Recepty

Ako urobiť sekanú s krúpami v kastróle?

sekaná Recept na sekanú s krúpami. Prečo robiť sekanú s krúpami, keď je tak dobrá klasická sekaná? Pretože sekaná s krúpami je zdravá, lacná a chutná. A pretože aj to najlepšie jedlo sa môže „prejesť“. Ďalším dôvodom je pestrosť stravy, ktorú potom nemusíte doháňať potravinovými doplnkami. A sú ešte aj iné dôvody, ktoré vám povieme spoločne s návodom, ako upiecť sekanú s krupkami.

Čo budete potrebovať na sekanú s krúpami:

  • 180 g trhaných krúp
  • 500 g mletého bravčového mäsa
  • korenie podľa tipov v recepte

Sekaná s krúpami

krúpyTradičná hmota na fašírku sa skladá z mäsa, ktoré je spevnené vajcami a strúhankou.

Vďaka tomu možno sekanú tvarovať do šišiek, a v tom tvare upiecť. Sekaná s krúpami by sa pri pečení na tvar šišky rozpadla.

Preto ju upečieme v kastróle alebo v nejakej vhodnej nádobe na pečenie. Táto „technológia“ poteší aj gazdinky, pre ktorých je rúra univerzálnym médiom k zhotoveniu čohokoľvek.

Nepriateľ lepok

V hitparáde „módnych potravinových jedov“ sa v súčasnej dobe na čelnú pozíciu prepracoval lepok.

Strúhanka, ktorou sa obvykle sekaná zahusťuje, pochádza z bieleho pšeničného pečiva. A nenechajte sa zmiasť obchodným označením „celozrnné“ pečivo. Aj to je z bielej pšeničnej múky, a tak aj strúhanka doma pripravená z tohto pečiva má vysoký obsah lepku.

Omnoho zdravšia je jačmenná múka. Prečo? Pretože jačmeň obsahuje veľmi málo lepku. A z čoho sú krúpy? Z jačmeňa. Prídavkom krúpou výrazne znížite obsah lepku v jedle.

Krúpy

Krúpy sú veľmi zdravé. Uvádza sa, že obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín E, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, vápnik, horčík, fosfor a železo. Pomáhajú pri chorobách pečene a žlčníka, sú vhodné ako prevencia kardiovaskulárnych a civilizačných chorôb, zaisťujú črevnú peristaltiku. Sú odporúčané tehotným a dojčiacim ženám.

Krúpy sú veľmi lacné a je možné z nich veľa navariť. Pol kilogramu trhaných krúp stojí okolo 0,50€.

Krúpy sa zvania na viac ako trojnásobok. Keď uvaríte pohár krúp, získate viac ako pol kilogramu kvalitného a chuťovo neutrálneho „materiálu“, ktorým nadstavíte mäso bez toho, aby ste pokrmu nejako ubrali na nutričnej hodnote (bielkoviny živočíšne z mäsa nahradí vysoký obsah bielkovín rastlinných z jačmeňa).

Príprava sekanej s krúpami krok za krokom

recept na sekanú s krúpami

Pohár krúp preperte a dajte variť s tromi pohármi vody. Po 15 minútach varu odstavte (krúpy ešte nebudú úplne mäkké, ale to je žiaduce).

Nechajte vychladnúť. Pol kilogramu kvalitného mletého bravčového mäsa dajte do misy.

Pridajte prechladnuté krúpy aj s tekutinou a rukami dôkladne premieste, aby bola zmes homogénna.

 Ochutenie zmesi na sekanú s krúpami

Zmes okoreňte. Máte viac možností. Buď do zmesi dajte klasicky majoránku, cesnak a mleté ​​korenie. Ďalšou možnosťou je zmes ochutiť na zabíjačkový spôsob: mletý zázvor, mleté ​​čierne korenie, mleté ​​nové korenie, opražená cibuľka, majorán.

Balkánsku príchuť dodá zmesi oregano a malá štipka tymianu. Komu nevadí aromatické korenie, môže zmes dochutiť provensálskych korením.

Do zmesi môžete pridať aj na drobné kúsky nakrájané a podusené huby, jemne sekanú sparenú kapustu alebo kel kučeravý, trochu špenátu, mangold alebo jarné zelené bylinky.

Pečenie

Zapekaciu misu dobre vymastite tukom. Najlepšia je masť, ale môžete zvoliť iný tuk s ohľadom na prípadnú diétu.

Zmes navŕšte do nádoby. Na povrch nalejte asi 1,5 dcl vody. Prikryte pokrievkou a pečte pri 200 ° C počas 30 min. Krúpy v pokrme „dôjdu“, natiahnu do seba chutné šťavy z mäsa a z korenia a zmes pečením nestratí na objeme.

Servírovanie

servírovanie

Sekanú s krúpami podávajte teplú k vareným zemiakom alebo k zemiakovej kaši. Výborne chutí aj s varenou kyslou kapustou.

Zvyšok nechajte vychladnúť a podávajte na večeru ako studený nárez s horčicou, cibuľou, kečupom, paprikovým pretlakom a kyslou uhorkou. Záleží na chuti. Dobrú chuť!

Tip

Nie je potrebné sa obávať, že sekaná s krúpami nebude súdržná. Spevní ju „povlak“ z krúp.

Varovanie

Môže vzniknúť námietka, že krúpy vedú k nafukovaniu, a teda, že sú pre tehotné nevhodné. Odborníci ale upokojujú: nafukovanie nie je nijako patologické a stačí malá prechádzka a všetko je v poriadku.

Aj napriek nízky obsah gluténu nie je sekaná s krúpami vhodná pre ľudí s intoleranciou lepku (celiakiou). Pre nich je vhodná varená sekaná.

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button