Úvod / Ako liečiť / Rebríček obyčajný: Liečivé účinky a recepty

Rebríček obyčajný: Liečivé účinky a recepty

rebríček obyčajný a jeho liečivé účinkyRebríček obyčajný je bylinkou, s ktorou sa v našich končinách môžete stretnúť úplne bežne. Ide o rastlinu, ktorá je pre svoje pozitívne účinky pre ľudský organizmus využívaná v prírodnom lekárstve už od nepamäti. Na čo konkrétne ale rebríček pomáha, ako sa dá využiť a čo si z neho môžete doma pripraviť? Na to vám odpovie tento článok rebríček obyčajný: Liečivé účinky a recepty.

Obsah článku:

  • Účinné látky
  • Aké má rebríček liečivé účinky
  • Recepty

Účinné látky rebríčka obyčajného


Účinné látky rebríčka obyčajného obsahuje jeho kvitnúca vňať. Tá sa zbiera v období od júna do októbra. Bylinka obsahuje najmä flavonoidy. Tie pôsobia pozitívne na pečeň. Okrem rebríčka sa dajú použiť aj ďalšie bylinky a čaje na pečeň. Ďalej v rastlinke nájdeme tiež silice a dusíkaté látky.

Aké má rebríček obyčajný liečivé účinky?

Rebríček sa dá užívať vnútorne, nájdu sa ale aj spôsoby vonkajšieho použitia.

Vnútorné užívanie

recepty z rastliny rebríčka obyčajnéhoPri vnútornom užití pôsobí rebríček najmä na povzbudenie tráviaceho ústrojenstva. Pomáha zvyšovať produkciu žalúdočných štiav, čím prispieva k celkovému zlepšeniu trávenia. Okrem toho sa aplikuje tiež pri najrôznejších žalúdočných problémoch, od drobných nevoľnosti až po žalúdočné vredy.

Ďalej je rebríček obyčajný a produkty, ktoré obsahujú výťažky z neho, používaný tiež na zníženie horúčky. A to najmä tým, že prispieva k intenzívnejšiemu poteniu, pomocou ktorého sa organizmus lepšie zbavuje škodlivých látok. Použiť sa však dajú aj ďalšie bylinky na horúčku.

V neposlednom rade rebríček obyčajný pôsobí tiež na krvný obeh. Jeho účinné látky totiž prispievajú k spevňovaniu ciev. Zaujímavosťou je, že výťažky z rebríčka obyčajného sú obsiahnuté aj v niektorých prípravkoch, ktoré sú určené pre zníženie krvného tlaku.

Vonkajšie použitie

Odvary z rebríčka sa používajú pre rýchlejšie hojenie rán, ďalej napríklad pri rôznych zápalových ochoreniach. Jeho výťažky sú obsiahnuté aj v mastiach a krémoch, ktoré sú určené pre hojenie kožných chorôb, najmä najrôznejších ekzémov a vyrážok.

V prípade núdze sa dá použiť aj ako dezinfekcia pri náhlom poranení. K tomu stačí použiť jeho listy.

Recepty

Čaj z rebríčka

čaj a 10 vecí čo ste o ňom nevedeliRebríček obyčajný sa podomácky najčastejšie podáva vo forme čaju, a to pri rôznych ťažkostiach.

Pri nachladnutí použite jednu čajovú lyžičku rebríčka. Tú zalejte štvrť litrom vriacej vody a nechajte asi 10 minút vylúhovať. Potom ju preceďte a vypite. Odporúčané množstvo pri nachladnutí sú asi 2 – 3 šálky denne. Tento recept pomáha aj napríklad  pri bolestiach chrbta či pre detoxikáciu organizmu. Vždy ho je dôležité piť za tepla.

Pleťová voda


Zaujímavou variantou je recept na pleťovú vodu z rebríčka. Ako som už uviedol, účinné látky bylinky majú pozitívny účinok pri najrôznejších kožných problémoch. Tento recept sa ale hodí najmä v okamihu, keď máte mastnú pleť.

Stačí natrhať čerstvé kvety rebríčka a nechať ich cez noc namočené v studenej vode. Tú potom použite na mastnú pleť. Rýchlejší variant je prakticky obdobou výroby čaju. Odvar len nechajte odstáť, kým nevychladne.

Rebríček obyčajný: Liečivé účinky a recepty
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako na omrzliny

Ako liečiť omrzliny?

Omrzliny nie sú len častým úrazom vo filmoch o horolezcoch alebo vo vojnových filmoch v období …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *