Ako liečiť

Ako na bolesť v krku?

10 babských rád na bolesť krku

10 rád na bolesť v krkuBolesť v hrdle spôsobuje ťažkosti pri prehĺtaní, konzumácii jedla, niekedy aj pri hovorení. Často je sprievodným javom pri nachladnutí, angíne aj ďalších ochoreniach. Pokiaľ nie je nijak akútna, nemusíte hneď behať k lekárovi a nasadzovať lieky, vystačíte si s osvedčenými babským radami, ktoré problémy s bolesťou krku dokážu pomerne účinne tlmiť a vyriešiť. Ako na bolesť v krku?

Babské rady na bolesť v krku:

1. Priessnitzov obklad

Jedná sa o klasickú procedúru, ktorá je doporučovaná aj odborníkmi. Priessnitzov obklad prispieva k lepšiemu prekrveniu a tým aj rýchlejšiemu hojeniu ochorenia.

Postup je nasledujúci:

Vezmite si čistú vreckovku a namočte ju do studenej vody. Priložte ju na krk, zabaľte do igelitového vrecka a všetko ešte omotajte suchou šatkou.

Studený obklad zaistí zníženie teploty v krku, čím dôjde k zúženiu ciev. Počas niekoľko desiatok minút sa potom teplota stabilizuje a cievy sa začnú opäť rozširovať.

V poslednej fáze, ktorá nastáva zhruba po hodine, dôjde k prehriatiu postihnutého miesta. Obklad na krku ponechajte celkovo asi dve až tri hodiny. Postup potom opakujte po štyroch hodinách.

2. Obklad zo zemiakov

Uvarte si dva zemiaky a ešte za tepla ich roztlačte cez sitko. Potom roztlačené zemiaky vložte do suchej šatky, zabaľte ich a omotajte okolo krku. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc.

klinček proti bolesti zubov3. Klinček

Na boľavý krk účinkuje tiež klinček. Ten spolu s lyžičkou zázvoru a lyžičkou škorice zmiešajte s vriacou vodou a vypite.

Pre zjemnenie chuti je možné do nápoja pridať trochu medu. Nápoj popíjajte do doby, kým bolesť v krku nepoľaví.

4. Kloktanie

Na kloktanie si pripravte vodu do pohára, do ktorej nasypete asi pol lyžice soli. Po každom kloktaní potom roztok vypľujte. Postup opakujte s prestávkami až do doby, než bolesť ustúpi.

cesnak proti oparom5. Cesnak

Cesnak je liekom na veľmi veľa chorôb. V tomto prípade tiež pomáha. Stačí rozhrýzť a zjesť strúčik cesnaku. Po niekoľkých hodinách potom zjedzte ďalší a bolesť v krku zaručene zmizne.

6. Čierny čaj

skorocelovy sirup
Skorocelový sirup

Pri akútnej bolesti hrdla pomáha tiež čierny čaj s medom. Vypite ho horúci, malo by sa vám zaručene uľaviť. Tento postup je odporúčaný hlavne vo chvíli, kedy máte kvôli bolesti problém s prehĺtaním.

7. Skorocel

Proti bolesti a škriabaniu v hrdle účinkuje tiež skorocel. Použiť môžete buď skorocel vo forme sirupu, ak doma máte sušený skorocel, pridajte ho do čierneho čaju.

8. Tvarohový obklad

Mäkký tvaroh naneste na čistú a suchý šatku, zabaľte a aplikujte na krk. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie opäť cez noc.

9. Cibuľa

Nakrájajte cibuľu na hrubé kúsky, vložte do pohára a pridajte niekoľko lyžičiek cukru. Behom chvíľky cibuľa vypustí šťavu a vznikne tak sirup, ktorý prehltnete.

10. Vitamín C

Pri bolesti v krku zvýšte prísun vitamínu C, či už vo forme tabliet či v prírodnej podobe, konzumáciou ovocia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button