Ako vybrať esenciálny olej?
Aromaterapia v slovenských podmienkach už prekonala svoj vrchol a viac krát trochu prehnaného významu a záujmu. Zaradila sa medzi podporné liečebné metódy, prípadne medzi prostriedky, ako spríjemniť životné prostredie. „Keď nepomôže, aspoň neuškodí,“ môže si niekto hovoriť, keď kvapká voňavý esenciálny olej do aromalampičky. Lenže ono to tak nie je. Aj odparovaná vôňa môže škodiť. Ako vybrať olejček, aby neškodil? Prinášame niekoľko overených skúseností.
Prírodný a syntetický esenciálny olej
Zásadnú pozornosť treba venovať spôsobu prípravy oleja. Na trh sa dostávajú jednak výrobky prírodnej (esencie získanej rôznymi postupmi z výhradne prírodného rastlinného materiálu), alebo oleje syntetické, kde sú využívané chemické látky, ktoré svojou vôňou pripomínajú nejakú rastlinu.
Ak sa chceme zdržiavať v priestore s nejakou vôňou (či už z dôvodu podpornej liečby alebo len pre príjemné prostredie), mali by sme si vyberať zásadne prírodný olej.
Syntetický olej môže škodiť
Syntetické „voňavé“ olejčeky sú chemikálie, ktoré môžu spôsobovať: bolesti hlavy, stály chrapot, škrabanie až bolesť v krku, nepríjemný pocit na podnebí a v ústach. Astmatikom (alergikom) veľmi často privodí záchvat dýchavičnosti.
Ľuďom s chorobami žalúdka (alebo aj s iným ochorením tráviaceho traktu) môžu syntetické oleje navodzovať pocity na zvracanie.
Liečebný alebo podporný efekt syntetických olejov je nulový – je to prakticky to isté, ako keby človek vo vodnom roztoku zahrieval a nechal odparovať nejakú lacnú voňavku.
Ako syntetické esenciálne oleje rozpoznať
Solídni výrobcovia, ktorí majú vo svojej ponuke prírodné aj syntetické oleje, značia druh produktu na etikete. Sú tak povinní. Prírodný olej má obvykle jednoznačný názov rastliny, veľakrát aj v latinčine.
Na etikete je uvedená krajina pôvodu rastliny, vyskytne sa tam označenie „prírodný olej“, bude tam uvedený dátum šarže a odporúčaný dátum spotreby.
Pri syntetických voňavkách výrobcovia samozrejme z obchodných dôvodov nepoužívajú výraz „syntetický“, ale chemický pôvod produktu je „zaobalený“ do označenia: aromatický olej, prírodne identická aróma, vonný olej, olej do aromalampiček a podobne.
Nebude tam latinský názov ani krajina pôvodu. Okrem toho niektorí solídni výrobcovia odlišujú prírodné a syntetické výrobky farbou etikety (napríklad zelená prírodná, hnedá syntetické).
Pri hľadaní prírodného oleja je potrebné zapojiť zdravý rozum
Prírodné oleje sú získavané z bylín, ktorých názov je všeobecne známy. Syntetické oleje niekedy až udivujú svojimi názvami: zelený čaj, zelené jablko a pod.
Alebo sú ponúkané syntetické verzie olejov, ktoré sú v prírodnej podobe nesmierne drahé: zákazníkovi by mala byť podozrivá 10 mililitrová fľaštička „ružového oleja“ za pár eur .
To isté platí o „ambre“ či „mošuse“. A predávať legálne ópium? Naozaj tomu niekto verí?
Pozor na predavačky
Obsluha v obchodoch ponúkajucich esenciálne oleje by mala buď dobre poznať ponúkaný sortiment, alebo radšej priznať neznalosť a mlčať alebo poskytnúť nakupujúcemu aspoň nejakú prehľadnú tabuľku s účinkami jednotlivých olejov.
Stáva sa, že na zákazníkovu otázku o účinkoch oleja predavačka vychrlí: „Tento olej upokojuje, povzbudzuje, má relaxačné účinky a posilňuje imunitný systém.“
V tej chvíli ju radšej prestaňme počúvať. Upokojiť a povzbudiť zároveň môže dobrý kamarát, esencia tak protichodné účinky mať nemôže.
