AkoaPreco.com > Záhrada > Ako správne mulčovať?

Ako správne mulčovať?

ako správne mulčovaťMulč je materiál, ktorý je pre vaše rastliny alebo kríky veľmi užitočný. Pokladá sa na povrch pôdy okolo rastlín a má hneď niekoľko výhod. Predovšetkým vrstvou mulču udusíte prípadnú burinu, ktorá by mohla vašim rastlinám brať živiny a zužovať im priestor pre vývoj. Mulč ale tiež vďaka svojej prírodnej báze dodáva do pôdy živiny, ktoré rastliny potrebujú, a celkovo zlepšuje štruktúru pôdy. Ďalšou výhodou mulču je, že udržiava v pôde vlahu. Aký mulč, ako a kedy môžete použiť a ako správne mulčovať?

Organické mulče


správne mulčovanieMulčom môže byť uležaný slamový hnoj, záhradný kompost, použitý šampiňónový substrát, suchá pokosená tráva atď. Drevité materiály (piliny, drvená kôra) nie sú vhodné, ak nie sú staršie viac ako dva roky. Dovtedy totiž pri svojom rozklade spotrebovávajú dusík, ktorý rastliny pri svojom raste potrebujú.

Fólie

Na mulčovanie možno použiť aj špeciálne fólie. Majú hneď niekoľko výhod: zvyšujú teplotu pôdy, potláčajú burinu, odrážajú teplo ku vyzretým plodom a udržujú plody čisté a nezašpinené od pôdy. Vhodné je to na záhonoch, napríklad pri pestovaní jahôd.

Existuje hneď niekoľko druhov fólií. To, akú fóliu vyberiete, je dôležité rozhodnutie, pretože nie všetky fólie majú všetky vyššie vymenované výhody. Čierne sa používajú hlavne na potlačenie buriny, biele k odrážaniu tepla a svetla k vyzretým plodom. Existujú ale aj priehľadné, ktoré vďaka priepustnosti svetla nezabránia rastu buriny, alebo dvojfarebné (z jednej strany čierné, z druhej strany bielé), ktoré sú naopak veľmi efektívne ako proti burine, tak vzhľadom k zachovaniu tepla a svetla.


Ako mulčovať?

Ak ste sa rozhodli pre organický mulč, naneste okolo rastlín alebo kríkov vrstvu mulču asi 2,5 – 5 cm hrubú. Pokiaľ ale nanesiete hrubšiu vrstvu, nič sa nestane, aspoň budete mať istotu, že burinu naozaj zlikvidujete.

hrúbka mulčuAk ste sa rozhodli pre fóliu, vyrežte do nej najskôr otvory (v tvare písmena X) pre rastliny a až potom ju rozprestrite. Okolo záhonu vyryte 7-10 cm hlbokú ryhu a okraj fólie zarýľujeme pod hlinu rýľom, aby ju neodfúkol vietor.

Kedy mulčovať?

Najvhodnejšie je mulčovať pri tom, keď rastliny vysádzate. Ak pridávate mulč až neskôr, nezabudnite pred samotným nanesením mulču starostlivo vytrhať trvalú burinu, pretože by jej mohol mulč skôr ešte prospieť.

Čo sa týka ročného obdobia, je vhodné mulčovať na jar a na začiatku leta, kedy je pôda vlhká a teplá.

Upozornenie


Nemulčujte studenú, mokrú alebo veľmi suchú pôdu. V oblastiach, kde veľmi často prší, je vhodnejšie mulčovať na jeseň, keď je pôda suchšia. Nenanášajte mulč ani na studenú alebo zamrznutú pôdu, pretože by to mohlo mať opačný účinok. Lepšie je počkať, až sa na jar pôda dostatočne prehreje.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.