Recepty

Ako upiecť králika na zelenine a so smotanou?

pečený králik na zelenineTri bezkonkurenčné recepty na králika na zelenine. Upečený králik na zelenine a podávaný so smotanovou omáčkou, to je pochúťka nad pochúťky. Lenže čo ak niekto nemá smotanu rád, alebo ju nesmie? Ponúkame návod, ako urobiť pri jednom recepte králika na tri bezkonkurenčné spôsoby: králika na zelenine, králika so zeleninovou omáčkou a králika na smotane. A ani jeden recept na úpravu králičieho mäsa nebude ochudobnený.

Čo budete potrebovať na prípravu králika na zelenine so smotanou:

  • králik alebo králičí chrbát a zadok
  • 2 lyžice masla alebo rastlinného masla, prípadne asi 50 g chudšej slaniny
  • 2 väčšie mrkvy, 2 cibule, 1 petržlen, 1/2 zeleru
  • bobkový list, nové korenie, čierne korenie, jalovcová soľ, ocot (citrón), cukor
  • téglik smotany

Kde zoženiete králika

Králika si kupujte od chovateľa. Čerstvého, a so všetkým, čo k nemu patrí. Tie modravé zmrznuté chudinky, ktoré občas vidíme chúliť sa v mraziacom boxe hypermarketov, nechajte pre ľudí, ktorým je jedno, čo zjedia.

Králik od chovateľa musí mať hlavu (aby bolo jasné, že to je králik), musí mať pečeň (aby bol dôkaz, že bol králik zdravý). Sotva čerstvého králika prinesiete domov, namočte ho do studenej vody.

Porciovanie králika

V studenej vode nechajte králika tak dve tri hodiny. Vyplaví sa zvyšná krv a mäso sa zbaví niekomu trochu nepríjemného králičieho zápachu.

Potom králika trochu osušte a ťažkým ostrým nožom naporciujte. Oddeľte predné a zadné labky, odrežte brušné pláty, chrbát preseknite na dva alebo tri kusy, oddeľte hlavu od hrudníka.

Čo s naporciovaným mäsom

porcovanie králikaPredné nohy a hrudník králika odložte na iné spracovanie. Hlavu dajte hneď variť na polievku.

Pečeň, obličky a srdce dajte zatiaľ do misky. Neskôr ich pomeľte na mäsovom mlynčeku, pridajte vajce, strúhanku, cesnak, majoránku, soľ a korenie a vymiešajte hmotu na pečeňové knedličky.

Králičie stehná a chrbát buď prešpikujte chudšou slaninou alebo len posoľte (niekto nemá špikovaného králika rád).

Príprava pečeného králika na zelenine

Olúpte a na hrubšie kusy nakrájajte dve väčšie cibule. Očistite mrkvu, petržlen a asi pol buľvy zeleru. Opláchnite a nakrájajte na plátky.

V kastróle rozpustite dve lyžice masla alebo rastlinného masla. Pridajte dve nahrubo nakrájané cibule, nechajte len zosklovatieť. Na cibuľu vložte porcie králika a prudko ich zo všetkých strán opečte, aby sa mäso „zatiahlo“.

Príprava králika na pečenie

Nakrájanú zeleninu nasypte na králika, okoreňte mletým čiernym korením, mletým novým korením (asi dvakrát na špičku noža, keď mleté ​​nemáte, dajte tak asi päť celých guľôčok), pridajte štyri alebo päť guľôčok jalovca a dva bobkové listy.

Zalejte vodou, aby bol králik aj zelenina napoly potopený. Zeleninu nemusíte vopred restovať, pretože sa bude piecť.

Pečenie králika na zelenine

Kastról prikryte pokrievkou a dajte do rúry. Pečte pri 200 stupňoch. Králik je síce chudý, má svetlé mäso a väčšinu života strávil v koterci, ale aj tak má „vypracované“ tuhšie mäso.

