Recepty

Ako urobiť broskyňové knedle?

broskyňové knedleRecept na domáce broskyňové knedle z pareného cesta. Broskyňové knedle nedajú veľa práce, a tak ich môžete uvariť ako pomerne rýchlu večeru. Samozrejme broskyňové knedle – ozdobené napríklad žervé alebo kyslou smotanou – môžete podať ako teplý zákusok aj pri slávnostnejšej udalosti. Výsledok je efektný a práca ľahká. Ponúkame recept a pracovný postup na domáce broskyňové knedle. Poďte si ich pripraviť spolu s nami.

Čo budete potrebovať na broskyňové knedle:

  • suroviny podľa návodu
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Príprava broskyňových knedlí krok za krokom

Príprava broskýň

broskyneBroskyne pri varení nepustia mnoho šťavy a ich chuť sa varom prakticky nezmení. Na knedle môžete použiť nektárinky aj broskyne plstnaté. Tie však pred použitím olúpte.

Ako na to? Na vrchu ovocia krížom narežte, sparte vriacou vodou a po dvoch minútach ľahko ošúpte.

Postup je ako pri lúpaní paradajok. Broskyne narežte na štvrtky.

Príprava cesta na broskyňové knedle

Na prípravu jemných broskyňových knedlí môžete využiť takzvané parené cesto. Štvrť kilogramu hrubej múky sparte 2,5 decilitra vrelého mlieka a dobre rozmiešajte.

Nechajte vychladnúť. Medzitým vymiešajte 50 gramov rastlinného tuku s dvoma vajcami, 30 gramami cukru a väčšie štipkou soli.

Vypracovanie cesta na broskyňové knedle

Pridajte vychladenú múčnu kašu a vypracujte cesto, ktoré musí byť tuhšie, ale vláčne. Keby bolo cesto príliš riedke, môžete pridať malú hrsť múky. Dobre vypracované cesto sa nelepí na ruky ani na steny misy.

Cesto preklopte na pomučenú pracovnú plochu. Valčekom je vyvaľkajte na tenšiu placku (nie však úplne tenučkú). Priebežne sledujte, či sa cesto nelepí k podložke. Keď sa lepí, podsypte ho múkou. Rovnako tiež poprášte trochou múky aj valček. Cesto rozkrájajte na štvorce. Na každý štvorček položte kúsok broskyne.

Príprava broskyňových knedličiek

Kúsky broskýň zabaľte do štvorčekov z rozvaľkaného pareného cesta. Pred samotnou prácou si dobre umyte a osušte ruky, lebo potom sa vám na ne nebude cesto lepiť.

Niekto odporúča si ruky mierne potrieť olejom, ale to neodporúčame, pretože knedličky môžu byť potom mazľavé. Stačí si ruky poriadne umyť a poutierať do sucha. Podlhovasté štvrtinky broskýň sa do cesta balia pomerne ľahko.

Varenie broskyňových knedlí

Zabalené knedle odkladajte na pomúčenú plochu. Do väčšieho hrnca alebo kastróla dajte variť vodu. Osoľte ju lyžičkou soli.

Keď sa voda začne variť, vložte do nej opatrne jednu knedličku po druhej. Aby ste sa neoparili, môžete si pomôcť naberačkou – vrelá voda nebude po vložení knedle striekať, ako keby ste ju do vody hádzali. Osobne používam dierkovanú naberačku, s tou to ide veľmi dobre.

Priebeh varenia broskyňových knedlí

recept na broskyňové knedlePo minúte varu knedle opatrne odlepte od dna. Varte štyri minúty po jednej a štyri minúty po druhej strane.

Po tej dobe vytiahnite jednu knedľu na skúšku – rozkrojte, aby sme zistili, či je dobre prevarené cesto aj ovocie.

Niektorí prekrajujú knedľu niťou, je to rýchle a nepopálite sa.

Skúsené kuchárky spoznajú uvarenosť jednoduchým pichnutím do knedle priamo v hrnci.

Uvarené knedle vyberte dierovanou naberačkou, vkladajte do misy a trochu pomastite maslom, aby sa nezlepili.

Servírovanie broskyňových knedlí

Broskyňové knedle majú veľmi jemnú chuť. Preto výborne chutia s kyslejšími mliečnymi výrobkami – s tvarohom, kyslou smotanou, žervé alebo s jogurtovou polevou. Dobrú chuť!

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na knedle:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button