AkoaPreco.com > Záhrada > Ako na záhrade vysadiť cibuľoviny?

Ako na záhrade vysadiť cibuľoviny?

ako na záhrade vysadiť cibuľovinyCibuľoviny sú rastliny ako napríklad šafrany, cyklámeny, narcisy, hyacinty, tulipány a snežienky. Aj keď kvitnú len v určitú časť roka, sú často súčasťou každej záhradky, pretože sú veľmi krásne. Z hľadiska starostlivosti o ne patria k tým najjednoduchším rastlinám. Najlepšie vyzerajú v skupinkách rovnakého druhu alebo ako záplava jednej farby na pravidelnom záhone. Ako také pekné kvety vysadiť? Ako na záhrade vysadiť cibuľoviny?

Postup a návod ako na záhrade vysadiť cibuľoviny


Nákup cibuliek

sadenie tulipánov na záhradeCibuľky, ktoré sa chystáte zasadiť, kúpte v čo najkratšiu dobu pred ich výsadbou. Pri samotnom nákupe ich dobre skontrolujte. Dôležité je najmä, aby nemali žiadne mäkké miesta, alebo že pozerajte aj či nie sú napadnuté hmyzom alebo nejakými škodcami.

Vplyv typu pôdy

Je potrebné informovať sa o tom, akú pôdu vyžaduje rastlina, ktorú ste sa rozhodli kúpiť. Informujte sa skôr, než ju pôjdete kúpiť, pretože možno zistíte, že sa na vašej záhrade táto rastlina vôbec pestovať nedá. Niektoré cibuľoviny vyžadujú pôdu preslnenú a prehriatu, ktorá nie je až tak priepustná, zatiaľ čo iné vyžadujú ľahkú piesčitú pôdu, ktorá je ľahko priepustná, ale je napr. zase chudobnejšia na živiny.


Výber vhodného miesta

Niektoré z cibuľovín pochádzajú z oblastí so stredozemným podnebím, a preto vyžadujú skôr slnečné plochy a suché letá. Iné rastú v lese a viac im prospeje vlhký tieň. Je nutné sa informovať u skúseného pestovateľa alebo v nejakej knihe o záhradkárčení.

Načasovanie výsadby

vysadzovanie cibuľovínNajvhodnejšie je vysadiť cibuľky hneď po nákupe, kým sú čerstvé. Cibuľoviny, ktoré chcete umiestniť do kvetináča, môžete vysádzať počas celého roka. V lete kvitnúce cibuľoviny a cibuľoviny s listami kupujte a vysádzajte počas jari.

Pozrite sa aj na články:

Samotná výsadba

sadenie brokoliceVhodnejšie je vysadiť niekoľko cibuliek naraz. Do pripravenej pôdy bez burín vykopte jamku asi 10 cm hlbokú, do ktorej nakladiete vedľa seba cibuľky. Od seba by mali byť cibuľky vzdialené asi 10 – 15 cm. Posaďte ich do pôdy rastovým vrcholom hore. Akonáhle máte cibuľky rozmiestnené, môžete ich začať prikrývať pôdou, ktorú ste predtým vykopali. Po prikrytí hlinou udupte povrch zadnou stranou hrablí, na hlinu nešliapte, pretože by ste mohli poškodiť cibuľky.

Cibuľky môžete ale vysádzať aj jednotlivo. V tom prípade dbajte na to, aby boli v hĺbke dvakrát až trikrát väčšej, než je ich samotná výška. Každá cibuľka je inak veľká, a preto je presnejšie toto prirovnanie.

Výsadba s listami


Niektoré cibuľoviny sa vysádzajú s listami. Dôvodom môže byť, že ste sa rozhodli ich preniesť z inej záhrady alebo z iného miesta. Takéto cibuľky vysádzajte jednotlivo. Vyhĺbte lopatkou jamku tak, aby sa do nej zmestili aj korene, a prihrňte hlinu.

Závlaha

Po vysadení je samozrejme vždy nutné cibuľoviny dostatočne poliať.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.