Ako na bolesť v krku?

10 babských rád na bolesť krku

10 rád na bolesť v krkuBolesť v hrdle spôsobuje ťažkosti pri prehĺtaní, konzumácii jedla, niekedy aj pri hovorení. Často je sprievodným javom pri nachladnutí, angíne aj ďalších ochoreniach. Pokiaľ nie je nijak akútna, nemusíte hneď behať k lekárovi a nasadzovať lieky, vystačíte si s osvedčenými babským radami, ktoré problémy s bolesťou krku dokážu pomerne účinne tlmiť a vyriešiť. Ako na bolesť v krku?


Babské rady na bolesť v krku:


1. Priessnitzov obklad

Jedná sa o klasickú procedúru, ktorá je doporučovaná aj odborníkmi. Priessnitzov obklad prispieva k lepšiemu prekrveniu a tým aj rýchlejšiemu hojeniu ochorenia.

Postup je nasledujúci:

Vezmite si čistú vreckovku a namočte ju do studenej vody. Priložte ju na krk, zabaľte do igelitového vrecka a všetko ešte omotajte suchou šatkou.

Studený obklad zaistí zníženie teploty v krku, čím dôjde k zúženiu ciev. Počas niekoľko desiatok minút sa potom teplota stabilizuje a cievy sa začnú opäť rozširovať.

V poslednej fáze, ktorá nastáva zhruba po hodine, dôjde k prehriatiu postihnutého miesta. Obklad na krku ponechajte celkovo asi dve až tri hodiny. Postup potom opakujte po štyroch hodinách.

2. Obklad zo zemiakov

Uvarte si dva zemiaky a ešte za tepla ich roztlačte cez sitko. Potom roztlačené zemiaky vložte do suchej šatky, zabaľte ich a omotajte okolo krku. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc.

klinček proti bolesti zubov3. Klinček

Na boľavý krk účinkuje tiež klinček. Ten spolu s lyžičkou zázvoru a lyžičkou škorice zmiešajte s vriacou vodou a vypite.

Pre zjemnenie chuti je možné do nápoja pridať trochu medu. Nápoj popíjajte do doby, kým bolesť v krku nepoľaví.

4. Kloktanie

Na kloktanie si pripravte vodu do pohára, do ktorej nasypete asi pol lyžice soli. Po každom kloktaní potom roztok vypľujte. Postup opakujte s prestávkami až do doby, než bolesť ustúpi.

cesnak proti oparom5. Cesnak

Cesnak je liekom na veľmi veľa chorôb. V tomto prípade tiež pomáha. Stačí rozhrýzť a zjesť strúčik cesnaku. Po niekoľkých hodinách potom zjedzte ďalší a bolesť v krku zaručene zmizne.

6. Čierny čaj

skorocelovy sirup
Skorocelový sirup

Pri akútnej bolesti hrdla pomáha tiež čierny čaj s medom. Vypite ho horúci, malo by sa vám zaručene uľaviť. Tento postup je odporúčaný hlavne vo chvíli, kedy máte kvôli bolesti problém s prehĺtaním.

7. Skorocel

Proti bolesti a škriabaniu v hrdle účinkuje tiež skorocel. Použiť môžete buď skorocel vo forme sirupu, ak doma máte sušený skorocel, pridajte ho do čierneho čaju.

8. Tvarohový obklad

Mäkký tvaroh naneste na čistú a suchý šatku, zabaľte a aplikujte na krk. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie opäť cez noc.

9. Cibuľa

Nakrájajte cibuľu na hrubé kúsky, vložte do pohára a pridajte niekoľko lyžičiek cukru. Behom chvíľky cibuľa vypustí šťavu a vznikne tak sirup, ktorý prehltnete.

10. Vitamín C

Pri bolesti v krku zvýšte prísun vitamínu C, či už vo forme tabliet či v prírodnej podobe, konzumáciou ovocia.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.