Recepty

Ako uvariť pravé slovenské halušky s bryndzou a slaninou?

ako pripraviť pravé slovenské haluškyPravé slovenské halušky sú náročnejšie na prípravu ako tie obyčajné, ktoré nájdete všade. V recepte sa vám budeme snažiť vysvetliť finty, ktoré vám zaručia, že tieto bryndzové halušky skutočne zvládnete pripraviť.

Čo je potrebné na pravé slovenské halušky s bryndzou:

  • pravé slovenské haluškypolohrubá múka (množstvo podľa potreby)
  • zemiaky (väčšie) 5 ks
  • bryndza 200 g
  • slanina
  • soľ
  • kyslá smotana na ochutenie

Postup prípravy pravých slovenských halušiek s bryndzou krok po kroku

Dajte variť vodu so štipkou soli. Zemiaky oškrabte a nastrúhajte na strúhadle. Môžete použiť buď to najjemnejšie strúhadlo, alebo aj hrubšie (to na ktorom sa bežne strúha syr). Prípadne môžete nastrúhať zemiaky pol na jemnom strúhadle a pol na hrubšom strúhadle. Vodu nezlievajte.

recept na pravé slovenské haluškyOsoľte a pridajte múku. Začnite všetko zmiešavať. Veľmi záleží na tom, koľko majú zemiaky vody.

Váhu použitej múky preto neuvádzame. Múku pridávajte postupne.

Ťažko sa popisuje, kedy je cesto už vhodné na cedenie halušiek a kedy múku už nie je potrebné pridávať.

Najlepšie je cesto „vyskúšať“, tzn. vhodiť jednu halušku do vody. Ak sa rozpadne, je potrebné pridať ešte múku.

Ak sa haluška nerozpadne a za chvíľku vypláva, cesto je už pripravené.

Ako pravé slovenské halušky variť

Do pripravenej vriacej vody nahádžte halušky. Je vhodné použiť špeciálne cedidlo na halušky, pretože ak nemáte prax v odkrajovaní halušiek nožom, budete sa s tým trápiť dlhšiu dobu. Sito na cedenie halušiek vám varenie uľahčí, ale rovnako je aj s ním vhadzovanie náročnejšie.

Je totiž potrebné cesto rýchlo miešať vareškou a celkovo viac na cesto tlačiť počas cedenia, aby sa halušky rýchlo pretlačili do vody. Sito na cedenie je nutné držať nad vodou, nie je dobré ho ponoriť. Takže ruka vás bolieť bude určite.

Kedy sú halušky hotové?

príprava pravých slovenských halušiekHalušky sú hotové vtedy, keď vyplávajú na hladinu. Vždy vyberte len tie, ktoré sú už na hladine, ostatné ešte nechajte vo vode. Vyplavené halušky dávajte do misky, kde už máte pripravenú bryndzu (bude sa lepšie rozpúšťať).

Keď sú všetky halušky už v miske, poriadne ich premiešajte s bryndzou. Medzitým si nakrájajte slaninu na kocky a vyškvarte ju na panvici.

Pravé slovenské halušky servírujte na taniere, na vrch môžete dať lyžičku kyslej smotany, slaninku vyškvariť a prípadne omastiť tukom zo slaniny. K haluškám sa podáva buď obyčajné alebo kyslé mlieko.

Tipy ako pripraviť pravé slovenské halušky

Na tanier naberajte radšej menšie množstvo halušiek. Je to sýte jedlo. Je dobré halušky variť radšej vo väčšom hrnci s väčším množstvom vody.

Dôvod je jednoduchý. Ak máte málo vody a varíte väčšie množstvo halušiek, pustia toľko škrobu, že za chvíľku bude z vody „rôsol“ a halušky sa prestanú variť. Vznikne z nich hmota, ktorú budete musieť bohužiaľ vyhodiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button