Ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní?

zavolať prvu pomoc pri vačšom krvácaníŠkoly sa prestali zaoberať prvou pomocou, zvyčajne sa prvej pomoci venujú jednu až dve hodiny, a tým sa to končí. Nie je divu, že ak sme svedkami nehody, nie sme si istí, či dokážeme pomôcť postihnutej osobe. Prečítajte si článok a návod ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní.


Postup ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní

Je to bezprostredné riziko – môže sa to stať náhodou. Niekto z rodiny sa poreže o nôž, pri autonehode nášmu spolujazdci strieka krv z tepny, susedov syn prepadol sklenenými dverami pri vyvádzaní.

prvá pomoc pri porezanom prsteNespoliehajte sa na to, že vám pomôže niekto iný. Pokúste sa udržať chladnú hlavu aspoň trochu a vyhodnotiť situáciu.

Zistite, či postihnutá osoba už nie je v bezprostrednom ohrození života, alebo či nie ste v bezprostrednom ohrození života vy sami.

Okamžite volajte 155 alebo 112

Kde dostanete aj ďalšie rady o tom, ako postihnutej osobe podať prvú pomoc. Samozrejme že nevoláme, keď rana vyžaduje len náplasť. Našou úlohou je zmierniť krvácanie a čakať na príchod záchrannej služby.


Vyhodnoťte typ krvácania

Prakticky môže dochádzať k trom typom krvácania: vonkajšie krvácanie, vnútorné krvácanie a krvácanie z telesných otvorov.

V prípade vonkajšieho krvácania

Tepnové krvácanie:

Krv má svetlú farbu, je totiž okysličená, a z rany tryská v pulzoch. Snažíme sa zastaviť krvácanie stlačením oblasti nad ranou alebo v mieste poranenia. Nepoužívajte škrtidlo. Uistite sa, že tepna nevťahuje do tela, môže to spôsobiť komplikácie.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní

Žilné krvácanie:

Krvácanie zo žily poznáte opäť podľa zafarbenia krvy. Krv je odkysličená a preto je tmavá. Z rany to voľne tečie, skúste dať tlakový obväz – samozrejme, čokoľvek máte na dosah ruky. Môže to byť vaše tričko alebo uterák.

Kapilárne krvácanie:

Toto je krvácanie z malých koncových cievok krvného riečiska, ktoré sa zvyčajne zastaví samo od seba, takže len náplasť postačí.

Vnútorné krvácanie

Dá sa vyriešiť len chirurgickým zákrokom. Rozhodujúcim faktorom je čas, počas ktorého sme preniesli pacienta do nemocnice. Ak je v rane objekt, nesmieme ho odstrániť. Pre lepšiu cirkuláciu krvi v orgánoch zdvíhame postihnutú nohu nad úroveň srdca.

Krvácanie z telesných otvorov

Tu je postup prvej pomoci individuálny podľa situácie. Pri krvácaní z nosa stlačíme nosové krídla a volíme polohu v sede, pri krvácaní z uší po úraze hlavy priložíme savý obväz (popr. čokoľvek, čo by mohlo pomôcť) a podložíme hlavu tak, aby sme uľahčili odtok krvi.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mať oči v bezpečí počas celého roku

Naučte sa mať oči v bezpečí po celý rok

Každý dobre vie, že zdravie má len jedno, a preto je nevyhnutné sa oň aj …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.