Záhrada

Ako postupovať pri pestovaní rebarbory?

zber rebarboryNávod ako správne postupovať pri pestovaní rebarbory. Rebarbora je veľmi známa a rozšírená zelenina, ktorú má mnoho ľudí na svojej záhrade. Práve v období marca a apríla nastáva vhodné obdobie k jej výsadbe, presádzaniu aj množeniu. Ak však tento termín nestihnete, nemusíte zúfať, ďalšia vhodná doba bude od konca augusta do polovice septembra. Než sa do záhradníčenia pustíte, prečítajte si naše rady, ako pestovať rebarboru.

Čo je potrebné na pestovanie rebarbory:

  • miesto v záhrade prípadne kvetináč
  • sadenice rebarbory
  • kompost/hnojivo

náročnosť: ľahké

čas potrebný na výsadbu: 30 minút a viac

Aké podmienky rebarbora potrebuje

Rebarbora je vytrvalá rastlina, ktorej vyhovuje neutrálny substrát s dostatkom živín. Pôda by mala byť vzdušná a nie príliš vlhká a stlačená.

Rebarbora vám bude výborne rásť na slnečných miestach (napr. priamo na záhonoch), ale dariť sa jej bude aj v polotieni (napríklad medzi stromami či kríkmi). Pre rebarboru si vyhraďte aspoň 1 meter štvorcový.

Táto rastlina sa dá pestovať zo sadeničiek i zo semienok. Na úrodu zo semienok si však počkáte niekoľko rokov.

Najviac sa osvedčili sadeničky, ktoré si môžete jednak kúpiť v záhradníctve, ale tiež je možné odobrať korienok z materskej rastliny. Rebarboru si tak ľahko namnožíte.

Postupnosť krokov pri sadení rebarbory

Najskôr je potrebné vykopať jamu, ktorej hĺbka bude asi 30 centimetrov, na dno jamy následne nasypeme zeminu zmiešanú s kompostom alebo kravským hnojom. Sadenicu zasadíme tak, aby jej púčiky neboli hlbšie ako 5 centimetrov pod povrchom pôdy. Dôkladne ju pritlačíme do zeme a zalejeme.

zasadená rebarboraRebarboru pravidelne zalievame najlepšie odstátou dažďovou vodou a prihnojujeme kompostom a hnojivami obsahujúcimi draslík. Raz za 3 roky je vhodné na pôdu použiť vápno.

Zberáme ju v období od apríla do svätého Jána (24. júna), potom už obsahuje príliš veľké množstvo kyseliny šťaveľovej. Stopky z rastliny vylamujeme tesne nad zemou.

Ak rebarbora začne kvitnúť v čase zberu, kvety opatrne odstraňujeme.

Pozitívne účinky rebarbory

Rebarbora predstavuje jeden z najzdravších druhov zeleniny, ktoré poznáme. Vyznačuje sa špecifickou kyslastou chuťoučervenou farbou stonky. V najväčšej miere obsahuje kyselinu listovú, ktorá je pre nás dôležitá hlavne pre činnosť mozgu a nervov, ale je dôležitá aj pre našu krv.

Taktiež obsahuje veľké množstvo vápnika, ktoré ocenia ženy v menopauze. Je bohatým zdrojom vlákniny, ktorá viaže tuky, čistí telo, podporuje činnosť čriev a pomáha potláčať zápchu.

Zaujímavosťou je, že sa používa sa aj na výrobu vlasového tonika. Využiť môžete aj jej listy na liečbu popálenín a rôznych poranení.

Príprava rebarbory

rebarborový koláčPred jej prípravou, stonky olúpte podobne ako špargľu a pred tepelným procesom je vhodné ju spariť v horúcej vode a tú potom vyliať. Dôležité upozornenie: nikdy sa rebarbora nekonzumuje surová!

Táto zelenina je vhodnou zeleninou na zmrazovanie ako v surovej či varenej podobe, preto si u vás nájde určite veľké uplatnenie. Hlavne v zime, keď si z nej budete môcť upiecť koláčik. Pri jej spracovaní by ste nemali používať hliníkové nádoby.

Aj pri rebarbore platí, že ju treba jesť s mierou, lebo všetkého veľa nám škodí. Jedlá z rebarbory konzumujte maximálne dvakrát týždenne, pri častejšej konzumácii si môžete podráždiť  trávenie.

Tipy ako pestovať rebarboru

Ak nemáte záhradu, rebarboru môžete pestovať aj na balkóne v dostatočne veľkom kvetináči.

Pri sadení na jeseň je vhodné rastlinu chrániť pred mrazmi.

Staršiu rastlinu pred zimou ostriháme pri zemi a zakryjeme kompostom. Z jednej rastliny sa dá zbierať až jedna tretina stopiek každé 2 týždne.

Prečítajte si aj články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button