Zdravie a krása

Ako sa dá bazalka použiť ako liečivá bylinka?

sušená bazalka Bazalka pravá je vám iste mnohým známa ako bylinka, ktorá sa vďaka svojej chuti a príjemnej aróme pridáva do najrôznejších pokrmov. Viete ale, že ide aj o liečivú bylinku, z ktorej sa dá pripraviť čaj, prípadne sa dá využiť aj na osviežujúci kúpeľ? V dnešnom článku prinášame pár tipov, ako bazalku využiť aj inak.

Prečo používať bazalku

Bazalka pravá je jednoročnou liečivou bylinkou, ktorej účinky poznali už v dobách staroveku, v Egypte. Dodnes je v mnohých krajinách používaná ako prísada do jedál, ktorá dodá jedlu chuť aj príjemnú vôňu.

Čo ste možno netušili využíva sa aj v lekárnictve a voňavkárstve. Zároveň sa z nej robia aj liečivé čaje a oleje.

Obsahuje totiž silice, triesloviny a flavonoidy, ktoré sú účinnými látkami pri rôznych ochoreniach. Okrem toho má tiež pomerne vysoký obsah železa.

Tieto látky sú obsiahnuté predovšetkým v vňati. Najlepšie je spracovať bazalku hneď po odrezaní, v dobe krátko pred kvitnutím (v tomto období majú listy bazalky najintenzívnejšiu chuť aj arómu).

Zaujímavým faktom je, že bazalka si aj pri tepelnom spracovaní uchováva svoje liečivé schopnosti.

Priaznivý účinok má bazalka aj pri nadmernom tvorení plynov, t. j. nadúvaní. Dráždením žalúdočných žliaz vyvoláva bazalka zvýšenú chuť do jedla. Bazalka účinkuje aj protizápalovo, pri ochoreniach ústnej dutiny, má proti kŕčový účinok pri chronickej bronchitíde s výrazným kašľom.

Čaj z bazalky pravej

čaj z bazalkyPríprava čaju z bazalky pravej je veľmi jednoduchá. Stačí chvíľka a dostanete lahodný nápoj, ktorý vám pomôže napríklad v okamihu, keď trpíte nespavosťou a únavou.

Okrem toho pôsobí pozitívne tiež pri zápale žalúdka, pomáha vyliečiť kašeľ a prechladnutie a pôsobí pozitívne aj pri nadmernom nadúvanie.

Čo budete potrebovať na prípravu čaju z bazalky pravej:

  • 1 lyžica bazalky pravej,
  • vriaca voda.

Na prípravu použite sušenú bylinku. Sušenie vňate sa vykonáva tak, že ju necháte uschnúť na teplom, tienistom mieste a potom ju nadrvíte, nasypete do pohára a skladujete v tme a suchu.

Odmerajte si zhruba 1 lyžicu sušenej bazalky a nasypte ju do šálky. Zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať po dobu cca 5 – 10 minút.

Potom nápoj stačí scediť a piť ešte za horúca. Konzumujte 2 – 3 denne, ideálne vždy pred jedlom alebo pred tým, než idete spať.

Odvar z bazalky pravej

Používa sa ako kloktadlo najmä pri bolestiach zubov.

Čo budete potrebovať na prípravu kloktadla z bazalky pravej:

  • 2 lyžice sušenej bazalky
  • voda

Do hrnčeka vsypte 2 lyžice sušenej bazalkové vňate, zalejte vodou a povarte 15 – 20 minút. Potom odvar sceďte a nechajte vychladiť. Vychladnutý odvar kloktajte 2 – 3-krát denne.

Okrem bolesti zubov je možné tento odvar používať tiež napríklad vo chvíli, keď vás bolí hrdlo.

Bazalkový kúpeľ

Účinné látky bazalky pravej pôsobia veľmi pozitívne proti únave. Preto je dobré si čas od času dopriať špeciálny bazalkový kúpeľ.

Čo budete potrebovať na prípravu bazalkového kúpeľa:

  • bazalkový ocot
  • voda

sušená bazalkaBazalkový ocot sa bežne používa do šalátov ako zálievka. Môžete ho ale rovnako použiť práve do kúpeľa.

Je možné ho zohnať v obchodoch, ale dá sa pripraviť aj doma. Jeho príprava je jednoduchá.

Liter zahriateho vínneho octu nalejete do pohára, do ktorej ste si pred tým naložili čerstvé bazalkové listy. Zmes potom necháte 2 týždne vylúhovať, následne scedíte a nalejete späť do uzatvárateľnej nádoby.

Na kúpeľ vám stačia cca 2 – 3 lyžice pripraveného bazalkového octu, ktorý prilejete do vane s horúcou vodou.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button