Musíte počítať s tým, že sa bude aspoň hodinu piecť, niekedy aj viac (je to mnohokrát overené). Počas pečenia králika tak po 20 minútach skontrolujte, obráťte a prípadne doplňte vodu.

Dokončenie polievky

Kým sa králik pečie, pripravíme prílohu – napríklad knedle. Dokončite polievku: precedte vývar z králičej hlavy, pridajte do neho podľa chuti zeleninu (koreňovú, kúsok karfiolu, pór, a podobne). Zavarte králičie pečeňové knedličky. Králik už bude zrejme mäkký.

Príprava upečeného králika na zelenine

Králika odkryte a zapečte, až začervená a zelenina sa trochu opečie. Králičie mäso vyberte zo zeleninového základu a trochu pokropte vypečeným tukom.

Je praktické mäso obrat z kostí, najmä ak máte pri stole deti alebo ľudí, ktorí nie sú zbehlí v jedení králikov. Králičie mäso zlúpnite vo veľkých kusoch. Prikryte pokrievkou a uložte do pomaly vychladnutej rúry.

Ako využiť upečenú zeleninu

servírovanie králikaS upečenou zeleninou v kastróle môžete naložiť troma spôsobmi.

Prvým receptom je pečený králik na zelenine. Zeleniny ponechať tak ako je, upečenú, ale v kúskoch.

Stačí vybrať korenie, trochu podliať vrelou vodou, odškriabnuť napečenú vrstvu zo strany pekáča a rozpustiť ju v šťave. Na tanier dáme porciu králika, kopček upečenej zeleniny s prírodnou šťavou a prílohu. Je to veľmi dobré s opečenými alebo vyprážanými zemiačikmi.

Králik so zeleninovou omáčkou

Niekto nerád hryzie do rozvarenej zeleniny. Potom je možný druhý recept: králik so zeleninovou omáčkou. Vyberte koreniny a prípadne celé nové korenie, jalovec nechajte. Ručným mixérom zeleninu rozmixujte a potom mierne zrieďte horúcou vodou.

Netreba zahusťovať, ani viac dochucovať. Omáčka má pikantnú chuť po zelenine, príjemnú piepornú stopu zanechá rozmixovaný jalovec. Táto zeleninová omáčka veľmi dobre ladí s cestovinami.

Králik na smotane

pečený králik na zelenine receptTretím bezkonkurenčným variantom je králik smotane, respektíve králik so smotanovou omáčkou. Rozmixujte zeleninu. Prilejte téglik smotany. Klasikou je 30-percentná sladká, ale môže byť aj menej tučná.

Ak je potrebné, opatrne a mierne zrieďte horúcou vodou, aby ste docielili obľúbenú hustotu smotanovej omáčky. Na miernom ohni prevarte.

Potom odstavte a mimo platničku dochuťte lyžicou octu alebo citrónovej šťavy, lyžicou cukru, možno bude treba aj prisoliť. Rozmiešajte a dolaďte chuť. Mala by byť len ľahko sladkokyslá, prevládať by mala zelenina a vône použitého korenia.

Servírovanie králika na zelenine

Na tanier klaďte kúsok mäsa zo stehna a kúsok z chrbta. Ako príloha k smotanovej variante (recept na králika na smotane) sa najlepšie hodia žemľové knedle. Podlejte smotanovou omáčkou.

Niekde býva zvykom vložiť králičie mäso do smotanovej omáčky. Tým sa ale stratí efekt zlatistého povrchu králičej pečienky, čo je škoda.

Ak nám ale nejaké mäso a omáčka ostali „do druhého kola“, je naopak lepšie králičie mäso do omáčky vložiť, aby neoschlo.

Tip

Ak by ste na králika na smotane použili kyslú smotanu, omáčku už nemusíme prikysľovať. Hrozí ale väčšie riziko zrazenia.

Varovanie

Keď kúpite králika zmrazeného, ​​nemáčajte ho už do vody.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button