Ako využiť divozel veľkokvetý?

divozel veľkokvetýRastie vo vašom okolí alebo priamo na vašej záhrade divozel veľkokvetý a neviete, ako ho využiť? Divozel je bylina s množstvom liečivých účinkov. Divozel kvitne od júla do septembra, čiže je práve najvyšší čas ho začať zbierať. Nasušte si kvety divozela veľkokvetého do zásoby, určite sa vám budú na jeseň a hlavne počas zimy hodiť.


Ako a na čo môžete využiť divozel veľkokvetý

Na výrobu čajovej zmesi proti chrípke budete potrebovať:

  • 1 diel kvetu divozeladivozel veľkokvetý a jeho liečivé účinky
  • 1 diel kvetu bázy čiernej
  • 1 diel kvetu lipy
  • 1 diel plodu šípky

Na výrobu oleja z divozelu budete potrebovať:

  • Čerstvé kvety divozela veľkokvetého
  • Kvalitný rastlinný olej
  • Uzavierateľnú nádobu

Kde všade sa divozel veľkokvetý vyskytuje

Divozel veľkokvetý je dvojročná liečivý rastlina, ktorú si nájdete vo voľnej prírode na kamenistých stráňach a medziach, pozdĺž ciest, v priekopách a v neposlednej rade ho môžete pestovať aj vo vašej záhrade. V prvom roku vegetácie táto bylina vypúšťa len prízemnú ružicu listov. Začína však kvitnúť až v druhom roku a po vysemenení odumiera.

ako využiť divozel veľkokvetýPre liečebné účely sa využívajú hlavne kvety a listy. Kvety sa najlepšie zbierajú okolo 11 hodiny dopoludnia. Zbierajú sa iba kvetné koruny bez kalichu.

Pri zbere musia byť kvety suché a ďalej ich musíte sušiť na slnku behom čo najkratšej doby (odporúča sa do 24 hodín), len tak si dokážu uchovať všetky svoje liečivé účinky.

Pre urýchlenie sušte divozel na čiernom papieri alebo na tmavom plechu, ktorý priťahuje slnečné lúče. Po usušení majú kvety medovú vôňu. Sušené kvety skladujte na suchom a tmavom mieste v riadne uzavretom igelitovom vrecku alebo v uzatvárateľnej nádobe bez prístupu vzduchu. Papierové vrecko je pre skladovanie tejto rastliny nevhodné, keďže divozel je náchylný na navlhčenie.

Ako pripraviť čaj z divozel

Divozel sa najčastejšie užíva vnútorne vo forme čaju (resp. odvaru z kvetov), môžete ho taktiež pridať do rôznych čajových zmesí, či už pre jeho výbornú chuť alebo pre jeho liečivé účinky.

ako pestovať divozel veľkokvetýĎalej si z divozela môžete vyrobiť tinktúru tak, že 50g sušených kvetov zalejete 50g čistého liehu a za občasného premiešania necháte túto tekutinu v dobre uzatvorenej nádobe odstať na 14 dní.

Potom tekutinu prefiltrujete a liek môžete začať užívať (3x denne 1 lyžička). Divozel pomáha napr. proti kašľu, nádche, tlmí kŕče priedušiek pri ich zapálení, prospieva činnosti čriev a žlčníka, posilňuje slabú menštruáciu.

Ako si môžete namiešať jesenný chrípkový čaj pre úľavu

Zmiešate 1 diel sušeného kvetu bázy, 1 diel sušeného kvetu lipy, 1 diel sušeného kvetu divozela a 1 diel sušeného plodu šípky. Čajovú zmes zalejete variacou vodou a necháte ju 15-20 minúť lúhovať. Tekutinu precedíte cez plátno a môžete ju podávať.

Ako aplikovať divozel veľkokvetý zvonku

Zvonku sa divozel veľkokvetý využíva ako obklad pri reumatických a svalových bolestiach, na ťažko sa hojace rany, opuchy a vredy. Pre tieto účely sa využívajú čerstvé listy divozelu.

Na upchaný nos sa potom odporúča šnupanie prášku zo sušených kvetov. Silný odvar z kvetu môžete použiť ako kloktadlo.

Taktiež si môžete vyrobiť výborný olejdivozelu, ktorý využijete zvonku ako obklad proti bolestiam pri kŕčových žilách, proti vredom a opuchom. Čerstvé kvety zalejete kvalitným olejom (napr. olivovým) a necháte ich odstáť 14 dní na slnečnom mieste.

Pár tipov na záver

Existujú rôzne druhy divozela, najznámejší je však divozel veľkokvetý, veľmi často sa však stretnete aj s divozelom málokvetým, prípadne s divozelom čiernym, ozdobným atď. Každý z týchto druhov má určité liečivé účinky, takže využiť môžete ktorýkoľvek z nich.

Vedeli ste, že každý kvietok divozela veľkokvetého kvitne iba jeden jediný deň? Divozel sa taktiež využíva na dochucovanie likérov a čajových zmesí. Kvet divozela sa taktiež dá využiť aj pri farbení látok.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

Ako mať oči v bezpečí počas celého roku

Naučte sa mať oči v bezpečí po celý rok

Každý dobre vie, že zdravie má len jedno, a preto je nevyhnutné sa oň aj …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.