Záhrada

Ako sa starať o stromček alebo ker?

Ako sa starať o stromčekKúpili ste si domov stromček alebo krík do kvetináča a neviete, ako presne sa o neho starať? Alebo ste si len nedávno založili záhradu, ešte začínate a neviete, ako sa presne starať o stromčeky či kríky? Alebo si chcete zopakovať, aké sú princípy starostlivosti o stromček alebo ker? Ošetrovanie zaberie celkom dosť času, zahŕňa hneď niekoľko pravidelných činností:

Burina

starostlivosť o stromčekAko pre rastlinu, tak aj pre stromček alebo ker platí, že je dôležité sa zbavovať buriny, aby mohli dýchať a ďalej sa rozvíjať.

Závlaha

Snáď možno najnutnejším, čo stromček či ker (rovnako ako každá iná rastlina) vyžaduje, je pravidelné zalievanie, aby mal dostatok vody.

Hnojenie

Dvakrát až trikrát za vegetačné obdobie je nutné pridať ku stromčeku kombinované hnojivo v dávke asi 60 g na 1 m2.

Zimná starostlivosť o stromček

stromčekTam, kde sú v zime časté snehové zrážky, chránime stromčeky a kríky sieťami proti zlomeniu vetiev pod ťarchou snehu.

Obnova po mraze

Lístie vždyzelených stromčekov môže byť v priebehu krutých mrazov zničené mrazom a môžu postupne odumrieť.

Zničené lístie bude na jar prikryté novým obrastom. Kde to nie je pekné, tak ich môžete orezať.

Dávajte ale pozor na to, aby ste nepoškodili obrysy tvarovaného kríku.

Obnova pri neudržiavaní

Ak nebol krík po dlhšiu dobu (1 – 2 roky) strihaný, pravidelným strihom obnovíte tvar za obyčajnú jednu sezónu. Ak bol strihaný tvar zanedbaný po viac rokov, potom ho obnovíte na jar hlbokým rezom, ktorým vytvarujete pôvodný tvar. Potom už opäť stačí v nasledujúcich dvoch sezónach upraviť ho jemnejším strihom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button