Ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní?
Školy sa prestali zaoberať prvou pomocou, zvyčajne sa prvej pomoci venujú jednu až dve hodiny, a tým sa to končí. Nie je divu, že ak sme svedkami nehody, nie sme si istí, či dokážeme pomôcť postihnutej osobe. Prečítajte si článok a návod ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní.
Postup ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní
Je to bezprostredné riziko – môže sa to stať náhodou. Niekto z rodiny sa poreže o nôž, pri autonehode nášmu spolujazdci strieka krv z tepny, susedov syn prepadol sklenenými dverami pri vyvádzaní.
Nespoliehajte sa na to, že vám pomôže niekto iný. Pokúste sa udržať chladnú hlavu aspoň trochu a vyhodnotiť situáciu.
Zistite, či postihnutá osoba už nie je v bezprostrednom ohrození života, alebo či nie ste v bezprostrednom ohrození života vy sami.
Okamžite volajte 155 alebo 112
Kde dostanete aj ďalšie rady o tom, ako postihnutej osobe podať prvú pomoc. Samozrejme že nevoláme, keď rana vyžaduje len náplasť. Našou úlohou je zmierniť krvácanie a čakať na príchod záchrannej služby.
Vyhodnoťte typ krvácania
Prakticky môže dochádzať k trom typom krvácania: vonkajšie krvácanie, vnútorné krvácanie a krvácanie z telesných otvorov.
V prípade vonkajšieho krvácania
Tepnové krvácanie:
Krv má svetlú farbu, je totiž okysličená, a z rany tryská v pulzoch. Snažíme sa zastaviť krvácanie stlačením oblasti nad ranou alebo v mieste poranenia. Nepoužívajte škrtidlo. Uistite sa, že tepna nevťahuje do tela, môže to spôsobiť komplikácie.
Žilné krvácanie:
Krvácanie zo žily poznáte opäť podľa zafarbenia krvy. Krv je odkysličená a preto je tmavá.
Z rany to voľne tečie, skúste dať tlakový obväz – samozrejme, čokoľvek máte na dosah ruky. Môže to byť vaše tričko alebo uterák.
Kapilárne krvácanie:
Toto je krvácanie z malých koncových cievok krvného riečiska, ktoré sa zvyčajne zastaví samo od seba, takže len náplasť postačí.
Vnútorné krvácanie
Dá sa vyriešiť len chirurgickým zákrokom. Rozhodujúcim faktorom je čas, počas ktorého sme preniesli pacienta do nemocnice.
Ak je v rane objekt, nesmieme ho odstrániť. Pre lepšiu cirkuláciu krvi v orgánoch zdvíhame postihnutú nohu nad úroveň srdca.
Krvácanie z telesných otvorov
Tu je postup prvej pomoci individuálny podľa situácie. Pri krvácaní z nosa stlačíme nosové krídla a volíme polohu v sede, pri krvácaní z uší po úraze hlavy priložíme savý obväz (popr. čokoľvek, čo by mohlo pomôcť) a podložíme hlavu tak, aby sme uľahčili odtok krvi.