Chudnutie

Chudnutie bez diét a cvičenia – ide to?

dieta na chudnutiePrajete si schudnúť bez diét a cvičenia? Určite to ide! Dokonca je to snom takmer všetkých, čo každý deň ponáhľajú len do práce a z práce domov a na nejaké fitnes centrum už nemajú ani pomyslenie. A ako na to? Poďme sa na to pozrieť! Chudnutie bez diét a cvičenia.

Zmena jedálnička pri chudnutí

Pod zmenou jedálnička si môžete predstaviť hrozné diéty a pôsty, ale aby ste účinne schudli, nemusíte držať žiadne diéty.

Naopak držanie diét nie je pre telo vôbec zdravé a môže dôjsť k tzv. jojo efektu , ktorý si isto iste neželáte. Mučiť sa niekoľko týždňov, dosiahnuť určité výsledky a vo výsledku nabrať ešte viac kíl, než ste zhodili.

Dôležitá je teda pravidelná strava. Mali by ste jesť menšie porcie a to v intervale zhruba čo 2 hodiny, kedy posledné jedlo by malo byť najneskôr 2 hodiny pred spánkom.

Zmena jedálnička je veľmi dôležitá aj pri chudnutí z brucha.

chudnutie a zmena jedálničkaNeznamená to vypustiť všetky vaše obľúbené jedlá. Naopak si môžete celkom často dopriať a nebudete hladovať. Je dobré obmedziť tučné a veľmi sladké jedlá, ale raz za čas môžete „zhrešiť“ aj týmito jedlami.

Dôležité je neprejedať sa, zahrnúť do stravy veľké množstvo zeleniny a ovocia, dostatočne piť (aspoň 2 litre nesladených tekutín denne) a vyhýbať sa sladeným nápojom, ktoré často obsahujú toľko cukru, že by sme tomu ani neverili.

Nejedná sa o diétu, len o úpravu stravy, za ktorú Vám bude Vaše telo veľmi vďačné a odmení sa Vám zdravou funkciou Vašich orgánov.

Hovoríte si, že jete zdravo a stále nič? Skúste jedla ubrať a pridať potraviny s vlákninou, ktoré zaručia správne fungovanie celého tráviaceho traktu. Správne fungovanie telesných orgánov je tým správnym krokom vpred vo Vašej ceste k chudnutiu.

Nezabudnite si občas dať aj niečo trochu zakázané, pretože stres, že niečo nemôžete, je veľmi zlý pre psychiku. Preto ak Vás „chuť na sladké“ napríklad na oriešky, vezmite si ich malú hrsť a vychutnávajte si každý z nich, namiesto toho, aby ste si nasypali celú misu a hltali jeden za druhým. Uvidíte, ako Vám budú takéto maškrty zaslúžene chutiť.

Odporúčame prečítať náš článok „Chudnutie začína v hlave

Doplnky stravy pri chudnutí

Účinnými pomocníkmi na chudnutie pre Vás môžu byť tiež rôzne potravinové doplnky k podpore chudnutia. Niektoré obmedzia chuť na sladké, iné obmedzia chuť celkovo, ďalšie urýchľujú metabolizmus a tak ďalej.

Na trhu je nepreberné množstvo týchto prípravkov, keď niektoré z nich môžu byť aj na lekársky predpis. Takéto doplnky stravy už sú skôr lieky na obezitu a nie sú pre zdravého človeka úplne tak vhodné.

Veľmi vhodným doplnkom k chudnutiu je vláknina v tabletkách alebo v nápojoch. Nesmie sa to však s týmito prípravkami príliš prehnať, pretože by Vám z nich nemuselo byť úplne dobre.

Úpravy stolovania a zvykov

Aj stolovanie môže pridať na šancu chudnúť. Máte doma veľké taniere? Chyba! Skúste jesť z menších tanierikov. Vďaka nim budete mať pocit, že ste zjedli celý tanier aj cez to, že jedlá na ňom bolo menej ako obvykle. Zľahka tým oklamete svoje telo, ale o to sa predsa snažíme.

