Recepty

Ako urobiť domáci turecký med?

recept na turecký medMnohí z vás si iste pamätáte turecký med predávaný na jarmokoch. Bol vystavený vo veľkých blokoch a predavač vám dával veľké kusy tureckého medu. Dnešné jarmoky už sú o niečom inom, tradičné cukrovinky sa tam nepredávajú a ak áno, chutia úplne inak. Preto vám ponúkame recept na turecký med, ktorý chutí presne tak, ako si pamätáte z detstva. Zástancovia zdravej výživy sa z jeho zloženia asi zrútia, ale raz za čas, sa nič zlé nestane, keď si doprajeme poriadnu dávku cukru.

Čo je potrebné na domáci turecký med:

  • 240 g krupicového cukru
  • 135 g medu
  • 1,5 dl vody
  • 4 vaječné bielky
  • mandle, oriešky, pistácie

náročnosť receptu: mierna

čas potrebný na prípravu: 30 minút a viac

Postup prípravy domáceho tureckého medu krok po kroku

Najskôr si pripravíme mandle, oriešky alebo zmes orieškov. Med bude chutnejší, ak orechy budú upražené. Mandle pred pražením olúpeme – zalejeme ich vriacou vodou a po niekoľkých minútach pôjdu ľahko von zo šupky.

Orechy pražíme aj s hnedou šupkou, horúce opražené orechy potom prepasírujte v utierke alebo na drôtenom site. Šupka sa rozdrobí a odpadne.

Orechy a semienka pražíme na suchej panvici, miešame a strážime, aby sa nepripálili, zhorkli by. Upražené ich necháme vychladnúť.

V hrnci so širokým dnom rozmiešame vodu, cukor a med. Až keď je cukor s medom rozpustený, začneme zmes variť. Cukor s medom sa musí uvariť do jednej hmoty.

Vyskúšame to tak, že kvapku tejto našej zmesi dáme na studený tanier, namočíme si ukazovák, priložíme a hneď oddialime palec. Medzi prstami sa musí utvoriť nitka, iba vtedy je cukor správne uvarený. Toto je veľmi dôležitý krok, bez tohto postupu sa vám med nepodarí.

Príprava snehu na turecký med

mandle v tureckom medeMedzitým, čo sa varenie cukru chýli ku koncu, ušľaháme tuhý sneh zo 4 bielkov. Do neho pomaly za stáleho šľahania prilievame horúcu sladkú zmes.

Dáme na sporák a osem minút zahrievame a šľaháme. Šľaháme dôkladne, aby sa cukor nezačal pripaľovať a hnednúť.

Po uplynutí 8 minút zmes odstavíme a necháme za občasného miešania vychladnúť.

Medzitým, kým chladne zmes, pokrájame mandle a orechy na menšie kúsky. Pripravíme si nádoby, v ktorých bude med tuhnúť. Tie potrieme olejom. Je dobré používať napríklad silikónové formy na pralinky, med nemusíme krájať a máme porcie presne do úst.

Posekané mandle nasypeme k vychladnutej zmesi cukru, medu a bielkov, znovu postavíme na sporák a zahrievame. Vareškou miešame a obraciame od dna. Hmota veľmi zhustne. Potom ju naplníme do foriem a necháme pri izbovej teplote 24 hodín tuhnúť.

Tip

Ak turecký med nestuhol, znamená to, že cukor nebol dostatočne uvarený. To však nevadí, natrite zmesou tortové oblátky, na niekoľko hodín ich zaťažte napr. ťažkým hrncom s vodou a potom ostrým nožom nakrájajte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button