Recepty

Ako urobiť bravčové krupeto?

recept na bravčové krupetoRecept na výborný pokrm z jačmenných krúp – bravčové krupeto. Krúpy v šoulet, krúpy v krvavej tlačenke, krúpy v polievke z údeného mäsa. Ale čo takto krupeto? Krupeto s bravčovým mäsom je veľmi chutné, jednoduché na prípravu. A taktiež lacné, čo sa týka použitých surovín. Bravčové krupeto podľa nášho receptu obsahuje jednu zložku, ktorá nie je pri úprave krúp obvyklá a posunie pokrm minimálne o jeden level vyššie. Ktorá to je zložka a ako bravčové krupeto pripraviť? Čítajte ďalej.

Čo budete potrebovať na bravčové krupeto:

  • 400-500 g bravčového pliecka bez kosti
  • 2 veľké alebo 3 stredné cibule
  • 400 až 500 g suchých jačmenných krúp (číslo 7 až 10)
  • 50 g oleja
  • 45-50 g sójovej omáčky
  • soľ, mleté ​​čierne korenie

Odhalenie

Všimnime si jedného trochu úsmevného javu: keď sa povie „krúpy“, znie to tak nejako obyčajne, nezaujímavo, fádne. Ale keď sa povie „jačmenné krúpy“, hneď to evokuje predstavu zdravej výživy, znie to tak nejako „celozrnne“.

Preto by nášmu receptu na krupeto možno viac sedel „trendy kabátik“: bravčové s jačmennými krúpami a sójovou omáčkou. Tým je tá, pre krúpy trochu neobvyklá, ingrediencia prezradená: krupetu tentoraz dodá chuť sójová omáčka.

Príprava bravčového krupeta krok za krokom

Na štyri porcie budete potrebovať asi 400 až 500 gramov bravčového pliecka, dve veľké cibule, pol kilogramu suchých jačmenných krúp (na veľkosti nezáleží, všetky sa zvaria na trojnásobok váhy), olej, sójovú omáčku, soľ a mleté ​​čierne korenie.

Príprava mäsa na bravčové krupeto

krúpy

Bravčovú pliecko opláchnite, utrite suchou utierkou a nakrájajte na malé kúsky.

Dve veľké (alebo tri menšie) cibule olúpte, opláchnite, nakrájajte nadrobno a dajte smažiť na približne 50 gramov (pol deci) rastlinného oleja.

Keď zosklovatie, pridajte kúsky mäsa a opekajte, až sa mäso „zatiahne“. Potom zalejte sójovou omáčkou (asi 45-50 gramov, alebo šesť lyžíc – všetky kúsky mäsa musia byť pokvapkané).

Varenie mäsa na bravčové krupeto

Ešte chvíľu restujte, potom podlejte vodou, priklopte, stiahnite teplotu a duste do polo mäkka.

Zároveň s prípravou mäsa dajte variť dobre oprané krúpy. Zalejte ich minimálne trojnásobkom vody.

Priveďte k varu, stiahnite teplotu, počkajte, až prestanú peniť, potom priklopte. A voľne varte tiež do polo mäkka. Časovo sa to bude kryť s mäsom. Krúpy sceďte (odvar uchovajte) a zmiešajte s napoly uduseným mäsom.

Dochucovanie a dováranie

Mäso s krúpami osoľte a okoreňte mletým čiernym korením. Ak sa pri dusení mäsa odparila väčšina šťavy, doplňte do zmesi mäsa a krúp odložený krúpový odvar.

Mäso a krúpy sa budú ďalej pripravovať spoločne a polomäkké krúpy ešte potrebujú tekutinu ku zmäknutiu. Malo by jej byť tesne pod povrch zmesi. Prikryte pokrievkou a dáme do rúry piecť pri teplote 200 ° C.

Príprava šalátu

Asi po 20 minútach pokrm skontrolujte. Mäso by malo mať hnedavo červenú farbu a malo by už byť „ako torta“. Krúpy budú mäkké.

Odkryte, zvýšte teplotu a ešte asi desať minút sprudka zapekajte. Než sa krupeto zapečie, môžete pripraviť šalát – napríklad z kyslej kapusty, pretože kyslá kapusta a krúpy ako by sa pre seba narodili.

Bravčové krupeto máte hotové

bravčové krupetoBravčové krupeto, v ktorom sa dokonale spojili chute mäsa, cibule a sójovej omáčky, je tak dobré, že môžete pokojne doprostred stola dať celú nádobu, v ktorej sa zapekalo.

Je takmer isté, že si každý aspoň trochu pridá. Dobrú chuť!

Tipy

Keď pre stravníkov pripravíte asi dve hodiny po konzumácii krupeta nejakú vonkajšiu aktívu, bude všetko v poriadku.

Podobne ako rizoto môžete aj krupeto posypať strúhaným syrom.

Zaujímavosť

Výraz „krupeto“, niekde tiež „krupoto“ vznikol zrejme ako ohlas talianskeho „Risotto“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button