Veľmi účinnou zbraňou proti priberaniu je vypiť pohár vody pred jedlom. Žalúdok bude mať pocit, že ste ho zasýtili a nezjete toho toľko ako obvykle.

Žijeme v dobe plnej stresu, keď nestíhame jesť pravidelne a večer „povysávame“ chladničku. To je veľký problém súčasnej doby. Na jedlo si vždy nájdite čas, pretože ak nie, tak sa Vám určite nepodarí schudnúť. Napchať sa na noc je to najhoršie, čo môžete urobiť. V spánku dochádza k najväčšiemu spaľovanie tukov, hoci si to nikto neuvedomuje.

To nás dostáva k ďalšiemu bodu, a tým je dostatok spánku. Nie je zdravé spať málo a už vôbec vďaka málo spánku neschudnete. Naopak zlým životným štýlom môžete naberať a telo si ani v noci oddýchne.

Máte v chladničke niečo, čomu už čoskoro vyprší spotrebná lehota? Radšej to vyhoďte, než aby ste zbytočne zjedli niečo navyše, čo Vám nesedí do Vášho jedálnička. To isté s dojedaním. Nedojedajte všetko, čo je na stole, keď sa cítite plno, len pretože je Vám ľúto posledného plátku syra. Schovajte ho do chladničky a môžete si ho dať zajtra. Radšej jedlo dokonca vyhoďte, než ho do seba „pchať“ navyše. Neskôr by ste si to mohli vyčítať.

Skúste jesť z menších tanierov, nedojedajte zvyšky jedla, dajte si pohár vody pred jedlom a doprajte si dostatok spánku!

Pozerajte sa na zloženie potravín

zloženie potravín pri chudnutíZákladom jedálnička by mali byť zdravé potraviny. Ako inak zistiť, či je potravina zdravá, ako skúmaním zloženia. Všeobecne je dobré vyberať potraviny s nižším obsahom tuku a cukrov, ale pozor na niektoré potraviny bez cukru. Môžu obsahovať náhradky cukrov, ktoré sú mnohokrát horšie ako pravý cukor.

Tiež je vhodné používať skôr maslo ako margaríny. Masla stačí namazať trochu a splní vaše potreby určite lepšie.

Bio potraviny sú síce drahšie, ale mali by byť kvalitnejšie vyrábané, ovocie a zelenina lepšie pestované. Preto ak sa nebojíte investovať do svojho zdravia, určite ich čas od času zaraďte do svojho jedálnička.

Pri chudnutí si dajte pozor na sladké ovocie

Dávajte si veľký pozor na sladké ovocie, ktoré by mohlo niekedy vydať aj za kus čokolády. Napríklad taký banán je veľmi dobrým zdrojom horčíka, ale tiež obsahuje veľké množstvo cukrov. Naopak jahody, hoci sú sladké, obsahujú z ovocia takmer najmenej cukru.

Ďalšími výbornými kúsky medzi ovocím sú napríklad citrusy.

V čom iste neurobíte chybu je vziať si miesto ovocia nejakú sladšiu zeleninu, napríklad mrkvu a určite neoľutujete. Predovšetkým v neskorších popoludňajších alebo vo večerných hodinách príde taká mrkva vhod.

Podpora počas chudnutia

Bojíte sa skúsiť také chudnutie sami? Skúste k tomu prizvať svojho partnera či kamarátku alebo kamaráta a určite Vám to pôjde hneď lepšie. Môžete sa navzájom inšpirovať, radiť si a predovšetkým sa navzájom podporovať.

Pokiaľ chcete zaručene schudnúť aj bez pohybu, skúste sa obrátiť napríklad aj na niektorého z nutričných terapeutov, ktorí Vám zostaví jedálniček. Avšak ak budete dodržiavať týchto pár bodov, môžete dosiahnuť požadovaného výsledku aj sami, vlastnou vôľou, bez cudzej pomoci.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button