Zdravie a krása

Ako zvládať stresové situácie?

Zažívate nepríjemné stavy, kedy máte pocit, že úlohy buď nezvládate, nestíhate alebo sa bojíte, že sa vám niečo vymkne z rúk? Ak ste podráždení a náladoví, alebo dokonca trpíte návalmi hnevu, potom na sebe pozorujete dôsledky už vzniknutého stresu. Ale ako zvládať stresové situácie? Rady a tipy vám prinášame v tomto článku.

Najskôr nájdite príčiny, ktoré vám spôsobujú stresové situácie

Všetko má svoje dôvody. Zamyslite sa nad tým, čo vás najviac rozhodilo a čo pre vás predstavovalo stresové situácie. Môže sa jednať o určité činnosti, zamestnania alebo zložité vzťahy. Snažte sa problém vyriešiť a eliminovať stresové faktory.

stresové situácie

Rovnako premýšľajte nad situáciami, ktoré vás ešte len čakajú. Ak máte tušenie, že vám napríklad nejaká schôdzka nebude robiť dobre, zvážte, či je naozaj nutné na ňu ísť.

Pochopiteľne každý musí plniť určité povinnosti, ale v tomto kroku ide skôr o to nenechať sa zbytočne vmanévrovať do nepríjemných situácií, keď ich môžete odmietnuť.

Rozlišujte, kedy niečo skutočne musíte a kedy si len myslíte, že niečo „musíte“.

Plánujte s rozumom

Ak ste si uvedomili, že príčinou stresu je časový tlak, potom môže byť riešením rozumnejšie plánovanie úloh.

Nesnažte sa zaplniť každučkú chvíľku vášho dňa nejakou povinnosťou, pretože hneď ako sa už dopoludnia oneskoríte, povedie to k pocitu zlyhania, pretože ste v sklze.

Oproti tomu si vyberte vždy najdôležitejšie veci, ktoré je potrebné zariadiť. Keď budete mať jasne stanovené priority, prestanete tápať, čo vybaviť najskôr.

Žite zdravo a relaxujte

zvladanie stresovych situaciiNezabudnite sa pravidelne hýbať a vyhradiť si čas na spánok. Absencia oboch vedie k prehlbovaniu stresu. Keď si oddýchnete, budete schopní stresu lepšie čeliť.

Cvičenie nielen že odvedie vašu pozornosť, pretože sa sústredíte na svoje telo, ale navyše tiež dokáže znížiť hladinu kortizolu, ktorá sa stresom zvyšuje.

Zaraďte do svojho života viac aktivít, ktoré vám prinášajú radosť. Urobte si čas na svoje koníčky, to je totiž ideálna činnosť proti stresu. Skúsiť môžete aj riadenú meditáciu.

Vyhľadajte psychológa

Ak prechádzate ťažším životným obdobím, nebojte sa vyhľadať radu psychológa. Stresom prechádza veľa ľudí, takže v tom rozhodne nie ste sami.

Bojíte sa reakcie okolia? Dnes je návšteve poradne spoločnosť viac otvorená, nejde teda rozhodne o žiadnu hanbu. Navyše to nemusíte nikomu hlásiť a vždy si uvedomte, že rozhodnutie robíte pre vlastné dobro.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button