Záhrada

Akú zeleninu vysádzať v máji?

akú zeleninu sadiť v májiMáj je pre záhradkárov mesiac v znamení práce. Ak si chcete v lete pochutnať na vlastnoručne vypestovanej zelenine, tak máj je ten pravý čas na siatie a sadenie. Pre akú zeleninu je teraz ten správny čas?

Ranné mrazíky v polovici mája

Pre práce na záhrade je dôležitý prelom mája, kedy prichádzajú tzv. ľadoví muži. V tomto termíne sa často vyskytujú ranné mrazíky.

Veľa pestovanej zeleniny je teplomilnej a ranné mrazíky by ju mohli úplne zničiť. Záhradkári preto čakajú s výsadbou až na druhú polovicu mája.

Práca sa samozrejme musí upraviť podľa aktuálnej predpovede a napríklad vo vyššej nadmorskej výške sú väčšinou o pár dní posunuté.

Príprava záhonov pre zeleninu v máji

kedy čo sadiťHneď zo začiatku mesiaca sa môžete pustiť do prípravy záhonov. Záhony zrýľujte a odburiňujte, pohnojte kompostom alebo kravským hnojom a pohrabkajte.

Budete mať pripravenú pôdu pre výsadbu zeleniny, až nastane tá správna chvíľa.

Prvá polovica mája – sejte zeleninu

Na začiatku mesiaca je čas pre výsev zeleniny priamo do záhona. Podľa jednotlivých druhov sejte tak, aby rastlinky vzišli až po ľadových mužoch a neohrozovali ich ranné mrazíky.

Sejeme uhorky, cukety, fazuľu, letnú mrkvu, reďkovky, letný špenát, šalát alebo hrášok. Vysievame zelené korenie ako je kôpor, majorán, petržlen, koriander alebo oregáno.

Druhá polovica mája – vysádzajte sadbu

vysadzovanie zeleninyKeď už nehrozia mrazíky, je čas na vysadenie predpestovaných sadeničiek na konečné stanovisko. Vysádzame paradajky, papriky a uhorky, tekvice, baklažány, ale tiež hlávkový šalát, kaleráb, karfiol, ružičkový kel, pór, zeler, cviklu, melóny.

Pre neskorý zber môžete znovu zasiať fazuľu, kukuricu, mrkvu, šaláty, cibuľu sadzačku.

Na záhon zasaďte teplomilné bylinky ako je bazalka, rozmarín, medovka, mäta alebo šalvia.

Ak predpoveď hlási nočné teploty okolo nuly, prikryte na noc už vysadenú zeleninu fóliou alebo netkanou textíliou.

Ostatné práce na záhrade

Ak ste zeleninu vysievali na začiatku mesiaca, je potrebné ju v druhej polovici mája prejednotiť, tak aby zostali len silné rastlinky v dostatočnej vzdialenosti od seba.

Ako vidíte, je v máji naozaj čo robiť. Až budete mať všetku zeleninu vysadenú, treba sa o ňu aj naďalej starať a čoskoro budete odmenení a budete si pochutnávať na vlastných dobrotách zo záhonu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button