Úvod / Záhrada / Ako zvýšiť úrodu paradajok?

Ako zvýšiť úrodu paradajok?

ako zvýšiť úrodu paradajokParadajky patria medzi najobľúbenejšie pestované plodiny nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ide však o plodiny, ktorých rastliny sú veľmi citlivé na mnoho negatívnych vplyvov. Rastliny paradajok tiež potrebujú veľa miesta a veľa starostlivosti, to je jeden z dôvodov, prečo sa všetci záhradkári snažia dostať zo sadeníc paradajok maximálnu produkciu. Úrodu paradajok možno zvýšiť mnohými spôsobmi a pri ich dodržaní môže byť úrodnosť paradajok aj viac ako dvojnásobná. Viete, ako môžete úrodu paradajok zvýšiť?

Použitie pestovateľských valcov


Jedná sa o unikátnu metódu, kedy sa už veľmi mladé sadenice paradajok umiestnia do pestovateľských valcov, ktoré môžete vytvoriť z korenáčov alebo zo zloženej plachty. Cieľom je to, že sa už k trojtýždňovým výhonkom postupne pridáva zemina. Keďže je zemina stále vyššie, tak rastlinka vytvorí aj vo väčšej výške ďalšie korene. Keďže bude mať oveľa viac koreňov, tak bude absorbovať viac živín a vám prinesie väčšiu úrodu.

Pestovateľské fólie


Keď sú už paradajky vysadené v skleníku alebo na záhone, tak je odporúčané používať pestovateľské fólie.

pestovanie a zvyšovanie úrody paradajokKeďže potrebujú paradajky veľa vody, tak sa fólie postarajú o to, aby zem vysychala pomalšie a tiež, aby sa okolo paradajok nevyskytovalo toľko buriny, ktorá by mohla prerastať k paradajkám.

Boj proti plesniam, ktorými paradajky trpia

Ešte predtým, než sa na sadeniciach objavia malé paradajky, aplikujte prostriedky proti plesniam.

ako vyzerá pleseň na paradajkáchPlesne sú často zákerným nepriateľom, ktorý vám môže zlikvidovať celú úrodu. Použitím vhodných prostriedkov proti plesniam preventívne chránite svoju úrodu.

Odporúčaný článok: Ako vyzerá pleseň na paradajkách a ako sa pred ňou brániť?

Čmeliaky ako nenahraditeľní pomocníci

Veľmi populárny spôsob, ako si zvýšiť produkciu. Ak pestujete paradajky vo veľkom, tak si objednajte k prepožičaniu čmeliu farmu.

bodnutie od včelyVčiel je už veľmi malé množstvo, ale čmeliaky sa používajú špeciálne na opeľovanie paradajok. Už počas krátkej chvíle dokážu opeľovať veľké množstvo paradajok. Pre veľké paradajkové plantáže je objednávanie čmeliakov samozrejmosťou.

Zaistenie poréznej pôdy

Iba správne pripravená pôda dobre dýcha. Záhradu alebo plantáž veľmi dobre zrýľujte a opäť zarovnajte. To je základ, ktorému by ste mali venovať náležitú starostlivosť ešte pred vysádzaním rastlín.

Skleník a jeho využitie pri pestovaní paradajok

fóliovník a pestovnaie zeleninySkleník poskytuje úplne ideálne podmienky pre pestovanie paradajok. Ako veľmi dobrú, a tiež aj oveľa lacnejšiu alternatívu môžete použiť fóliovníky.

Ak máte skleník alebo fóliovník k dispozícii, neváhajte paradajky pestovať za ich pomoci. Ak uvažujete o kúpe nového skleníka alebo fóliovníka, najprv si prečítajte návody tu na webe akoapreco.com

Strihanie listov paradajok


Mnoho odrôd paradajok je vhodné strihať, strihajú sa vždy veľké listy. Po odstrihnutí listov potom dáva rastlina viac energie k rastu samotných plodov.

Nikdy však nestrihajte všetky listy, ale len nevyhnutnú časť.

Prečítajte si aj články: ako sušiť paradajky a ako pestovať kríčkové paradajky

Ako zvýšiť úrodu paradajok?
4.9 (97.84%) 37 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

fuksia v zime

Ako zazimovať fuksie?

Fuksie sú bez pochyby jedny z najčastejšie kvetín pestovaných v kvetináčoch. Tieto kvety dokážu urobiť skvelý …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *