Recepty

Ako urobiť pečený čaj?

pečený čajTiež milujete chvíľky pohody v kresle so šálkou dobrého čaju? Takéto okamihy dodávajú človeku energiu, uvoľnenie, upokojenie či nabudenie, podľa toho, aký čaj si doprajeme. Veľmi obľúbený čaj, je čaj pečený, ktorý si pohodlne zvládnete urobiť sami doma. Ako urobiť pečený čaj?

Na pečený čaj vyberte to najlepšie ovocie!

Základom pečeného čaju je ovocie. Použite mrazené alebo čerstvé, v menšom množstve ale môžete pridať aj ovocie sušené alebo zavárané. Najväčší podiel by malo tvoriť ovocie kyslejšie, ako napríklad ríbezle, ale záleží na vašej chuti. Vyberte taký druh, ktorý pustí šťavu a váš čaj získa peknú farbu.

Skvelý je mix najrôznejšieho ovocia, pochutnáte si však aj na jednodruhovom – napríklad malinovom alebo čučoriedkovom čaji.

A že tento pečený čaj neobsahuje ani trochu kofeínu? Až prehltnete prvý dúšok, zistíte, že to vôbec nevadí!

Aké druhy ovocia sú vhodné?
domáci čaj

Týmto spôsobom je možné zužitkovať takmer každé ovocie, môžete experimentovať, vymýšľať rôzne zmesi a po čase určite nájdete ten, ktorý vám chutí najviac.

Nevhodný je len banán, ten si radšej zjedzte bez tepelnej úpravy.

Vhodné ovocie na pečený čaj:

 • Ovocie zo záhradky – jablká, hrušky, čerešne, slivky, egreše, biely, červený aj čierne ríbezle, višne, broskyne, marhule, jahody, hrozno…
 • Exotické ovocie – pomaranče, mandarínky, citrón, ananás …
 • Lesné ovocie – maliny, černice, čučoriedky, brusnice, šípky …

Recept na pečený čaj!

Receptov je mnoho a záleží len na vás, aký pomer ovocia a cukru, korenia a napríklad aj rumu, zvolíte.

Tu je základný recept:

 • 2 kg ovocia
 • 500g – 750g kryštálového cukru
 • vanilkový a škoricový cukor
 • škorica, klinčeky, badián
 • 2 citróny
 • rum (podľa uváženia)

ako urobiť pečený čajOvocie môžete dobre očistiť, prípadne nechať so šupkou, vykôstkovať a väčšie ovocie nakrájať na menšie kúsky.

Citrón ošúpte, nakrájajte na plátky, možno ale aj použiť čistú šťavu.

Pripravte si hlboký pekáč, v ktorom zmiešate ovocie s cukrom a korením. Korenie môžete dať do vrecúška, alebo zaviazať do kúska obväzu. Uľahčíte si po upečení prácu.

Rúru nastavte na 180 ° a pečte 30 – 40 minút, občas premiešajte a rúru vypnite, keď ovocie pustí šťavu.

Po vybratí z rúry zalejte 1dcl rumu, alkohol sa vyparí a aróma zostane.

Váš čaj je hotový, vylovte vrecúško s korením, nalejte do pohárov, otočte hore dnom, alebo sterilizujete asi 10 minút.

Ako pečený čaj pripraviť a podávať?

Je to tak jednoduché! Do hrnčeka dajte 2 – 4 lyžičky pečeného čaju, zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať. A môžete popíjať. Ak vám vadí plávajúce ovocie, čaj preceďte alebo použite nejaký nástroj na vylúhovanie čaju, ale takýto pečený čaj je naozaj pochúťka aj bez precedenia!

Teraz už len ostáva nájsť si chvíľku pre seba a svojich blízkych a užívať si krásne prevoňaný domova, pokoj a pohodu.

Podobné články

5 Comments

 1. pečený čaj je geniálnyy ale robíme ho doma v trošku menšom množstve ako píšu v tomto článku .. cca tak pol kila ovocia iba a mám rád aj bylinné čaje, nejaký kvalitný čajík dokáže oveľa viac nabudiť a dodať energie ako káva

   1. Amazonské nie, ale tie Ajurvedské sa mi celkom osvedčili. Mne pomohol čaj Bihari na dobrý spánok, aj deti ho majú radi a mame som kúpila čaj Haridra, mala problémy s klbami a momentálne sa cíti už lepšie sčasti asi aj ten čajík pomohol 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button