Domácnosť

Ako využiť pôsobenie farieb?

farby v interiéry Pôsobenie farieb na človeka a ich vplyv na ľudský organizmus nie je doteraz celkom preukázateľný. Výsledky výskumov sú nejednotné. Avšak niektoré zdroje pripúšťajú možné ovplyvnenie psychiky aj niektorých fyziologických funkcií (krvný tlak, tepová frekvencia, subjektívny pocit teploty, a ďalšie). S významami, ktoré farbám prisudzujeme, pracujú najmä návrhári interiérov. V alternatívnej medicíne sa využívajú farby na liečenie rôznych neduhov. V nasledujúcom článku sa dočítate niečo málo o farbách, ktoré nás obklopujú a ako na nás možno vplývajú.

Pre pôsobenie farieb je potrebné poznať základné rozdelenie farieb

Farby sa všeobecne rozdeľujú na teplé a studené. Medzi studené farby radíme odtiene modrej, fialovej a zelenej. Tieto farby nás vraj upokojujú a uspávajú. Sú jasnejšie pri nízkych hodnotách svetla. Teplé farby sú odtiene červenej, žltej, oranžovej. Údajne podnecujú fyzickú a psychickú aktivitu.

Pri silnom osvetlení sa zdajú byť jasnejšie. Biela je farba sa radí medzi neutrálne, človek pri nej nemá zvýšenú chuť na aktivitu ale zároveň na neho ani nepôsobí enormne upokojujúco, vo všeobecnosti sa považuje za univerzálnu farbu, ktorú potom dotvárame doplnkami a detailmi z radov farieb studených alebo teplých.

Akú farbu je vhodné zvoliť do interiéru

farbyPri výbere farby hrá významnú úlohu spôsob využitia priestoru, a čo vlastne chceme farebným riešením dosiahnuť (či chceme aby pôsobenie farieb vytvorilo pokojné prostredie, pocit bezpečia, vyrovnaný vzhľad). Nemenej dôležité sú sýtosť a kontrast farieb.

Sýte tóny sa hodia do priestoru s nižšou hladinou hluku, kde je doba pobytu osôb krátka a v malej miere sa uplatňuje čuch a hmat.

Odtiene s malou sýtosťou využijete v priestoroch s opačnou charakteristikou. Teda v miestnostiach kde sa zdržujete počas dňa najviac a vo vysokej miere využívate hmat a čuch.

Vysoká sýtosť zmenšuje priestor, to znamená, že čím sýtejšiu farbu zvolíte, tým menšiu plochu by mala zaberať.

Všeobecné pravidlá pre maľovanie stien pre pôsobenie farieb

Kombinácia farby rovnakého alebo len mierne odlišného tónu pôsobí harmonicky, ale občas nudne. Efekt protikladných farieb je výrazný, ale niekde môže pôsobiť rušivo. Veľké plochy by mali byť neutrálne, výrazné farby voľte ako doplnok.

Ak zvolíte veľké plochy ako výrazné, sú síce efektné a upútajú pozornosť, no po nejakej dobe pôsobia znepokojujúco a dráždia.

pôsobenie fariebVýrazné kontrastné farby stien sú vhodné do veľkých miestností s malým množstvom nábytku. Tmavé farby uberajú svetlo a opticky zmenšujú priestor.

Farby, zastúpené v prírode, upokojujú a pozitívne pôsobia na psychiku (napr. na zeleno vymaľovaná operačná sála).

Pre miestnosti situované na sever alebo tie s nedostatkom svetla, voľte teplé farby, napr. odtiene žltej, oranžovej alebo jemnej červenej. Studené farby sú ideálne pre južne orientované priestory s veľkou mierou denného svetla. Neutrálna farba je vhodná ku kombinácii so všetkými odtieňmi.

Pôsobenie farieb v alternatívnej medicíne

Tento článok je príliš stručný a nie je možné v ňom obsiahnuť celú problematiku. Preto uvádzame len najdôležitejšie farby a ich účinky z pohľadu liečiteľov:

  • ZELENÁ upokojuje (hlavne oči), posilňuje zmysly, predstavuje pokoj a harmóniu.
  • ČERVENÁ pôsobí povzbudivo, zvyšuje výkonnosť, je silne energetizujúca, povzbudzuje aktivitu.
  • MODRÁ zlepšuje vnímanie, podporuje vyrovnanosť, upokojuje.
  • ŽLTÁ pôsobí dobre na pamäť, zlepšuje náladu a zvyšuje aktivitu.
  • ORANŽOVÁ pomáha proti depresiám, povzbudzuje.
  • ČIERNA sa považuje za vysiľujúcu.
  • HNEDÁ prináša únavu a vyčerpáva.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button