Zdravie a krása

Ako využiť hluchavku bielu?

liečivé účinky hluchavky bielej Dnes si predstavíme zaujímavú bylinu – hluchavku bielu. Hluchavka biela je liečivá bylinka podobajúca sa vo viacerých aspektoch na žihľavu dvojdomú. Sú si napríklad podobné vzhľadom (napríklad srdcovitými listami) aj niektorými účinkami. Na rozdiel od žihľavy však hluchavka pri dotyku nepáli a nepŕhli, a kvitne krásnymi a voňavými bielymi kvetmi. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, aké liečivé účinky má hluchavka biela a tiež, ako ju je možné využiť, prečítajte si nasledujúce riadky.

Predstavujem vám hluchavku bielu

Hluchavka biela je trváca rastlina, ktorú nájdeme takmer všade, nie je preto problém si túto bylinku nasušiť do zásoby. Nachádza sa pri lesoch, na lúkach, a dokonca je možné si ju vypestovať aj doma. Nie je náročná na pestovanie.

Hluchavka biela rastie asi do výšky 40 centimetrov. Zbierajú sa vrchné časti rastlín alebo iba biele kalichové kvietky.

Hluchavku je vhodné zbierať od mája do septembra a za suchého počasia. Je potrebné ju sušiť čo najrýchlejšie v tenkých vrstvách. Sušenú hluchavku bielu skladujeme najlepšie v tmavých uzatvárateľných nádobách.

Hluchavka biela disponuje množstvom rozličných liečivých účinkov:

  • hluchavka bielaMá protizápalové, hojivé, upokojujúce, detoxikačné a močopudné účinky.
  • Uľahčuje odkašliavanie a pomáha pri chrípke, ďalej pri nespavosti, zápaloch močových ciest a obličiek.
  • Hluchavka biela má tiež priaznivý vplyv na trávenie.
  • Odporúča sa aj pri alergiách a lupienke.
  • U žien sa využíva pri gynekologických problémoch , ako napríklad pri zápaloch vaječníkov, bielom výtoku a nepravidelnej menštruácii. Hluchavka tiež posilňuje maternicu.
  • U mužov hluchavka vo vysokej miere pomáha proti problémom s močením a prostatou.
  • Zvonka sa hluchavka používa pri zápalových alebo mokvajúcich ranách, abscesoch, ekzémoch, hemoroidoch, kŕčových žilách a vredoch.

Hluchavku bielu je možné užívať aj vnútorne

Hluchavka sa vnútorne užíva najčastejšie vo forme čaju, ktorý pripravíte nasledovne: 1 kopcovitú lyžičku sušenej hluchavky zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte ju vylúhovať asi 10 minút.

Čaj potom preceďte a užívajte ho po dobu ťažkostí 2 – 3x denne, medzi jedlami.

Ďalšie využitie hluchavky bielej

Tinktúra

ako využiť hluchavku bieluTinktúru z hluchavky je možné vyrobiť doma. A ako na to? Päť lyžíc čerstvých kvetov nasypete do čistého uzatvárateľného pohára, zalejte ich  500ml 40% alkoholu a nechajte odstáť 2 týždne na slnečnom mieste.

Potom tinktúru prefiltrujte cez plátno a prelejte do čistého pohára. Tinktúra pomáha pri nespavosti. Odporúča sa užívať 10 – 20 kvapiek tinktúry pred spaním.

Kúpeľ z hluchavky bielej

Sedacie kúpele z hluchavky bielej liečia hemoroidy a ženské mykózy. Na prípravu kúpeľa použite nálev z 20 – 30 sušených celých rastlín, ktoré zalejte troma litrami vriacej vody.

Kúpeľ by mal trvať približne 15 minút.

Kloktadlo z hluchavky bielej

Nálev možno použiť aj ako kloktadlo pri bolestiach hrdla, zápaloch v dutine ústnej a pri angíne.

Obklad z hluchavky bielej

Obklady z nálevu hluchavky používame pre preväzovanie (a na omývanie) miest postihnutých ekzémom, akné, na nehojace sa, alebo veľmi pomaly hojace sa rany, popáleniny a poranenia kože.

Tipy ako využiť hluchavku bielu

Na liečebné účely môžeme zbierať aj Lamium galeobdolon čiže hluchavku žltú.

Hluchavku bielu môžete využiť aj v kuchyni, napríklad ako prísadu do šalátov, polievok a omáčok.

Varovanie

Hluchavka nepoužívame príliš dlho bez prestávky. V tehotenstve sa o užívaní hluchavky poraďte so svojím ošetrujúcim gynekológom.

Užitie bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť ak užívate nejaké lieky.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza odbornú lekársku starostlivosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button