Ako na pestovanie kany?
Pestovanie kany s výraznými kvetmi je veľmi jednoduché, preto sa do tejto aktivity môžu pustiť aj úplní začiatočníci. Aj keď je kana tropická rastlina, je vyšľachtená na podmienky miernej klímy. Snáď najznámejšia Kana je kana indická (Canna indica), ľudovo nazývaná kana kana alebo len kana. Kana patrí k ideálnym balkónovým kvetinám pre teplá a slnečné miesta.
Návod ako na správne pestovanie kany
Kana indická docestovala do Európy spolu s námorníkmi z Južnej Ameriky a stala sa vyhľadávanou a atraktívnou kvetinou.
Pomenovanie dostala podľa tvaru jej listov – z gr. „kanna“ čiže trúbka, a spomína sa v súvislosti s mylným predpokladom, že výprava Kryštofa Kolumbusa skončila objavením Indie. Známa je aj tým, že niektoré kultúry konzumujú jej hľuzy a mladé výhonky. Vyslúžila si aj prezývky ako dosna indická alebo dvojzubec.
Túto mohutnú, nemrazuvzdornú, no zato vytrvalú rastlinku pestujeme predovšetkým kvôli pôvabným, farebným kvetom a ozdobným listom.
Medzi nespočetnými druhmi nájdeme kany s bordovohnedými, bronzovými alebo zelenožltými listami a žiarivo červenými, dokonca čiernymi, ružovými, snehobielymi, žltými alebo lososovými kvetmi.
Podobajú sa na kvety mečiky alebo orchidey. Existujú jednofarebné, viacfarebné odrody, jedince so škvrnami, pásikmi či bodkami.
Rôzne druhy kany
Rozlišujeme nízke, kompaktné kany, ktoré umiestňujeme na terasy alebo balkóny. Nižším vyšľachteným odrodám vyhovujú aj menšie nádoby.
Rovnako sa okrasne vyníma v trávniku alebo záhone, pretože dorastá do výšky až 2 metre. Vybrať si môžete z drobnokvetých alebo veľkokvetých odrôd. Táto polotropická kvetina kvitne celé leto až do nástupu prvých mrazov.
Mladé rastlinky kany sú citlivé na mrazy, preto je pestovanie kany vhodné až po odznení mrazíkov, teda od konca mája. Odnože kany sa predpestovávajú od februára do konca marca.
Najprv ideálne na tmavšom, ale teplom mieste. Potom, čo rastlina nariastie a začne sa objavovať zelená nadzemná časť, prenesieme nádoby s Kanami na svetlejšie stanovište.
Ďalej pestujeme pri teplote 15-18 ° C. Kany potrebujú záhon s hlbokou, dobre priepustnú humóznou pôdou.
Kany vysádzame do záhona 50 x 50 cm na chránené stanovisko pred vetrom.
Pestovanie kany počas leta
Kana v lete vyžaduje dostatok živín a vlahy, preto dostatočne zalievame a pravidelne prihnojujeme plným hnojivom.
Kany hnojíme kompostom, rohovinou alebo kostnou múčkou alebo starým konským trusom. Potom sú rastliny dobre vyvinuté a bohato kvitnú. Počas leta odstrihávame zvädnuté kvety.
Uskladnenie kany počas zimy
Po prvých mrazoch kany zrežeme tesne pri zemi a podzemky uskladníme. Najlepšie v suchšej pivnici do teploty 10 ° C, v piesku alebo suchej rašeline.
Počas zimy kontrolujeme, či kany nie sú napadnuté plesňou.
Ďalšie návody ako pestovať: