PrečoZdravie a krása

Prečo piť zelený čaj?

zelený čajPitie zeleného čaju je veľmi obľúbené v Číne, Japonsku a Kórei. Do západnej Európy sa tento čaj dostal až dlho po čaji čiernom, ale pre svoje účinky na ľudský organizmus je veľmi populárny. Na rozdiel od čierneho čaju neprechádza procesom oxidácie, preto si uchováva zdraviu prospešné látky. Možno vám tento čaj zachutil, viete ale, prečo piť zelený čaj? Aké sú jeho účinky?

Zelený čaj a jeho účinky

Zelený čaj pomáha zaháňať stres, znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, má schopnosť ničiť baktérie. Obsahuje látky, ktoré upravujú vysoký krvný tlak, zabraňujú kôrnateniu tepien a odbúravajú cholesterol v krvi.

Obsahuje veľa vitamínov

Za skvelé vlastnosti zeleného čaju môže predovšetkým antioxidant katechín. Pravidelné pitie zeleného čaju pomáha telu vďaka katechínu odstraňovať voľné radikály a tým zamedzuje nádorovému bujneniu.

Ďalej zabraňuje nárastu populácie baktérií aj v ústach a tým likviduje zubný kameň. Práve katechín znižuje hladinu cholesterolu v krvi, redukuje tuk v tele a je prevenciou proti vírusovým ochoreniam.

prečo piť zelený čajKatechín spolu s vitamínom C a E posilňuje imunitný systém. Vitamín C sa z čaju nestráca ani po sparení horúcou vodou.

Vitamín E spomaľuje degeneráciu buniek a tým pomáha proti vplyvom starnutia. Fluór pôsobí proti zubnému kazu. Tento tiež čaj obsahuje alkalické látky, preto je vhodný pri prekyslení organizmu.

Zelený čaj obsahuje kofeín

Obsahuje tiež značné vyššie množstvo kofeínu,preto nie je vhodný pre deti. Tehotné a dojčiace ženy by ho mali piť v obmedzenom množstve.

Nie je vhodný ani pre ľudí s problémami s obličkami. Kofeín podporuje činnosť centrálnej nervovej sústavy, preto má čaj povzbudzujúce účinky.

Príprava zeleného čaju

Čaj zalievajte vodou, ktorá prešla varom, ale už vychladla na 60-80 ° C a nechajte lúhovať 3-5 minút.

V teplejšej vode sa vylúhujú triesloviny a čaj má potom horkú chuť. Ak ho zalejete chladnejšou vodou, je čaj mdlý až vodový. Kvalitný sypaný čaj môžete zaliať viackrát, ale musí sa lúhovať dlhšie.

Zelený čaj má výrazne kratšiu trvanlivosť ako čierny čaj a rýchlo stráca chuť a arómu. Skladujte ho najlepšie v uzavretej vzduchotesnej dóze bez prístupu svetla. Dávajte prednosť sypanému čaju pred čaju vo vreckách.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button