Záhrada

Ako presádzať orchidey?

orchidey a ich domáce pestovanieOrchidey sú izbové kvety, ktoré potrebujú celkom málo starostlivosti a potrebujú presadiť iba raz za dva roky. Ak presádzate prvý krát, obavy sú na mieste. Možno sa bojíte, že presadiť túto krehko vyzerajúce rastlinu bude komplikované, ale nie je sa čoho obávať. V skutočnosti je presádzanie orchidey celkom jednoduché a príjemné. Ako pestovať orchidey doma a ako ich presádzať? V tomto článku vám prinášam podrobný návod krok po kroku ako presádzať orchidey.

Čo potrebujete ak chcete presádzať orchidey:

  • orchidey
  • kanvu s vodou
  • kvetináč
  • škoricu
  • sterilné nožnice
  • substrát

Krok 1 pri presádzaní orchidey

presadzanie orchideyNamočte rastlinu a aj kvetináč na niekoľko minút, potom bude odstránenie z kvetináča jednoduchšie.

Krok 2

Uchopte orchidey zospodu za listy a jemne vytiahnite. Po odmočení by to malo ísť celkom ľahko.

Krok 3

Po vybratí zo starého kvetináča vezmite kanvicu s vodou a zalievaním odstráňte všetku hmotu z priestoru medzi koreňmi.

Krok 4

ako presadzat orchideyPotom korene skontrolujte, a tam kde sa rozpadajú, zastrihnite sterilnými nožnicami a zasypte škoricou.

Škorica ochráni rastlinu pred prienikom choroby.

Krok 5

Pripravte si nový kvetináč, ktorý bude o niečo väčší, než ten predchádzajúci. Pozor však, nemal by byť výrazne väčší, než predchádzajúci kvetináč, pretože potom by sa orchidea snažila rýchlo vyplniť korene a vôbec by vám nekvitla.

Krok 6

Na dno kvetináča dajte trochu substrátu určeného pre orchidey. Rastlinu vložte do kvetináča  a držte ju po celý čas, čo budete okolo nej dávať ďalší substrát. Starostlivo kvetináč okolo kvetiny vyplňte. Nakoniec zeminu jemne zatlačte.

Krok 7

ako pestovať orchideíDôkladne zalejte a orchideu umiestnite na miesto s dostatkom nepriameho svetla.

Kedy presádzať orchidey?

Orchidea sa presádza ku koncu jari, tesne pred začatím pučania nových výhonkov a rastu kvetiny samotnej.

Tip ako na správne presádzanie orchidey

Nožnice treba pred použitím dezinfikovať a to tak, že ich poriadne umyjete mydlom a teplou vodou, a potom dôkladne osušíte papierovou utierkou.

Nakoniec ich dezinfikujteSterilizácia nožníc sa vykonáva nad plameňom sporáku, kedy sa nožnice potrú trochou liehu a umiestnia sa na niekoľko sekúnd nad plameň. Nezabudnite sa pri tom chrániť. Sterilizované nožnice potom položte na čistú papierovú utierku. Nepoužívajte túto metódu na tie nástroje, ktoré majú nejakú špeciálnu povrchovú úpravu, poškodili by ste ich.

Pred presadením by ste mali použiť ideálne nový kvetináč, aj ten by ste mali predtým umyť teplou vodou a mydlom, a vydezinfikovať chlórom v pomere 1:9 s vodou. V roztoku by mala nádoba byť 30 minút. Potom kvetináč dôkladne opláchnite a osušte papierovými utierkami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button