Ako liečiť

Ako liečiť vredy predkolenia? Príznaky a prevencia

ako liečiť vredy predkoleniaVred predkolenia je ochorením, ktoré nie je tak časté. Trpia ním najmä starší ľudia, zhruba od veku 50 rokov. Jedná sa o chorobu dlhodobejšieho rázu, ktorá sa navyše u pacientov môže objavovať opakovane. Ako liečiť vredy predkolenia a aké sú príznaky a prevencia proti vredom?

Čo je to vred predkolenia?

Vred predkolenia možno charakterizovať ako chorobu kože, kedy dochádza k rozkladu kožného tkaniva a jeho následného odumretia. Možno rozoznať dva typy vredov predkolenia – žilový a arteriálny.

Žilové vredy

Vznikajú tak, že v žilách sa hromadí krv. To spôsobuje následný opuch členkov, stmavnutie a stenčenie kože. Na predkolení potom dochádza k úbytku ochlpenia.

Arteriálne vredy

Jedná sa o vredy, kedy dochádza k zužovaniu tepien. Týmto druhom vredov predkolenia trpia hlavne ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak. Najčastejšie sa objavujú v oblasti pät pri nohách.

Príznaky vredov predkolenia

Vredy predkolenia sa dajú ľahko spoznať na prvý pohľad. Pokožka je výrazne suchšia, navyše dochádza k jej stenčeniu. Niekedy namiesto vysychania naopak hnije a mokvá.

V úplne prvej fáze sa na koži vytvorí červená škvrna. Tá sa postupne zväčšuje a robí sa z nej chrasta. Tá následne popraská a rana sa celkom otvorí.

Sprievodným javom vredu predkolenia je často tiež zápach, ktorý ide z rany v dôsledku toho, ako chorá koža osychá a odumiera.

Postup domácej liečby vredov

Z hľadiska domácej liečby je dôležité praktizovať pravidelné cvičenie dolných končatín. Vďaka nemu bude krv lepšie prúdiť žilami a nedôjde tak k prílišnému zaťaženiu citlivých miest.

Cvičenie robte tak, že budete krúžiť chodidlami v členkoch, a to striedavo na obe strany. Ďalej v rámci cvičenia napínajte tiež špičky chodidiel a ohýbajte prsty na nohách.

Tento spôsob cvičenia vykonávajte minimálne trikrát denne, a to zhruba po dobu troch až piatich minút.

Ďalšia liečba

Prípravok Dračia Krv

dračia krvDračia krv je miazga zo stromu Croton lechleri Muel.Arg., ktorý rastie v Strednej Amerike. Starí indiáni ju používali takmer všetky problémy súvisiace s vredmi.

Na vredy predkolenia sa aplikuje tak že sa pár kvapiek nanesie na gázu a priloží na postihnuté miesto a takto sa nechá pôsobiť počas noci.

Už po pár použitiach je vidieť veľmi veľké zlepšenie. Dračiu krv kúpite pohodlne cez internet a už za pár dní vám môže pomôcť pri liečbe vredov.

Bandáž na vredy predkolenia

Bandáž pomáha k lepšiemu prekrveniu žíl. Je treba ju vykonať po celej dĺžke chodidla, postupne od päty až ku kolenu.

Vlhké ošetrovanie

Vlhké obklady prispejú k rýchlejšiemu hojeniu postihnutého miesta. Vďaka tomu, že sa jedná o vlhký spôsob ošetrenia, použitý materiál sa neprilepuje k rane a tým nedochádza k situácii, kedy by sa pri preväzovaní obväzu rana znovu a ešte viac otvorila. Zároveň tiež dochádza k odstráneniu zárodkov, ktoré chorobu spôsobujú a dochádza postupne k vytvoreniu nového tkaniva.

Vlhký gázový obväz kúpite (tu). Je vhodný na prekrytie všetkých druhov vredov a zabezpečuje vlhké prostredie rany, čím ranu chráni proti vysušovaniu a zároveň aj proti odieraniu.

Liečbu vredov predkolenia je vždy nutné konzultovať s lekármi. Ak by nedošlo k ich liečeniu, mohlo by ochorenie v krajnom prípade skončiť až amputáciou dolnej končatiny.

Čo je potrebné na liečbu vredov predkolenia?

  • Ovínadlá
  • Vlhké obklady (po konzultácii s lekárom)
  • Pravidelné cvičenie dolných končatín
  • Vyhýbanie sa dlhému sedeniu a státiu
  • Obmedzenie fajčenia
  • Starostlivosť o pokožku
  • Nosenie obuvi bez podpätkov

Prevencia vredov

Cvičenie

cvičenie a vredy predkoleniaVzniku vredov predkolenia v pokročilejšom veku zabránite aj tým, že budete celý život aktívne v pohybe.

Pravidelné cvičenie a šport sú jedným z veľmi odporúčaných preventívnych opatrení. Ideálne je najmä plávanie, jazda na bicykli, ale aj dlhšie prechádzky, ktoré sú vhodné aj na chudnutie.

Zdravá strava

Vznik vredu predkolenia je často, podobne ako aj mnoho ďalších ochorení, zapríčinené nezdravým stravovaním.

Na vredy predkolenia často trpia ľudia, ktorí sú obézni, majú cukrovku atď. Preto je dôležitá pestrá a vyvážená strava, vďaka ktorej si budete udržiavať primeranú telesnú hmotnosť.

Masáže

K správnemu prúdeniu krvi v žilách a tepnách prispievajú tiež masáže studenou vodou. Okrem nich je dobré aj celkové otužovanie organizmu.

Ako dlho liečba potrvá?

Liečba vredov predkolenia je skôr dlhodobejšia záležitosť, navyše sa môžu objavovať znovu po určitej dobe.

Vždy je dôležité pri prvých príznakoch navštíviť lekára špecialistu, ktorý poradí s následnou liečbou a presne povie, ako dolné končatiny cvičiť tak, aby sa vred predkolenia nestal fatálnym ochorením.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button