Zdravie a krása

Ako využiť divozel veľkokvetý?

divozel veľkokvetýRastie vo vašom okolí alebo priamo na vašej záhrade divozel veľkokvetý a neviete, ako ho využiť? Divozel je bylina s množstvom liečivých účinkov. Divozel kvitne od júla do septembra, čiže je práve najvyšší čas ho začať zbierať. Nasušte si kvety divozela veľkokvetého do zásoby, určite sa vám budú na jeseň a hlavne počas zimy hodiť.

Ako a na čo môžete využiť divozel veľkokvetý

Na výrobu čajovej zmesi proti chrípke budete potrebovať:

  • 1 diel kvetu divozela
  • 1 diel kvetu bázy čiernej
  • 1 diel kvetu lipy
  • 1 diel plodu šípky

Na výrobu oleja z divozelu budete potrebovať:

  • Čerstvé kvety divozela veľkokvetého
  • Kvalitný rastlinný olej
  • Uzavierateľnú nádobu

Kde všade sa divozel veľkokvetý vyskytuje

ako využiť divozel veľkokvetýDivozel veľkokvetý je dvojročná liečivý rastlina, ktorú si nájdete vo voľnej prírode na kamenistých stráňach a medziach, pozdĺž ciest, v priekopách a v neposlednej rade ho môžete pestovať aj vo vašej záhrade.

V prvom roku vegetácie táto bylina vypúšťa len prízemnú ružicu listov. Začína však kvitnúť až v druhom roku a po vysemenení odumiera.

Pre liečebné účely sa využívajú hlavne kvety a listy. Kvety sa najlepšie zbierajú okolo 11 hodiny dopoludnia. Zbierajú sa iba kvetné koruny bez kalichu.

Pri zbere musia byť kvety suché a ďalej ich musíte sušiť na slnku behom čo najkratšej doby (odporúča sa do 24 hodín), len tak si dokážu uchovať všetky svoje liečivé účinky.

divozel veľkokvetý a jeho liečivé účinkyPre urýchlenie sušte divozel na čiernom papieri alebo na tmavom plechu, ktorý priťahuje slnečné lúče.

Po usušení majú kvety medovú vôňu.

Sušené kvety skladujte na suchom a tmavom mieste v riadne uzavretom igelitovom vrecku alebo v uzatvárateľnej nádobe bez prístupu vzduchu.

Papierové vrecko je pre skladovanie tejto rastliny nevhodné, keďže divozel je náchylný na navlhčenie.

Ako pripraviť čaj z divozelu

Divozel sa najčastejšie užíva vnútorne vo forme čaju (resp. odvaru z kvetov), môžete ho taktiež pridať do rôznych čajových zmesí, či už pre jeho výbornú chuť alebo pre jeho liečivé účinky.

ako pestovať divozel veľkokvetýĎalej si z divozela môžete vyrobiť tinktúru tak, že 50g sušených kvetov zalejete 50g čistého liehu a za občasného premiešania necháte túto tekutinu v dobre uzatvorenej nádobe odstať na 14 dní.

Potom tekutinu prefiltrujete a liek môžete začať užívať (3x denne 1 lyžička).

Divozel pomáha napr. proti kašľu, nádche, tlmí kŕče priedušiek pri ich zapálení, prospieva činnosti čriev a žlčníka, posilňuje slabú menštruáciu.

Ako si môžete namiešať jesenný chrípkový čaj pre úľavu

Zmiešate 1 diel sušeného kvetu bázy, 1 diel sušeného kvetu lipy, 1 diel sušeného kvetu divozela a 1 diel sušeného plodu šípky.

Čajovú zmes zalejete variacou vodou a necháte ju 15-20 minúť lúhovať. Tekutinu precedíte cez plátno a môžete ju podávať.

Ako aplikovať divozel veľkokvetý zvonku

Zvonku sa divozel veľkokvetý využíva ako obklad pri reumatických a svalových bolestiach, na ťažko sa hojace rany, opuchy a vredy. Pre tieto účely sa využívajú čerstvé listy divozelu.

Na upchaný nos sa potom odporúča šnupanie prášku zo sušených kvetov. Silný odvar z kvetu môžete použiť ako kloktadlo.

Taktiež si môžete vyrobiť výborný olejdivozelu, ktorý využijete zvonku ako obklad proti bolestiam pri kŕčových žilách, proti vredom a opuchom. Čerstvé kvety zalejete kvalitným olejom (napr. olivovým) a necháte ich odstáť 14 dní na slnečnom mieste.

Pár tipov ako využiť divozel

Existujú rôzne druhy divozela, najznámejší je však divozel veľkokvetý, veľmi často sa však stretnete aj s divozelom málokvetým, prípadne s divozelom čiernym, ozdobným atď. Každý z týchto druhov má určité liečivé účinky, takže využiť môžete ktorýkoľvek z nich.

Vedeli ste, že každý kvietok divozela veľkokvetého kvitne iba jeden jediný deň? Divozel sa taktiež využíva na dochucovanie likérov a čajových zmesí. Kvet divozela sa taktiež dá využiť aj pri farbení látok.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button