Rebríček obyčajný: Liečivé účinky a recepty
Rebríček obyčajný je bylinkou, s ktorou sa v našich končinách môžete stretnúť úplne bežne. Ide o rastlinu, ktorá je pre svoje pozitívne účinky pre ľudský organizmus využívaná v prírodnom lekárstve už od nepamäti. Na čo konkrétne ale rebríček pomáha, ako sa dá využiť a čo si z neho môžete doma pripraviť? Na to vám odpovie tento článok rebríček obyčajný: Liečivé účinky a recepty.
Obsah článku:
- Účinné látky
- Aké má rebríček liečivé účinky
- Recepty
Účinné látky rebríčka obyčajného
Účinné látky rebríčka obyčajného obsahuje jeho kvitnúca vňať. Tá sa zbiera v období od júna do októbra.
Bylinka obsahuje najmä flavonoidy. Tie pôsobia pozitívne na pečeň.
Okrem rebríčka sa dajú použiť aj ďalšie bylinky a čaje na pečeň. Ďalej v rastlinke nájdeme tiež silice a dusíkaté látky.
Aké má rebríček obyčajný liečivé účinky?
Rebríček sa dá užívať vnútorne, nájdu sa ale aj spôsoby vonkajšieho použitia.
Vnútorné užívanie
Pri vnútornom užití pôsobí rebríček najmä na povzbudenie tráviaceho ústrojenstva. Pomáha zvyšovať produkciu žalúdočných štiav, čím prispieva k celkovému zlepšeniu trávenia.
Okrem toho sa aplikuje tiež pri najrôznejších žalúdočných problémoch, od drobných nevoľnosti až po žalúdočné vredy.
Ďalej je rebríček obyčajný a produkty, ktoré obsahujú výťažky z neho, používaný tiež na zníženie horúčky. A to najmä tým, že prispieva k intenzívnejšiemu poteniu, pomocou ktorého sa organizmus lepšie zbavuje škodlivých látok. Použiť sa však dajú aj ďalšie bylinky na horúčku.
V neposlednom rade rebríček obyčajný pôsobí tiež na krvný obeh. Jeho účinné látky totiž prispievajú k spevňovaniu ciev.
Zaujímavosťou je, že výťažky z rebríčka obyčajného sú obsiahnuté aj v niektorých prípravkoch, ktoré sú určené pre zníženie krvného tlaku.
Vonkajšie použitie rebríčka
Odvary z rebríčka sa používajú pre rýchlejšie hojenie rán, ďalej napríklad pri rôznych zápalových ochoreniach. Jeho výťažky sú obsiahnuté aj v mastiach a krémoch, ktoré sú určené pre hojenie kožných chorôb, najmä najrôznejších ekzémov a vyrážok.
V prípade núdze sa dá použiť aj ako dezinfekcia pri náhlom poranení. K tomu stačí použiť jeho listy.
Recepty z rebríčka obyčajného
Čaj z rebríčka
Rebríček obyčajný sa podomácky najčastejšie podáva vo forme čaju, a to pri rôznych ťažkostiach.
Pri nachladnutí použite jednu čajovú lyžičku rebríčka. Tú zalejte štvrť litrom vriacej vody a nechajte asi 10 minút vylúhovať. Potom ju preceďte a vypite.
Odporúčané množstvo pri nachladnutí sú asi 2 – 3 šálky denne.
Tento recept pomáha aj napríklad pri bolestiach chrbta či pre detoxikáciu organizmu. Vždy ho je dôležité piť za tepla.
Pleťová voda
Zaujímavou variantou je recept na pleťovú vodu z rebríčka. Ako som už uviedol, účinné látky bylinky majú pozitívny účinok pri najrôznejších kožných problémoch. Tento recept sa ale hodí najmä v okamihu, keď máte mastnú pleť.
Stačí natrhať čerstvé kvety rebríčka a nechať ich cez noc namočené v studenej vode. Tú potom použite na mastnú pleť. Rýchlejší variant je prakticky obdobou výroby čaju. Odvar len nechajte odstáť, kým nevychladne.