Návody

Ako otvoriť kokosový orech?

kokosový orechMnohí z vás sa radi vyžívajú v exotických pochutinách a jednou takou je celkom iste aj kokosový orech, rastúci v trópoch na kokosových palmách. Avšak ak už máte nejakú skúsenosť s kokosovými orechmi, tak viete, že rozlúsknuť tvrdú kokosovú škrupinu môže byť celkom oriešok. Poďme sa pozrieť, ako sa dostať do útrob tohto výdatného zdroja energie a najväčšieho semena na svete.

Čo kokosový orech obsahuje?

Náš cieľ pri dobývaní kokosu býva kokosová voda (nazývané ako kokosové mlieko) spolu s bielou kokosovou dužinou. K ceste za vysnívanou pochúťkou nám však bráni pevná drevnatá škrupina, pokrytá zvyškami lyka. Na prvý pohľad vás na škrupine zaujmú tri „oka“ na temene, ktoré nám poslúžia ako vstupná brána pre kokosové mlieko.

ako na rozbitie kokosového orechaNež sa rozhodnete kokosový orech rozbiť úplne, je vhodné z neho vyliať kokosovú vodu, ktorá sa nachádza vo vnútri dutiny. Tá je nielen chutná, ale aj zdravá, pretože obsahuje vitamíny C, B6 a B12. A navyše je úplne sterilná.

Vyhľadajte už spomínané „oka“. Sú chránené blankou a tá má jedno z „očí“ tenšie ako dve ostatné.

Najtenšiu blanku pretrhnite a prevŕtajte sa cez bielu dužinu napríklad nožnicami alebo vývrtkou. Teraz si môžete vychutnať kokosovú vodu.

Ako na tvrdý kokosový orech?

Môžeme pristúpiť k prelomeniu škrupiny. Existuje mnoho ciest, ako sa dopracovať k výsledku, väčšinou k tomu bude potrebné trocha sily a nejaký nástroj. Môžete použiť pílku a odrezať špičku kokosu alebo tĺcť kladivom kým kokosový orech nepukne.

rozbiť kokosový orechNajjednoduchšou silovou cestou je švom orecha tresnúť o hranu tvrdého predmetu, ako je napríklad kameň, stôl, alebo roh zveráku.

Ak si však nechcete zdemolovať kuchyňu a svoje zdravie, môžete použiť jednoduchú nenásilnú metódu. Vložte orech na 20-30 minút do rúry predhriatej približne na 200°C.

Kokos buď sám praskne, alebo ho zabaľte do utierky a tupým predmetom ho môžete ľahko rozbiť. Teraz si môžete vykrojiť a vychutnať kokosovú dužinu.

Tipy ako otvoriť kokosový orech

S týmito tipmi by ste nemali mať žiaden problém dostať sa k vysnívanej dužine a vode z kokosového orecha. Veľa ľudí nemáva skúsenosti s týmto druhom ovocia.

Ak ste si však dôkladne prečítali tento návod, nebudete mať dobudúcna žiaden problém s rozbitím akéhokoľvek kokosového orecha.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button