Recepty

Ako upiecť plnenú sekanú?

ako na plnenú sekanúMáte dnes chuť na plnenú sekanú? Pokrmy z mletého mäsa sú obľúbené predovšetkým pre svoju nenáročnosť a rýchlosť prípravy. Mäso si nechajte zomlieť radšej u mäsiara, pokiaľ však kupujete balené mäso, presvedčte sa o jeho zložení. V obchode môžete nájsť balíčky mäsa, ktoré sú už vopred ochutené alebo posolené. Kupujte také mäso, kde je 50% hovädzieho a 50% bravčového mäsa. Dajte si pozor aj na farbu samotného mäsa, farba totiž musí byť ružová, pretože čím je farba belšia, tým je mäso ​​tučnejšie. Najlepšou voľbou je kúpa mäsa v mäsiarstvach, kde ho pred vami zomelú z vybraných kusov mäsa. Prečítajte si tento skvelý recept na plnenú sekanú.

Čo je na plnenú sekanú potrebné:

 • 1kg mletého mäsa (zmes bravčového a hovädzieho mäsa)
 • 4 vajcia
 • 50g šunky alebo šunkovej salámy
 • 2 nakladané uhorky
 • 1/2 červenej papriky
 • strúhanka alebo 1 suchý rožok
 • trochu mliekaplnená sekaná
 • soľ
 • korenie
 • štipka majoránky
 • 1 väčšia cibuľa alebo 2 menšie
 • horčica
 • 2 strúčiky cesnaku
 • mletá sladká paprika (nemusí byť)

Postup prípravy plnenej sekanej krok po kroku

Začnite s prípravou surovín. Z dvoch vajec a jedného bielka si urobíte praženicu. Pod vajcia nepridávajte žiaden tuk ani vodu. Vajcia miešajte, pretože inak by sa vám mohli prichytiť. Keď už budú polotekuté, odstavte ich. Vajcia ešte trochu „dôjdu“ vlastným teplom, potrebujete ich však redšie, aby sa dobre rozotierali.

Cibuľu a papriku pokrájajte na menšie kúsky a uhorku postrúhajte na hrubom strúhadle. Rožok alebo strúhanku zvlhčite mliekom.

príprava plnenej sekanejDo misy vložte mleté ​​mäso a pridajte pokrájanú cibuľku, pretlačený cesnak, soľ, korenie, majoránku a kto chce, môže pridať aj mletú sladkú papriku.

Zo strúhanky alebo z rozdrobeného rožku vytlačte prebytočné mlieko a pridajte strúhanku do misy k mäsu spolu s jedným vajíčkom.

Hmotu dôkladne premiešajte rukami tak, aby sa všetky prísady spojili.

Sekanú budete obaľovať do fólie

Pripravte si potravinársku fóliu alebo mikroténové vrecko a ľahko ho navlhčite vodou. Rukami vytvarujete z pripravenej mäsovej zmesi obdĺžnik. Potriete ho horčicou a poukladáte naň nakrájanú šunku alebo šunkovú salámu tak, aby sa jednotlivé plátky prekrývali. Na ne rozprestriete pripravenú praženicu a zasypete ju pokrájanou paprikou a strúhanými uhorkami. Neobkladajte však plát až do konca, nechajte si voľný okraj, aby sa dala sekaná pekne zabaliť.

recepty na plnenú sekanúPomocou potravinárskej fólie začnete robiť z mäsovej zmesi roládu. Stáčajte ju zľahka, pri väčšom tlaku by sa totiž zhrnula aj náplň.

Roládu upravte, pritlačte konce k sebe tak, aby pri pečení nevytekala samotná náplň. Roládu položte do pekáča, ktorý ste predtým opláchli vodou.

Rozohrejte si rúru na 190°C, sekanú potrite zvyšným žĺtkom, ktorý ste šľahali a nechajte plnenú sekanú piecť, kým nechytí ružovú farbu. Podľa potreby ju môžete podlievať vodou. Presný čas pečenia sa nedá určiť, každá rúra totiž pečie inak. Až vám začne sekaná voňať a ružovieť, kúsok z nej odlúpnite a presvedčte sa, či je už hotová.

Sekanú nepodávajte hneď

Po upečení nechajte plnenú sekanú zľahka vychladnúť. Ak ju budete krájať za horúca, vytečie vám z nej náplň a sekaná sa vám potrhá.

Po 20 minútach bude ešte stále teplá, ale bude sa vám krájať omnoho lepšie. Ako príloha k teplej sekanej sa hodí zemiaková kaša, k studenej použite radšej chlieb.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button