Univerzálnu „relaxáciu“ a „imunitný systém“ snáď radšej netreba nekomentovať.
Ideálny stav v predajni
Predávajúci sa opýta, na aké účely zákazník esenciálny olej chce.
Napríklad aj za pomoci nejakej tabuľky, údajov alebo knihy vyčlení vhodné druhy olejov.
Dá zákazníkovi možnosť, aby si tabuľku sám prezrel (solídni výrobcovia ju dodávajú s tovarom) a aby privoňal k oleji.
Poučí zákazníka o spôsobe aplikácie, dávkovaní, prípadne aj o iných možnostiach použitia prírodného oleja (masáže, kúpele, bodnutie hmyzom a podobne).
A úplne s prehľadom by mal predávajúci vedieť, ktorý esenciálny olej je prírodný a ktorý syntetický.
Kde prírodný esenciálny olej nakupovať:
- v značkových predajniach alebo predajných boxoch výrobcov olejov
- v zavedených predajniach s ručnou keramikou a s remeselnými výrobkami
- v zavedených predajniach s orientálnym tovarom
- v malých drogériách
- v malých kvetinárstvach
- v malých predajniach záhradkárskych potrieb
- v „lepších“ predajniach s darčekovým tovarom (ručného a remeselného charakteru)
Kde nenakupovať:
- v lacných obchodoch (typ „všetko za euro“, ázijské markety a podobne)
- v drogériách veľkých reťazcov
- v stálych mestských a prihraničných tržniciach
Remeselné a ľudové trhy
Niektorí výrobcovia keramiky ponúkajú esenciálny olej k predávaným aromalampám. Esenciálny olej kúpime len vtedy, ak je známy jeho výrobca. Predajca by mal byť schopný doložiť nezávadnosť produktu takzvaným „Vyhlásením o zhode“.
Na niektorých trhoch vo veľkých mestách môžu mať svoje stánky aj samotní výrobcovia – potom je stánok označený ich logom a nákup by mal byť bezproblémový.
Internetový obchod
Iba z e-shopov výrobcov alebo od ich „spriatelených“ e-shopov, prípadne z takého elektronického obchodu, na ktorého stránkach je aj detailný popis produktu.
Ak to s aromaterapiou myslíme aspoň trošičku vážne, malo by nákupe vhodného oleja predchádzať domáce samoštúdium. Vôňa neznačí účinky. Mnohé esenciálne oleje (rastliny) majú zdanlivo podobnú vôňu.
Napríklad citronella, citrónová tráva, medovka či litsea cubeba voňajú všetky akoby po citróne, ich účinky sa však líšia (cubeba oi. povzbudzuje náladu, medovka naopak uspáva, citrón oi. pomáha pri infekcii dýchacích ciest – a podobne)
Varovanie
Buďte si istí, že hygienické, čistiace a pracie prostriedky s lákavým označením „Aroma Therapy“ žiadne terapeutické účinky nemajú. Snáď jediným účinkom môže byť dobrý pocit ľahania do čerstvo vypraného prádla..
Prírodny esenciálny olej na vzduchu žltne (je predsa prírodný!). Preto nezabúdajte odparovacie misky často umývať. Potuchnutý zápach sa po čase bude šíriť aj z vysávača, ak na jeho filter nakvapkáme prírodný olejček.
Vdychovanie niektorých esencií nie je vhodné pre tehotné ženy. Solídny výrobca by to mal vo svojich sprievodných materiáloch, na etikete alebo v internetovej ponuke uvádzať.
Pri používaní oleja do kúpeľa je potrebné najprv pár kvapiek esenciálneho oleja rozmiešať v mlieku. Vo vode sa potom ľahko utvoria emulzie a esenciálny olej nepláva na povrchu.
Len máloktoré oleje môžeme zvonku použiť na ošetrenie kožných problémov (uštipnutie hmyzom, odreniny) v neriedenom stave (citrón, tea tree, levanduľa). Ostatné je potrebné napríklad na masážne účely vždy riediť (vazelínou, olivovým olejom a podobne). Solídny výrobca to na etikete pripomína.