Ako využiť zelený íl v starostlivosti o telo?
Zelený íl, inak aj Argilla verde, je obľúbený od pradávna. Je unikátny svojím minerálnym zložením a širokým použitím. Možno ho všestranne využiť. A to použiť ako pleťovú masku, šampón na vlasy, pri ekzémoch aj ako obklady pri rôznych ťažkostiach. Zelený íl pochádza najčastejšie z Francúzska alebo Talianska a ťaží sa z veľkých hĺbok, preto je veľmi čistý. Obsahuje predovšetkým sľudu a cenné minerály – kremík, sodík, železo či vápnik. Je to čisto prírodný pomocník, ktorého si ho určite pre svoju všestrannosť obľúbite.
Zelený íl a jeho vonkajšie použitie
Zvonka sa používa na obklady a zábaly, do kúpeľa alebo ako obľúbená omladzujúca pleťová maska.
Základná príprava je tá, že sa íl zmieša s vodou na kašičku. Odporúča sa používať nekovový riad a lyžičku, teda najlepšie je využívať porcelán, sklo alebo plast.
Pleťová maska zo zeleného ílu
Pleťová maska zo zeleného ílu je vhodná pre všetky typy pleti, a predovšetkým pre pleť mastnú. Pomáha pri akné, omladzuje a vypína pokožku. Možno ju použiť nielen na tvár.
Postup: približne čajovú lyžičku až lyžicu ílu zmiešajte s vodou (vody menej ako ílu) na pastovitú konzistenciu.
Maska by nemala stekať z tváre. Nanesiete na odlíčenú a vyčistenú pleť, najlepšie po kúpeli alebo aspoň po opláchnutí tváre teplou vodou.
Teplo pomáha otvoriť póry a maska tak bude mať väčší účinok.
Nanášajte rovnomerne na tvár od stredu ku krajom, vyhnite sa oblasti očí a úst. Maska začne po chvíľke zasychať a mierne sťahovať pleť. Nechajte pôsobiť 15 až 20 minút a potom dôkladne ale jemne zmyte.
Obklady a zábaly zo zeleného ílu
Obdobne možno pripraviť aj obklad či zábal tak, že zelený íl zmiešate s vodou alebo so slnečnicovým či olivovým olejom a priložíte na postihnuté miesto. Necháte pôsobiť 30 minút. Pre teplý obklad vodu či olej najskôr mierne zohrejte.
Asi po desiatich minútach začne zelený íl zasychať, preto je vhodné ho porosiť vodou alebo priložiť navlhčený uterák.
Používa sa pri ekzémoch, svrbiace pokožke, reumatických bolestiach, svalových kŕčoch a bolestiach chrbta. Blahodarne pôsobí aj proti kŕčovým žilám.
Kúpeľ so zeleným ílom
Na vaňu použijeme asi 50 ml ílu a kúpeme sa 20 minút. Pomáha pri reumatizme, únave, svalových kŕčoch a kožných problémoch.
Šampón alebo zábal na vlasy
Zelený íl vďaka vysokému obsahu minerálnych látok vyživí pokožku hlavy, pomáha s odstránením lupín a mazu a vlasy budú krásne lesklé. Pravidelný zábal je tiež skvelým variantom v starostlivosti o vlasy.
Šampón si pripravíte tak, že opäť zmiešate asi polievkovú lyžicu ílu (podľa hustoty a dĺžky vašich vlasov) s vodou, pridáte pár kvapiek arganového alebo olivového oleja pre lesk, zamiešate na bahno a nanesiete na vlhké vlasy až ku korienkom.
Nechajte pôsobiť 10 minút a potom pokožku hlavy premasírujte a vlasy umyte a spláchnite vlažnou vodou. Vyvarujte sa horúcej vode, ktorá by podporila tvorbu mazu. Vďaka olejom nie je potrebné používať kondicionér, iba ak by vaše vlasy boli príliš suché a poničené. Tento šampón je možné používať dlhodobo.
Zábal na vlasy vyrobíte obdobne ako šampón – íl zmiešajte s vodou, pridajte lyžičku medu, trochu oleja a vytvorte tekutejšiu zmes, ktorú nanesiete rovnomerne na vlasy.
Teplo pri procedúre pomáha, preto môžete vlasy zabaliť do igelitu. Nechajte pôsobiť asi 15 minút, potom dôkladne zmyte a umyte šampónom. Aplikujte raz do týždňa, alebo každých 14 dní, záleží na stave vašich vlasov.
Varovanie
Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter!
Prečítajte si aj články ako využiť: