Návody

Ako zbierať bylinky v lete?

Ako zbierať bylinky v leteAko zbierať bylinky v lete: praktické skúsenosti. Letný zber liečivých bylín je síce „milá“ činnosť, ale aby mala zmysel, nemôžeme bylinky zbierať len z momentálneho pudu. Zber liečivých bylín by mal mať určitý poriadok. Ten si musíme aspoň trochu vopred pripraviť, aby sme zbierali byliny potrebné, správne, a navyše takým spôsobom, aby sme po sebe nezanechali v prírode spúšť. Ako zbierať bylinky v lete?

Ak chcete zbierať bylinky v lete tak budete potrebovať:

  • atlas liečivých rastlín
  • látkové alebo papierové sáčky (tašky)
  • staré alebo záhradnícke nožnice
  • vhodné oblečenie
  • repelent

Teoretická príprava na zbieranie byliniek v lete

Letné bylinkyAk chcete zbierať bylinky v lete alebo inoked, na začiatku by ste mali pár voľných chvíľ venovať samoštúdiu a zoznámiť sa so všeobecnými zásadami zberu liečivých bylín. Je lepšie vziať si do rúk nejaký atlas liečivých rastlín.

Pri všetkej úcte k internetu – v knihe sú informácie systematicky radené, zatiaľ čo na webe častokrát chaoticky „skáčeme“ zo stránky na stránku bez toho, aby nám informácie zostali v hlave. Internet nám oznámi, len na čo sa ho pýtame, a tak nám unikajú oblasti, o ktorých nič nevieme.

Navyše, kniha má svojho odborného autora (kolektív autorov), ktorých mená, prípadne vedecké hodnosti, sú zárukou správnosti údajov.

Výber vhodnej literatúry

Atlasy byliniek je možné požičať si v knižniciach. Lepšie sú knihy slovenských (českých) autorov, ako preložená literatúra.

To preto, že zahraniční autori často opisujú rastliny, ktoré sa na našom území nenachádzajú. Slovenský alebo český odborník dosť často uvádza lokalitu rastu liečivej byliny a tiež, či je zber byliny možný, či sa nejedná o rastlinu chránenú.

Čo je vhodné a pre koho

Podľa popisovaných účinkov si vytipujte také bylinky v lete, ktoré sú pre Vás užitočné. Ak s nimi budeme chcieť liečiť iných dospelých členov domácnosti okrem seba, zistite vopred, či budú ochotní našu kúru podstupovať.

Najmä muži sú niekedy voči bylinám striktne proti, a potom by to bola zbytočná práca.

V prípade liečby detí musíme vedieť, či je bylina vhodná pre deti a nemá iné vedľajšie účinky (napríklad laxatívne).

Príprava na zber byliniek v lete

Z teoretickej prípravy už viete, v ktorú dobu, za akého počasia, kde a ktorú časť liečivej byliny budete zbierať. Podľa toho sa pred odchodom do prírody vybavte.

Budete potrebovať papierové alebo látkové vrecká (alebo tašky), aby sa nazbierané byliny nezaparili. Ďalej nožnice alebo záhradnícke nožnice.

Prízemné rastliny (alchemilka, materina dúška a podobne) strihajte, tak aby ste ich nevytrhli aj s korienkami. Ak máte citlivú pokožku, hodia sa ľahké látkové rukavice, pretože popálenie od žihľavy alebo pred tŕnmi bodliakov a kríkov sa asi neubránime.

Na výlet do prírody si vezmite atlas

Sušenie byliniekNespoliehajme na pamäť, niektoré byliny sú si podobné, pričom zámena môže byť až životu nebezpečná.

V atlase bývajú rastliny nielen odfotené, ale tiež nakreslené, čo má svoj dôvod – reprodukcia fotky neukáže rastlinu tak presne ako kresba.

Na možnú zámenu atlasy zvyčajne upozorňujú, čo je informácia, ktorú často zabudneme.

Bylinky zbierame len na miestach, ktoré nie sú prašné, znečistené a hnojené

Nebudú nás zaujímať byliny rastúce v mestách, pri cestách a železniciach, v blízkosti výrobných priestorov, v okolí prechádzkových ciest (nielen psy, aj ľudia si v ich blízkosti „uľavia“), na dobytkových pastvinách (možnosť nákazy parazitmi). Nezbierame v prírodných rezerváciách.

Zber byliniek v lete okrem radosti prináša i zvýšené riziko napadnutia kliešťom, pretože sa budeme pohybovať (slovami hygienikov) „po nespevnených cestách a v poraste“.

Preto je vhodné obliecť si síce ľahké, ale dlhé nohavice a rukávy a ošetriť pokožku a odev repelentom. V oblastiach s vyšším výskytom kliešťov radšej liečivé byliny nezbierajte. V niektorých lokalitách sa objavujú varovné tabule.

Tipy ako zbierať bylinky počas leta

Zber bylín môže byť príjemným cieľom letných rodinných prechádzok (spoločná aktivita).

Do zberu bylín zapojíme deti – je to pre nich užitočná a nenásilna poznávacie činnosť. Ich prácu ale máme pod stálou kontrolou.

Odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button