Zdravie a krása

Ako využiť ricínový olej?

ricínový olej Ricínový olej nie je až tak známy ako napríklad mandľový či avokádový olej, avšak môžete si ho zakúpiť v celom rade e-shopov, ale aj v niektorých lekárňach. Ide o olej lisovaný zo semien ricínu obyčajného. Tento rastlinný olej nie je vhodný na konzumáciu, na použitie v kozmetike je však výborný. Ak sa chcete dozvedieť, ako ricínový olej využiť, určite si prečítajte nasledujúci článok.

Čo ponúka a prečo je ricínový olej prospešný

Ricínový olej obsahuje veľké množstvo vitamínu E a ďalšie vitamíny a minerály. Ďalej tiež obsahuje omega-9 nenasýtené mastné kyseliny, a ďalšie látky.

Má protizápalové, antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Je vhodný pre suchú a citlivú pokožku, ďalej tiež pre zrelú pleť, využijete ho však aj na vlasy, riasy a nechty.

Ako ricínový olej používať

Použitie na pleť

ricínový olej na nechtyTento olej zvláčňuje, hydratuje a regeneruje, bráni tvorbe vrások a vyhladzuje už vzniknuté vrásky, znižuje viditeľnosť jaziev a pigmentových škvŕn a v neposlednom rade bojuje proti akné.

Pár kvapiek ricínového oleja aplikujte ráno a večer na vyčistenú pleť, jemne ho vmasírujte a nechajte vstrebať.

Skúste ho použiť aj ako odličovač.

Použitie na pokožku celého tela

Ricínový olej môžete použiť aj na pokožku celého tela, nakoľko je však veľmi hustý, odporúčame ho zriediť iným rastlinným olejom.

Tento olej pôsobí tiež proti striám, čo ocenia najmä tehotné ženy a ženy po pôrode. Pokožku masírujte aspoň 2x denne.

Využijete ho aj na svrbivé a problematické miesta. Ricínový olej hojí popáleniny a spáleniny od slnka a tiež vám pomôže zbaviť sa bradavíc (naneste ricínový olej na vatový tampón a priložte ho na bradavicu.).

Použitie ricínového oleja pre rast rias a obočia

Ricínový olej dokáže tiež stimulovať rast rias a brániť ich vypadávaniu. Na starú dobre vymytú kefku z maskary naneste trošku ricínového oleja, aplikujte ho na riasy a nechajte pôsobiť cez noc.

Tento postup opakujte pravidelne každý večer. Rovnako tak ricínový olej môžete použiť aj na obočie.

Použitie ricínového oleja na mozole a kurie oká

Výbrone pomáha hydratovať a zmäkčovať otlaky, mozole a hrubú kožu (napr. na pätách). Chodidlá ponorte do teplej vody, potom hrubú a tvrdú kožu obrúste pemzou a votrite do chodidiel ricínový olej.

Použitie na vlasy

Ak máte problém s riedkymi či lámavými vlasmi alebo nadmerným vypadávaním vlasov či lupinami, potom vyskúšajte vlasový zábal z ricínového oleja. Tento zábal podporuje rast vlasov (stimuluje vlasové korienky) a posilňuje vlasové vlákna.

Pripravíte ho jednoducho tak, že do suchých ale čistých vlasov nanesiete niekoľko kvapiek ricínového oleja, rozotriete ho však iba ku korienkom a na končeky vlasov (nie po celej zdĺžke).

Potom vlasy zabaľte do potravinovej fólie a ešte do uteráka. Zábal nechajte pôsobiť asi 30 minút, potom vlasy umyte.

Použitie na nechty

Ak chcete posilniť lámavé alebo rozštiepené nechty, vtierajte a masírujte pravidelne ricínový olej do nechtového lôžka a jeho okolie a nechajte ho asi 30 minút pôsobiť. Látky obsiahnuté v ricínovom oleji navyše znižujú riziko infekcií a plesní nechtov.

Použitie na bolesť svalov a kĺbov

ricínový olej na nechtyOkrem iného olej tiež bojuje s bolesťou svalov a kĺbov. Používa sa ohriaty ricínový olej, do ktorého namočíte uterák či handričku a priložíte ho vo forme obkladu na boľavé miesto, ktoré potom prekryjete ešte fóliou a suchým uterákom.

Zábal nechajte pôsobiť približne 30 – 60 minút, počas tejto doby iba relaxujte.

Varovanie

Hoci sa môžete stretnúť s informáciami, že sa ricínový olej dá použiť ako preháňadlo, radšej to neskúšajte, pretože je potrebné veľmi opatrne dávkovať.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter!

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button