Zdravie a krása

Ako využiť skorocel v domácnosti ako liečivú bylinku?

skorocel Skorocel kopijovitý patrí v našich končinách medzi hojne rozšírené bylinky. Nie je preto vôbec zložité si ho nazbierať a urobiť z neho liečivá. Tie budú mať podobú nápojov a prípravkov, ktoré sa zaobídu bez zbytočných chemikálií. O tom už dobre vedeli naše babičky a prababičky. V dnešnom článku sa dozviete niekoľko receptov, ktoré vám pomôžu pri kašli aj ďalších ochoreniach, ktoré vedia pohnevať zdravie.

Prečo využívať skorocel kopijovitý ako liečivú bylinku

U nás najviac rozšírený skorocel kopijovitý je dobré zbierať a využívať z mnohých dôvodov. Rastlina obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ale aj ďalšie látky, ktoré sú ľudskému organizmu prospešné, ba ich organizmus priamo vyžaduje.

Ku príkladu sú to niektoré kyseliny a enzýmy. Pre využitie sa zbierajú hlavne listy, ktoré sa väčšinou usušia, a potom z nich môžete urobiť rôzne nápoje a prípravky. O niektorých z nich sa dozviete nižšie.

Skorocel sa hodí ako pre vnútorné, tak aj vonkajšie využitie. Okrem liečivých nápojov a sirupov, ho môžete použiť napríklad aj pri výrobe obkladov. Tie sa dajú aplikovať v momente, keď si na koži spôsobíte drobné odreniny či popáleniny.

Obklad má chladivý účinok, znižuje bolesť a prispieva k rýchlejšiemu hojeniu poranení.

Pre každý z nasledujúcich receptov je najprv potrebné si nazbierať listy skorocelu a následne ich usušiť.

Skorocelová masť

Čo potrebujete na prípravu skorocelovej masti:

  • 3 hrste sušených skorocelových listov
  • sadlo

V prípade masti potrebujete cca 3 hrste usušených listov, ktoré natrháte a vložíte do rozpustenej masti. Potom necháte macerovať zhruba 1 týždeň.

Stuhnutú masť po uplynutí 7 dní rozohrejete, scedíte a necháte znova stuhnúť. Po druhýkrát stuhnutú masť už môžete používať, a to práve napríklad na, už spomenuté, rôzne drobné odreniny a bolestivé miesta. Masť by pri správnom skladovaní v chlade a tme by mala bez problémov vydržať minimálne 1 rok.

Skorocelový čaj

Veľmi obľúbeným receptom je čaj zo skorocelu. Ten môžete použiť nielen pri nachladnutí a kašli, ale sa dá piť aj namiesto klasických čajov.

Čo potrebujete na prípravu skorocelového čaju:

  • hrsť sušených skorocelových listov
  • voda

Sušené skorocelové listy nasypte do hrnčeka a zalejte vriacou vodou. Potom nechajte zhruba 10 – 15 minút vylúhovať. Následne sceďte cez sitko.

V prípade, že vás trápi kašeľ, pite tento čaj asi 2 – 3-krát denne. Najlepšie je piť čaj horúci. V prípade potreby si ho môžete osladiť, najlepšie medom.

Skorocelový sirup

Podobne ako aj čaj, je výborný tiež sirup z skorocelu. Aj jeho príprava je veľmi jednoduchá a je potrebné len minimum ingrediencií.

Čo budete potrebovať na skorocelový sirup:

  • 3 hrste sušených skorocelových listov
  • 400 g kryštálového cukru

domáci skorocelový sirupSkorocelové listy natrhajte na malé kúsky a vložte do pohára spolu s cukrom, a to v niekoľkých vrstvách.

To znamená, že najskôr dajte vrstvu natrhaných skorocelových listov, potom vrstvu cukru, znova vrstvu skorocelových listov, znova vrstvu cukru, a tak ďalej, kým nie je pohár plný.

Cukor je možné zameniť aj za med, postup je rovnaký. Pohár uzavrite a položte na slnečné a teplé miesto.

Nechajte 2 dni v pokoji. Počas tejto doby sa zo skorocelu vplyvom pôsobenia tepla a cukru dostane šťava. Zmes potom sceďte. Vzniknutý sirup vydrží čerstvý niekoľko mesiacov.

Okrem sušených listov je samozrejme možné použiť aj listy čerstvé, ktoré vypustia viac šťavy.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button