Zdravie a krásaAko liečiťRecepty

Ako využiť k liečbe púpavu lekársku?

návod ako využiť na liečbu púpavu lekárskuSýto žltý a skromný kvet je kráľovnou jarných lúk, záhrad a kadejakých trávnikov. Púpava kráľovská, lekárska, ľudovo nazývaná púpava vyrastá z dlhého a hlbokého koreňa a je v liečiteľstve dosť cenená. Ako správne využiť k liečbe púpavu lekársku? K liečbe sa využíva celá aj s koreňom. Púpavu lekársku je najvhodnejšie zberať v apríli a májiKvety sú žlté, jednotlivo na dutej stonke. Zvyčajne rastie ako burina, na lúkach, poliach, na okrajoch poľných ciest, na úbočiach hôr, ale aj v záhradkách a v parkoch, ktoré sa rozžiaria záplavou týchto zlatožltých kvietkov. Kvitne od apríla do októbra. Zberajú sa všetky časti rastliny.

Návod ako využiť púpavu lekársku

Púpavový čaj z koreňa a listov púpavy

Púpavový koreň sa zberá skoro na jar a to v marci, alebo v jeseni v mesiacoch október a november.

Pri vykopávaní dbajte na to, aby ste koreň nepoškodili, vyteká z neho veľa púpavového mlieka. Ak je nutné koreň rozrezať, tak iba pozdĺžne.

zber púpavy lekárskejPo očistení a zbavení nadzemných častí, umyte pod tečúcou vodou. Koreň sa suší, čo najrýchlejšie na slnku, v tieni no ideálne je jeho sušenie umelým teplom do 50°C.

Droga nesmie po usušení páchnuť, ostáva jej horkastá chuť. Skladovať v dobre uzatvárateľných nádobách.

Ako močopudný a celkovo posilňujúci prostriedok, pretože bylina obsahuje značné množstvo vitamínov, najmä vitamín C si pripravte takto:

Hrsť listov a očistený, na kúsky nakrájaný koreň (môže byť aj sušený) so stonkou zvaríme v pol litri vody a necháme 15 min. vylúhovať.

Na jednu šálku čaju potrebujete 1 až 2 lyžičky tohto odvaru. Po jednej šálke pijeme ráno a večer po dobu 4 – 6 týždňov. Ráno pijeme na lačno, večer vypijeme pred spaním.

Koreň púpavy posilňuje funkciu pečene, pre obsah inzulínu je výborný pre diabetikov.

Púpavový šalát

Mladé listy púpavy (trhané len na jar, v jeseni sú trpké a nechutné) sú krehké a plné vitamínov aj minerálov. Spolu so žihľavou z nich pripravíte výborný a aromatický šalát.

Púpava účinne a spoľahlivo čistí krv a je známa svojou schopnosťou likvidovať toxíny z tela.

púpavový med a púpavový čajPúpavové listy obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B a provitamín A, minerály draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síru a fosfor. Sú tiež bohaté na saponíny, horčíny, chlorofyl a inulín (v jeseni je jeho obsah až 40%, ale na jar len okolo 2%).

Odporúča sa počas šiestich týždňov denne zjesť za hrsť čerstvých mladých púpavových listov ochutených citrónovou šťavou. Organizmus doplnia o potrebné látky a zároveň ho očistia od toxických nánosov.

Púpavu lekársku, by mali užívať aj ľudia, ktorí sa cítia chorí a unavení. Jej prečisťujúci a posilňujúci účinok sa dostaví vo forme zlepšenej činnosti vnútorných orgánov a hlavne sa im vráti potrebná chuť do života.

Všetky časti tejto rastliny, ako je koreň, listy, stopky aj kvety sú jedlé a liečivé. Mladé listy, ktoré ešte neobsahujú mlieko sa

Púpavový med

ako pripraviť púpavový medVyrobte si domáci púpavový med. Ako na to? Zvaríme asi tak 400 kvetov púpavy s 2 litrami vody a nakrájame citróny – varíme 15 minút, potom necháme 24 hodín lúhovať.

Scedíme cez plátno, pridáme 2 kg cukru a ešte 1 až 1,5 hod varíme.

Keď sirup zhustne, plníme ho do pohárov.

V špecializovaných obchodoch kúpite všetko

V týchto predajniach si môžete kúpiť púpavové šťavy, čaje a púpavovú kávu. Tá sa vyrába z praženého koreňa. Pre svoju trpkosť a zvláštnu chuť však nemá veľa priaznivcov.

Púpavové šťavy a čaje sú vhodné k celkovému posilneniu a ozdraveniu organizmu, odvodneniu a odbúraniu škodlivín z tela, pri žlčníkových ťažkostiach, ako prevencia proti vytvoreniu obličkových a žlčových kamienkov a k vylučovaniu už vzniknutých kameňov.

Varovanie

Listy alebo korene púpavy by nemali užívať ľudia so žlčníkovými kameňmi bez konzultácie s lekárom, ľudia s obštrukciou žlčovodov nesmú užívať púpavu lekársku vôbec.

V prípade žalúdočných alebo dvanástnikových vredov by mala byť púpava konzumovaná s opatrnosťou, pretože môže zvýšiť produkciu žalúdočných štiav.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button