kvetov ako na polotienistých miestach.

Odstáta voda

Ak používame k zálievke vodovodnú alebo studničnú vodu, musíme ju po nabratí nechať najskôr odstáť, inak by mohlo dôjsť k teplotnému šoku u rastlín, najmä u tých teplomilných.

Koreniny

Zbierame takisto aj koreninovú zeleninu, ako napr. majoránku a bazalku, saturejku, pamajorán. Rastliny ale nezrezávame tesne nad povrchom, to by už nestihli obraziť. A my určite chceme ešte ďalšie zbery.

Dreviny

Stromy a kríky v záhrade prihnojujeme rýchlo pôsobiacimi hnojivami. Ak stromy zavlažujeme, potom je lepšie to vykonávať menej často, ale o to výdatnejšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button