Cestovanie

Ako lacno a neobvykle cestovať?

workcamp vo sveteChceli by ste cestovať, ale nechcete minúť toľko peňazí ako pri klasických zájazdoch? Nebavia vás pobytové zájazdy, pretože sa neradi len váľate pri mori? Nebavia vás poznávacie zájazdy, pretože chcete vidieť viac než len pamiatky? Chcete spoznať miesta a neobvykle cestovať, kam sa oči bežného turistu len tak nepozrú? Chcete zažiť dobrodružstvo a spoznať inú kultúru? Chcete si precvičiť cudzí jazyk alebo sa naučiť nový? Chcete mať kamarátov v zahraničí a získať pracovnú skúsenosť? Ak ste aspoň raz odpovedali áno, rozhodne by ste si mali ako prvý krok prečítať tento článok. Všetko z toho možno totiž zrealizovať iba raz formou cestovania – workcamp. Je to pobyt v zahraničí, kde vy ako dobrovoľníci poskytnete svoju pracovnú silu, zatiaľ čo vám bude poskytnutá odmena vo forme ubytovania a stravy. Tak ako teda lacno a neobvykle cestovať?

Metódy ako lacno a neobvykle cestovať

Práca je rozmanitá!

Práca prebieha len vo všedné dni (5-6 hodín) väčšinou v partii 5-20 dobrovoľníkov z celého sveta (najčastejšie sa tam objavujú Španieli, Japonci, Kórejci, Nemci, Belgičania, Turci), ale na práci sa podieľajú aj miestni, takže si pri nej môžete užiť aj poriadnej srandy alebo zaujímavých diskusií.

Práca môže mať takmer akúkoľvek formu – od čisto fyzických prác (oprava kuchyne, kŕmenie zvierat na farme, zbieranie jabĺk, čistenie rieky), cez duševné práce (vedenie detí na medzinárodnom tábore, maľovanie, hranie divadla, fotografovanie, sociálna práca v SOS dedinkách) až po práce veľmi netradičné (výlety na bicykli za účelom propagácie bicykla ako ekologického dopravného prostriedku, výučba detí v škole, organizácie festivalu).

Záleží čisto na vás, akú prácu si vyberiete. Práce majú záber od ekológie, sociálnej práce cez vzdelávanie, poľnohospodárstvo až po public relations, marketing, manažment atď., Takže si môže vybrať naozaj každý.

Voľný čas trávite dohromady!

Ako lacno a neobvykle cestovať pomocou workcampu

Okrem práce a možnosti neobvykle cestovať trávite s ostatnými dobrovoľníkmi aj voľný čas.

Môžete si zorganizovať výlet do najbližších miest, hrať večer rôzne hry alebo zapáliť táborák, predstavovať v rámci krátkych prezentácií svoju krajinu, aby sa všetci o všetkých kultúrach dozvedeli niečo zaujímavé … Skrátka možností je veľa.

Stanete sa súčasťou skupiny a začnite neobvykle cestovať!

Dôležité je si uvedomiť, že ste členom skupiny a nie jednotlivec, čo okrem iného znamená, že musíte pristupovať na kompromisy, nebyť sebecký, pomáhať ostatným aj mimo pracovnú dobu a byť priateľský.

Znie to síce banálne, ale až tam zistíte, ako je ťažké sa zrazu podriaďovať záujmom skupiny, keď sme zvyknutí sa sebecky rozhodovať pre to najracionálnejšie a najefektívnejšie riešenie z hľadiska našich prianí a túžob. Nie je to ale taká obeť, ako to vyzerá, skôr máte možnosť spoznať sami seba a byť súčasťou celku má samozrejme aj rad výhod.

Dĺžku pobytu a miesto si môžete vybrať!

Pracovné tábory môžu byť krátkodobé (tj. na 2-3 týždne), strednodobé (tj. 1-3 mesiace) alebo dlhodobé (tj. od 3 mesiacov po 1 rok). Môžu sa konať v akejkoľvek krajine v Európe aj vo svete. Samozrejme môžete ísť pomáhať do Afriky, Ameriky alebo Ázie.

Háčik je v tom, že cestu si hradí dobrovoľník sám, takže je potrebné najskôr prehodnotiť vlastné financie. Doprava je do niektorých destinácií naozaj drahá. V rámci Európy je pre študentov najlacnejšou možnosťou autobus.

Poistenie si musíte dohodnúť sami!

Okrem dopravy na miesto a späť si musia dobrovoľníci pred odchodom dojednať poistenie. Je vyžadované dvojaké: poistenie zodpovednosti za škodu (keby ste pri práci náhodou niečo zničili) a liečebné náklady.

Príspevok dobrovoľníckej organizácií

Posledným finančným vstupom je príspevok samotnej dobrovoľníckej organizácií, ktorá vám projekt v zahraničí zariadi a ktorá vám zaručí všetky tieto dobrovoľnícke výhody. Záleží na samotnej organizácií, aký príspevok má stanovený.

Ako lacno a neobvykle cestovaťAk sa podieľate na vedení workcampu v Slovenskej republike, máte dokonca jeden workcamp v zahraničí úplne zadarmo. Iné organizácie majú poplatky podľa seba, aj keď výška poplatku sa často líši len málo.

Stačí sa o tom informovať na internete. Neobvykle cestovať je výhodná možnosť , ale väčšinou nie úplne zdarma.

Preniknete do inej kultúry!

Výhodou workcampu oproti normálnej dovolenke je priblíženie sa miestnym ľuďom, poznanie kultúry, tradičných jedál, správanie, zvykov a pod. Máte šancu preniknúť priamo dovnútra kultúry, ktorá vás zaujíma.

Miestni vás prevedú mestom a budú vám rozprávať zaujímavosti z ich okolia. Strava prebieha často formou tradičných jedál, a to je buď tradičné jedlo hosťujúcej krajiny, alebo tradičné jedlá z krajín dobrovoľníkov, ktorí na workcamp prišli. Máte možnosť uvariť halušky alebo iné slovenské špeciality a ukázať, čo je to naše naj.

Mohlo by vás zaujímať aj – Ubytovanie v Krakove za super výhodné ceny

Tipy ako lacno cestovať

Dobrovoľníckou prácou môžete neobvykle cestovať a miestnym ľuďom pomôžete s opravou školy, vyčistením rieky alebo deťom zaručíte krásny tábor, ale každopádne si aj vy sami odveziete neopakovateľný zážitok, zaujímavú pracovnú skúsenosť, zlepšíte si cudzí jazyk, získate priateľov v zahraničí a otvorte sa svetu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button