Zdravie a krásaNávody

Ako použiť jablčný ocot v domácnosti a pre svoje zdravie?

jablčný ocotJablčný ocot ─ unikátny ľudový liek, v minulých rokoch zabúdaný, zaznamenáva v súčasnosti slávny návrat. Boli ste zvyknutí ocot používať iba do šalátov? Skúste teraz jeho efektivitu využiť pre vlastné zdravie a ako pomoc v domácnosti. Prinášam vám niekoľko zaujímavých tipov, ako jablčný ocot využiť.

Jablčný ocot pre zdravé vlasy

Trápia vás slabé vlasy a stratili svoj lesk? Potom vyskúšajte jablčný ocot, ktorý vlasy posilní. Stačí si vlasy umyť bežným šampónom a v konečnej fáze ich opláchnuť octovým roztokom.

Roztok si pripravte tak, že zmiešate 1/2 lyžice jablčného octu a šálku studenej vody. Aby bol výsledok znateľný, roztok používajte niekoľkokrát týždenne. Uchovať ho môžete v chladničke.

Chcete mať biele zuby?

Jablčný ocot vám s tým dokáže pomôcť. Účinne vám odstráni odolné škvrny na zuboch, a to hlavne od nikotínu a z kávy.

Vyžaduje to však trpezlivosť a nepretržité každodenné vykonávanie čistenia po dobu jedného mesiaca.

Ale POZOR! Jablčný ocot môže narušiť oslabenú sklovinu, preto je nutné po čistení dobre vypláchnuť ústa čistou vodou a potom si ešte zuby vyčistiť zubnou pastou.

Jablčná voda na pleť

jablčný ocot na pleťNa mastnú pleť, so sklonom k ​​tvorbe vyrážok a rozšíreným pórom, si ľahko pripravíte jablčnú vodu. Do dvoch dielov prevarenej vody pridajte jeden diel jablčného octu a premiešajte.

Navlhčeným tampónom potierajte pleť večer a ráno pred nanesením krému.

Ak vás trápi akné alebo pigmentové či „starecké“ škvrny, aplikujte tampónom neriedený jablčný ocot lokálne.

Jablčný ocot odstráni aj bradavice

Namočte vatový tampón do jablčného octu, priložte na bradavicu, prelepte náplasťou a nechajte ho na mieste po celú noc. Opakujte to celý týždeň.

Po tejto dobe by mala bradavica odpadnúť, napriek tomu sa však odporúča v liečbe pokračovať ešte niekoľko dní, aby bol efekt zaručený.

Jablčný ocot ako čistiaci prostriedok a dezinfekcia

Možno vás prekvapí, že jablčný ocot je tiež vynikajúci prírodný čistiaci prostriedok a k tomu ešte netoxický. Kyselina octová, ktorú obsahuje, tu pôsobí ako ničiteľ mikróbov, baktérií aj ich zárodkov a brzdí rast plesní.

Už naše babičky poznali jeho využitie aj ako dezinfekciu. Pridávali ho do vody na vytieranie, umývanie okien alebo chladničky, aby ju zbavili baktérií a pachov. Jablčný ocot skvele dokáže rozpustiť usadený vodný kameň.

Bielizeň dokonale čistá a krásne mäkučká

Prevoňané chemické prostriedky nie sú pre vaše bielizeň úplne to najlepšie.

Vynechajte tentoraz aviváž a použite namiesto nej pol šálky jablčného octu ─ bielizeň bude krásne čistá a navyše mäkučká.

Nemajte obavy, že bude cítiť po octe. Jemná pachová stopa sa rozplynie skôr, než bielizeň zložíte zo sušiaku.

Varovanie

Alergia na jablkový ocot je zriedkavá, ale ak sa vyskytne u vás akákoľvek alergická reakcia, okamžite ho prestaňte užívať.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button