Zdravie a krása

Ako rozpoznať psychosomatické príznaky

psychosomatické príznakyBolí vás neustále hlava, tlčie vám srdce a žalúdok máte ako na vode, ale celkové lekárske vyšetrenie ukáže, že ste úplne zdravá. Cítite sa ako blázon a hypochonder, ale nemôžete si pomôcť? Dobre sa zamyslite nad tým, či za tým všetkým nestoja vaše psychické problémy! Už nejakú dobu sa vie, že psychika dokáže mocne čarovať s naším zdravím. Podrobnejšie sa týmto zaoberá psychosomatika. Ako rozpoznať psychosomatické príznaky ?

Odborník na túto tému tvrdí: „Za obezitou alebo naopak za poruchami príjmu potravy sa často skrýva neláska k sebe, strach z osôb opačného pohlavia, či určitá ochrana pred ostatnými. Ľudia, prevažne ženy, ktoré sú zatrpknuté a nespokojné so svetom a životom aký vedú , majú mnohokrát problémy so žlčníkom. „

Psychosomatické príznaky – psychika ovplyvňuje naše zdravie

Najčastejšími psychosomatickými príznakmi sú chronické bolesti hlavy, brucha, chrbta, kĺbov, chronická únava, búšenie srdca, pichanie na hrudi, dýchavičnosť, problémy s menštruáciou, brnenie končatín či v tvári, nechutenstvo alebo naopak nadmerná chuť do jedla, nespavosť, ekzémy, rôzne zažívacie ťažkosti a ďalšie a ďalšie.

bolesť hlavyKeď nás niečo dlhodobo bolí, trápi a sužuje, zvyčajne navštívime lekára a to predovšetkým vtedy, ak sa jedná o problém fyzický. Ako náhle ide ale o dušu a problémy v manželstve alebo v práci, dusíme tieto problémy pod pokrievkou, kým to ide.

Potláčame v sebe únavu, strach zo samoty, zo straty zamestnania, sme nespokojné s vlastným životom, s partnerom zostávame kvôli deťom a pritom sa tvárime, že sme šťastné, milované a opatrované, len nás skrátka bolí čas od času chrbát

A tak jeme jednu tabletku za druhou, obchádzame rôzne vyšetrenia, röntgeny, CT a rezonancie a ďalšie menej záživné procedúry a pritom naša duša volá z plného hrdla o pomoc!

Terapeut, psychológ, psychiater

A ako z toho von? Vyhľadať vhodného terapeuta, ktorý dokáže nájsť korene našich ťažkostí a poradiť, čo ďalej. Niekedy je nutné konzultovať celú vec ešte s ďalšími odborníkmi napríklad s internistom, gynekológom, ako je všetko jasné a vyriešené.

Psychológ či psychiater pomôže s pocitom úzkosti a strachu, ktorý práve často vyvoláva telesné reakcie.

antidepresívaAk sa chceme ale problému zbaviť natrvalo, nestačí len navštevovať terapiu a poprípade zobať antidepresíva. Je dôležité starať sa o svoju dušu, naučiť sa jej správnej hygiene.

Cieľom je odbúrať napätie, stres, vedieť odpočívať, relaxovať, byť sám/sama sebou. Problémy, ktoré sa na nás valia, nie je dobré odsúvať. Naučme sa postaviť čelom k prekážkam a bojovať.

Nápady čo robiť proti psychosomatickým problémom

Zájdite s deťmi do kina, plávať, zahrajte si futbal s kamarátmi, robte čokoľvek, čo vás teší a napĺňa … Verím, že po bolesti hlavy potom nezostane ani pamiatka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button