Recepty

Ako urobiť vianočný punč?

Ako urobiť vianočný punčPotrebujete niečo k zahriatiu? Odporúčam tento punč! Prečítajte si recept na výborný punč. Postupujeme podľa receptu na vianočný punč.

Na vianočný punč budete potrebovať:

  • 1 ks badiánu
  • 500 ml vody
  • 2 škorica
  • 1 citrón
  • 140 g cukru
  • 130 ml rumu
  • 500 ml červeného vína
  • 1 pomaranč
  • 4 klinčeky

Nič nezahreje tak dobre ako vianočný punč

Okrem príjemného zahriatia však vie punč aj niečo viac.  Navodiť skvelú vianočnú pohodu. Nech od punču očakávate to či ono, alebo si ho chcete proste len v pokoji vychutnať, odporúčame pokračovať v čítaní.

Okrem receptu na punč tu totiž nájdete aj zaujímavé informácie z jeho histórie.

Punč pochádza z Indie

Možno vás to prekvapí, ale u nás, v Nemecku, alebo v Rakúsku tradične s Vianocami spojený nápoj, má svoj pôvod až v ďalekej Indii. Veď aj názov punč, a v nemčine Punsch alebo v angličtine Punch, je odvodený od hindského výrazu Panča, teda päť. Toľko bolo aj pôvodných ingrediencií pre výrobu punču.

punč

Okrem alkoholu sa do punču pridávala voda, cukor, citrón a korenie, napríklad čaj. Do Európy sa z Indie dostal počas 17. storočia a ako inak než vďaka Britskej Východoindickej spoločnosti.

Ak by ste si chceli urobiť naozaj klasický indický punč, museli by ste sa poobzerať po destiláte zo šťavy z cukrových paliem zvanom arak. Ak by ste si naopak chceli urobiť punč podľa receptov zo 17. storočia, potrebovali by ste na jeho výrobu víno alebo brandy, prípadne jamajský rum, z ktorého sa koncom storočia začal punč robiť. A z čoho sa punč robí dnes? To je zložitá otázka.

Receptov na punč je totiž nepreberné množstvo. Inak sa robí punč v Spojených štátoch, inak v Británii a inak v Strednej Európe. Niekde sa punč podáva studený, niekde zase teplý, biely, červený atď. My sa však budeme venovať teplému vianočnému punču, tak ako sa robí u nás. A v ňom sú základnými ingredienciami rum a červené víno.

Návod na prípravu vianočného punču

Z citróna a pomaranča vytlačíme šťavu.

Vianočný punčVodu zmiešame s cukrom, pomarančovou a citrónovou šťavou a privedieme k varu.

Potom prilejeme rum s vínom a pridáme korenie.

Punč opäť zahrejeme až k bodu varu. Horúci vianočný punč nalievame do nahriatych pohárov.

Každý pohár zdobíme polovicou plátku pomaranča a citróna.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button