Recepty

Ako spoznať bedle? Recept na oškvarky z bedlí

recept na oškvarky z bedlíAko spoznáme bedle a ako urobiť oškvarky z bedlí? Bedlí je mnoho druhov, nie všetky sú jedlé a nie všetky sú preskúmané. Tie, ktoré nemajú na dreni pohyblivý prsteň, nie sú jedlé. Vyhýbame sa tiež zberu bedlí mimo les. V nasledujúcom článku sú popísané dva najbežnejšie druhy bedlí, s ktorými sa môžete stretnúť. Obe sú chutné a na jeseň pomerne hojné.

Bedľa vysoká

bedla vysoka oskvarkyKrásna a nápadná už z diaľky svojou veľkosťou. Rastie od júla do októbra, miluje trávnaté plochy, najčastejšie ju nájdeme na lesných čistinkách alebo okrajoch ciest.

Bedľa vysoká môže dorásť až 40 cm do výšky. Klobúk je spočiatku vajcovitý, podobá sa paličke, neskôr plocho rozložený, uprostred s hrboľom. Je tmavo šedo-hnedý so šupinatou pokožkou.

Lupene sú husté, voľné, bielej až krémovej farby. Hlúbik je štíhly, jemne žíhaný, vnútri dutý, vláknitý a tuhý. Smerom dole sa rozširuje do nápadnej hľuzy.

Nesie voľný prsteň, ktorý je hore biely a spodnú stranu má hnedú. Je s ním možné pohybovať hore a dole bez poškodenia. Bedľa je výborná jedlá huba sa širokým kuchynským využitím. Zbierajú sa iba klobúky. Nehodí sa na sušenie.

Recept na oškvarky z bedlí:

Čo je potrebné ak chcete pripraviť bedle:

  • klobúky bedlí
  • soľ, rascu
  • masť alebo iný tuk

Postup prípravy bedlí krok po kroku

Očistené klobúky bedlí pokrájame na väčšie kusy, posypeme drvenou rascou a vložíme do rozpálenej masti. Prudko opekáme zo všetkých strán, až sú chrumkavé ako oškvarky.

Precedíme, osolíme a podávame s chlebom. Oškvarky z bedlí môžete tiež naplniť do pohárov a zaliať masťou, na ktorom bolo vyprážané. Je to moc dobrá, aj keď kalorická a nezdravá nátierka na chlieb.

Bedľa červenejúca

bedla cervenejucaBedľa červenajúca je vzhľadom podobná bedli vysokej, ale je menšia a nemá žíhaný hlúbik. Nájdeme ju v listnatých i ihličnatých lesoch od júla do októbra, pri priaznivom počasí aj v novembri.

Klobúk je pokrytý množstvom odstávajúcich trocha hnedých šupín, pod ktorými je vidieť svetlejší podklad. Uprostred má hnedý hrbolček. Lupene sú husté a pri poranení sa farbia do červena.

U mladých plodníc sú biele, u starších hnedasté s tmavším ostrím. Hlúbik je hladký, belavý a hrubne sa do hľuzy. Má vatovitý posuvný prsteň. Je to veľmi dobrá jedlá huba.

Klobúky bedle červenajúcu sú dobré pripravené na tuku buď ako rezeň v troj obale alebo len poprášené múkou, osolené, s rascou a opečené.

Tipy

Hlúbiky bedlí môžeme nasušiť a zomlieť si z nich hubový prášok na dochucovanie pokrmov.

Varovanie

Sú popísané otravy bedľami. Nikdy nezbierame bedle mimo les a vyhýbame sa drobným bedliam. Zbierame len tie, čo bezpečne spoznáme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button