AkoaPreco.com / Ako liečiť / Ako využiť k liečbe púpavu lekársku?

Ako využiť k liečbe púpavu lekársku?

návod ako využiť na liečbu púpavu lekárskuSýto žltý a skromný kvet je kráľovnou jarných lúk, záhrad a kadejakých trávnikov. Púpava kráľovská, lekárska, ľudovo nazývaná púpava vyrastá z dlhého a hlbokého koreňa a je v liečiteľstve dosť cenená. Ako správne využiť k liečbe púpavu lekársku? K liečbe sa využíva celá aj s koreňom. Púpavu lekársku je najvhodnejšie zberať v apríli a májiKvety sú žlté, jednotlivo na dutej stonke. Zvyčajne rastie ako burina, na lúkach, poliach, na okrajoch poľných ciest, na úbočiach hôr, ale aj v záhradkách a v parkoch, ktoré sa rozžiaria záplavou týchto zlatožltých kvietkov. Kvitne od apríla do októbra. Zberajú sa všetky časti rastliny.


Návod ako využiť púpavu lekársku

Púpavový čaj z koreňa a listov

Púpavový koreň sa zberá skoro na jar a to v marci, alebo v jeseni v mesiacoch október a november. Pri vykopávaní dbajte na to, aby ste koreň nepoškodili, vyteká z neho veľa púpavového mlieka. Ak je nutné koreň rozrezať, tak iba pozdĺžne.

zber púpavy lekárskejPo očistení a zbavení nadzemných častí, umyte pod tečúcou vodou. Koreň sa suší, čo najrýchlejšie na slnku, v tieni no ideálne je jeho sušenie umelým teplom do 50°C. Droga nesmie po usušení páchnuť, ostáva jej horkastá chuť. Skladovať v dobre uzatvárateľných nádobách.

Ako močopudný a celkovo posilňujúci prostriedok, pretože bylina obsahuje značné množstvo vitamínov, najmä vitamín C si pripravte takto:

Hrsť listov a očistený, na kúsky nakrájaný koreň (môže byť aj sušený) so stonkou zvaríme v pol litri vody a necháme 15 min. vylúhovať. Na jednu šálku čaju potrebujete 1 až 2 lyžičky tohto odvaru. Po jednej šálke pijeme ráno a večer po dobu 4 – 6 týždňov. Ráno pijeme na lačno, večer vypijeme pred spaním.

Koreň púpavy posilňuje funkciu pečene, pre obsah inzulínu je výborný pre diabetikov.


Púpavový šalát

Mladé listy púpavy (trhané len na jar, v jeseni sú trpké a nechutné) sú krehké a plné vitamínov aj minerálov. Spolu so žihľavou z nich pripravíte výborný a aromatický šalát. Púpava účinne a spoľahlivo čistí krv a je známa svojou schopnosťou likvidovať toxíny z tela.

púpavový med a púpavový čajPúpavové listy obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B a provitamín A, minerály draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síru a fosfor. Sú tiež bohaté na saponíny, horčíny, chlorofyl a inulín (v jeseni je jeho obsah až 40%, ale na jar len okolo 2%).
Odporúča sa počas šiestich týždňov denne zjesť za hrsť čerstvých mladých púpavových listov ochutených citrónovou šťavou. Organizmus doplnia o potrebné látky a zároveň ho očistia od toxických nánosov.

Púpavu lekársku, by mali užívať aj ľudia, ktorí sa cítia chorí a unavení. Jej prečisťujúci a posilňujúci účinok sa dostaví vo forme zlepšenej činnosti vnútorných orgánov a hlavne sa im vráti potrebná chuť do života.

Všetky časti tejto rastliny, ako je koreň, listy, stopky aj kvety sú jedlé a liečivé. Mladé listy, ktoré ešte neobsahujú mlieko sa

Púpavový med

ako pripraviť púpavový medVyrobte si domáci púpavový med. Ako na to? Zvaríme asi tak 400 kvetov púpavy s 2 litrami vody a nakrájame citróny – varíme 15 minút, potom necháme 24 hodín lúhovať. Scedíme cez plátno, pridáme 2 kg cukru a ešte 1 až 1,5 hod varíme. Keď sirup zhustne, plníme ho do pohárov.

V špecializovaných obchodoch kúpite všetko

V týchto predajniach si môžete kúpiť púpavové šťavy, čaje a púpavovú kávu. Tá sa vyrába z praženého koreňa. Pre svoju trpkosť a zvláštnu chuť však nemá veľa priaznivcov.

Púpavové šťavy a čaje sú vhodné k celkovému posilneniu a ozdraveniu organizmu, odvodneniu a odbúraniu škodlivín z tela, pri žlčníkových ťažkostiach, ako prevencia proti vytvoreniu obličkových a žlčových kamienkov a k vylučovaniu už vzniknutých kameňov.

Varovanie


Listy alebo korene púpavy by nemali užívať ľudia so žlčníkovými kameňmi bez konzultácie s lekárom, ľudia s obštrukciou žlčovodov nesmú užívať púpavu lekársku vôbec.

V prípade žalúdočných alebo dvanástnikových vredov by mala byť púpava konzumovaná s opatrnosťou, pretože môže zvýšiť produkciu žalúdočných štiav.


Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť jahodový koláč

Ako upiecť jahodový koláč?

Prinášame vám recept na jahodový koláč. Jednoduchých receptov na koláče zo sezónneho ovocia nie je …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.