Záhrada

Ako zazimovať jahody?

zazimovať jahodyV jesennom čase je potrebné urobiť na záhrade mnoho vecí. Mnohí z vás iste majú zasadené jahody. Tie tiež potrebujú starostlivosť pred tým, než príde tuhá zima. Zazimovanie sa týka nielen jahôd, ktoré sú vysadené voľne na záhrade, ale aj tých, ktoré máte v kvetináčoch na balkóne. Ako správne zazimovať jahody?

V článku sa dozviete:

  • Postup zazimovania
  • Čo je potreba
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup zazimovania jahôd

zazimovanie jahôdJahody na záhrade

Aby jahody prežili zimu a mohli vás budúci rok obdariť množstvom šťavnatých jahôdok, je nutné práve v tomto období, teda v októbri a novembri, než prídu trvalé mrazy, pristúpiť k ich dôkladnému zazimovaniu.

Ním okrem iného dosiahnete aj toho, že sa v jahodách nebudú vyskytovať škodcovia a nenapadnú ich choroby.

Pozor na mrazy

Poškodenie jahôd vplyvom mrazov je často nezvratné. Preto je nutné ich dôkladne ochrániť proti vymrznutiu. Platí tu, že ak teplota v hĺbke koreňového systému jahôd klesne pod mínus 15 stupňov Celzia, dochádza k jeho trvalému poškodeniu a na jar ich potom môžete rovno vymeniť za nové.

Úprava zeminy

Na jeseň vytvorte jahodám priaznivé podmienky, najmä čo sa týka vlhkosti pôdy. Okolie záhonov okopte a zbavte ho buriny.

Rastlinky, respektíve okolie ich krčkov, prikryte zeminou. Použiť možno tiež kompost.

čečina na jahody

Celé záhony potom pred mrazom ochránite tým spôsobom, že ich zakryjete smrekovou čečinou. To navyše vylepší aromatické vlastnosti budúcej úrody jahôd.

Toto je jedným zo základných postupov ako zazimovať jahody.

Aby sa na jahodách nezačali tvoriť plesne a ďalšie choroby, prípadne sa na nich nevyskytovali škodcovia, je potrebné odstrániť suché a poškodené listy, a to niekoľko centimetrov nad „srdiečkom“ (teda okolo 10 cm nad úrovňou zeme). Zároveň tiež postriekajte ich listy chemickými prípravkami.

Záhony s jahodami na zimu zakryte. Ideálne je k tomu použiť netkanú bielu textilnú látku.

Zazimovanie jahôd v kvetináčoch

Ak pestujete jahody v kvetináčoch na balkóne alebo terase, musíte ich riadne pripraviť na obdobie zimy. Ak je to možné, presaďte ich na záhradu. Potom je postup prakticky rovnaký, ako uvádzam vyššie.

Ak záhradu nemáte k dispozícii, zakryte kvetináč čečinou a ostrihajte príliš ovisnuté výhonky. Nemusíte to preháňať so zálievkou, stačí jej len toľko, aby rastliny úplne nevyschli. S príchodom jari potom jahody presaďte do novej zeminy.

Čo je potreba na zazimovanie jahôd?

  • Chemický postrek
  • Čečiny (ideálne smrekové)
  • Nožnice na zrezanie a odstránenie suchých listov
  • Krycia látka, najlepšie z bielej netkanej textílie

Ako dlho zazimovanie jahôd potrvá?

Zazimovanie jahody vám zaberie pomerne krátku dobu. Dôležitá je hlavne ochrana pred mrazom a tiež pred škodcami. Celková doba prác závisí samozrejme na veľkosti záhonov, určite vám však postačí jedno krásne jesenné popoludnie. Prečítajte si aj článok ako zavárať jahody.

Aké budú náklady na zazimovanie?

Zakrývacie plachty na jahody, ktoré im pomáhajú prečkať mrazivé obdobie, stoja okolo 4 €. Rozmery plachty sú pri takejto cene 3×4 metre.

Je potreba tiež vykonať zastrihnutie listov a odstránenie suchých častí jahôd. K tomu je možné použiť klasické nožnice na kvet.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button