Zdravie a krása

Ako využiť púpavu lekársku?

púpava lekárskaKto by nepoznal všadeprítomné žlté kvety, ktoré sa neskôr zmenia na chlpaté guľôčky na stonke? Samozrejme, že spomíname púpavu lekársku. Táto liečivá bylinka má toľko spôsobov využitia, až sa to zdá takmer neuveriteľné. Na liečebné účely môžete použiť ktorúkoľvek časť bylinky. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako púpavu lekársku využiť, aké má pozitvíne účinky na zdravie a prinesieme pár tipov a receptov, kde je púpava lekárska hlavnou hrdinkou.

Kto by nepoznal púpavu lekársku

Púpava lekárska je trváca bylina, ktorá rastie takmer všade okolo nás a kvitne v období od apríla do augusta.

Púpavu lekársku (rovnako ako ostatné druhy byliniek) zbierame na čistých miestach v prírode, vyhýbame sa cestám a oblastiam, vystaveným mestskému znečisteniu.

Ako využiť púpavu lekársku a jej jednotlivé časti

Koreň púpavy lekárskej

Koreň púpavy lekárskej sa zbiera od marca do apríla alebo od augusta do septembra. Koreň pred sušením, ktoré musí prebiehať pomocou umelého tepla, dôkladne umyte a osušte.

Sušený koreň sa užíva vo forme čaju, ktorý pripravíte nasledovne:

1 kopcovitú čajovú lyžičku sušeného koreňa krátko povarte v 250 ml vody a potom čaj sceďte.

Čaj znižuje hladinu cholesterolu a tiež vysoký krvný tlak, harmonizuje hladinu cukru v krvi, podporuje trávenie, odvodňuje, detoxikuje pečeň a obličky a zlepšuje ich stav, dokonca má protirakovinové účinky, lieči kožné ochorenia (napr. ekzémy, lupienku či akné). Odporúča sa ho piť 2 – 3x denne.

Listy púpavy lekárskej

lisky púpavy lekárskejListy je možné zbierať počas celého vegetačného obdobia. Sušia sa na tienistom a dobre prevzdušnenom mieste, počas sušenia listy je potrebné ich niekoľkokrát otočiť. Čaj zo sušených listov má podobné účinky ako čaj z koreňa.

Čerstvé mladé listy púpavy sa používajú na prípravu šalátov či smoothie, výborné je aj púpavové pesto. Sú bohatým zdrojom vitamínov A, C a D, vitamínov skupiny B, draslíka, vápnika, horčíka, zinku a železa.

Kvety púpavy lekárskej

Kvety (spolu so stvolom) taktiež zbierame po celú vegetačnú dobu, musíme ich však spotrebovať čerstvé, pretože kvety nie sú vhodné na sušenie.

Kvety aj kostrnky môžete pridať do jarného šalátu, sú veľmi vhodné pre očistu a podporu funkcie pečene a žlčníka, pomôžu pri liečbe hepatitídy, liečia dnu, reumatizmus a cukrovku, a dodajú energiu.

ako využiť púpavu lekárskuZ kvetov si skúste vyrobiť výborný púpavový med alebo sirup, ide to aj za studena, čím zachováte oveľa viac cenných látok.

Pre prípravu nevareného púpavového sirupu budete potrebovať asi liter čerstvých púpavových kvetov, ktoré neumývate, len ich rozložte v tenkej vrstve na stole a necháme vyliezť prípadné chrobáčiky a ďalší hmyz.

Potom kvety nasypte do veľkej vysterilizovanej nádoby (sklenenej), zasypte ich 400 – 500 gramami trstinového cukru a nádobu uzavrite. Postavte ju na teplé a slnečné miesto. Pohár je potrebné niekoľkokrát denne pretrepať.

Po 2 dňoch do pohára prilejte 200 ml vody a pohár opäť uzavrite a ešte deň nechajte stáť na okne alebo inom teplom a slnečnom mieste. Sirup preceďte a prelejte do čistých pohárov. Poslúži vám na ochutenie vody či čaju.

Varovanie

Púpavu lekársku neužívajte v tehotenstve, vyššie dávky tejto bylinky dokážu vyvolať menštruáciu!

Užitie tejto bylinky odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť ak užívate nejaké lieky.

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza odbornú lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button