Ako pôsobia antioxidanty a kde ich nájdeme?
Antioxidanty sú látky, ktoré zabraňujú pôsobeniu voľných radikálov. Sú schopné v organizme kompenzovať škodlivé účinky pribiehajúcich oxidačných procesov. Antioxidantom môže byť buď výživná látka (napríklad vitamín alebo minerálna látka) alebo enzým (teda bielkovina, ktorý pomáha v organizme pri chemických reakciách). Antioxidanty hrajú hlavné husle pri prevencií vzniku niektorých chronických ochorení, ako napríklad rakovina, srdcové choroby, Alzheimerova choroba, šedý zákal či mŕtvica.
Za normálnych podmienok existuje medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi rovnováha. Ak však dôjde k narušeniu tejto rovnováhy, je potrebné prísun antioxidantov zvýšiť. Ako antioxidanty pôsobia na náš organizmus a kde ich nájdeme sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Antioxidanty a voľné radikály
Voľné radikály môžu v organizme napáchať nevratné poškodenie. Spôsobujú tzv. oxidačný stres, ktorý nastáva vtedy, ak produkcia škodlivých voľných radikálov prekročí neutralizačné schopnosti antioxidantov.
Ďalej voľné radikály menia štruktúru buniek, spôsobujú rýchle opotrebovanie tkanivových buniek, môžu spôsobovať nádorové bujnenie, atď.
Voľné radikály môžu pochádzať z vnútorných procesov organizmu (napr. narušený metabolizmus, zápal) alebo zo zdrojov mimo organizmu (napr. znečistenie životného prostredia, fajčenie).
Porušenie rovnováhy medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi
Ak dôjde k porušeniu rovnováhy medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi, potom príjem antioxidantov môže napríklad zmenšiť riziko rakoviny (prostaty, krčka maternice, rakoviny tráviaceho traktu) alebo zabrániť oxidácii LDL cholesterolu (ochrana pred kardiovaskulárnymi ochoreniami).
Kedy treba zvýšený prísun antioxidantov
Zvýšený prísun antioxidantov je potrebná u ľudí, ktorí pracujú v znečistenom prostredí, fajčia, sú vystavení stresu a veľkej psychickej záťaži, trpia degeneratívnym ochorením, zdržiavajú dlhšie na slnku, atď.
Čo sú silné antioxidanty a aké potraviny sú na ne bohaté
Medzi silné antioxidanty patria hlavne vitamíny C, A, E, beta-karotén, lykopén, zinok a meď.
Je dobré vedie, že antioxidanty sa v najväčšom množstve vyskytujú v ovocí a zelenine, ktoré majú najvýraznejšie farby. Taktiež nie je na škodu vedieť, že sú v oveľa väčšej miere prítomné v potravinách, ktoré sú konzumované za surova, než v takých, ktoré sú tepelne upravené.
- čerstvá zelenina – paradajky, brokolica, kel, červená repa, červené papriky, listová zelenina, špenát, kapustu, cesnak, cibuľa, žerucha, tekvica, mrkva, hrášok, kôpor, atď.
- čerstvé ovocie – najmä čučoriedky, potom čierne ríbezle, , brusnice, jahody, maliny, čerešne, hrozno, slivky, jablká, citrusy, kiwi, avokádo, hrozienka, pomaranče, atď.
- čerstvé bylinky – rozmarín, mäta pieporná, šalvia, tymian, oregano, atď.
- zelené potraviny – zelený jačmeň, chlorella, atď.
- zelený čaj
- kakao a horká čokoláda
Osobitná pozornosť pre čučoriedky
Áno, čučoriedky si ju určite zaslúžia, pretože majú naozaj veľmi silné antioxidačné účinky.
Okrem antioxidantov ešte obsahujú aj zdraviu prospešné, takzvané anthocyaniny, proanthocyanidiny a ďalšie fytochemikálie, medzi ktoré patria napríklad polyfenoly.
Všetky spomenuté látky majú skvelú schopnosť, vďaka ktorej dokážu veľmi efektívne premieňať reaktívne voľné radikály na celkom neškodné látky.
Antioxidanty majú veľa rozličných pozitívnych účinkov na ľudské telo:
- bojujú proti starnutiu
- bojujú proti rakovine
- chránia naše srdce
- pomáhajú pri detoxikácií ľudského organizmu (hlavne pečene a hrubého čreva)
Tipy
So zvyšujúcim sa vekom klesá množstvo antioxidantov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele. Postupne nám ubúda energie a spúšťajú sa degeneratívne zmeny.
Preto dbajte na kvalitnú zdravú stravu s dostatkom čerstvej zeleniny a ovocia. Zelenina a ovocie obsahuje okrem antioxidantov aj veľké množstvo ďalších prospešných látok.