KuchyňaNávody

Ako získať účinné látky z korenia?

korenie proti rakovineŽe korenie chutí a lieči vieme už od pradávna. Viete však ako získať účinné látky z korenia? Existuje viacero spôsob ako sa k týmto účinným látkam dostať. Korenie hojne využíva nie len v domácnosti, ako dochucovalo, či v babských receptoch ako všeliek, ale aj v potravinárskom priemysle, v lekárnictve aj v kozmetickej oblasti. Doma väčšinou korenie sušíme, aby sme ho uchovali a mohli účinné látky z korenia čerpať aj mimo sezónu. Korenie podporuje spaľovanie toxínov a pomáha, aby sa živiny z pokrmu vstrebali do organizmu. Tiež však mení vlastnosti potravín, že sa stávajú ľahko stráviteľnými. Pripomeňme si, aké ďalšie metódy môžeme využiť na získanie účinných látky z korenia.

1. metóda ako získať účinné látky z korenia – výluh

Najbežnejší postup ako získať účninné látky z korenia je výluh. Poznáme tri typy – macerát, nálev a odvar.

účinné látky v koreníMacerát (to je výluh za studena), získate tak, že prelejete korenie šálkou vody a necháte stáť niekoľko hodín, prípadne aj niekoľko dní. Izbová teplota by mala byť 15 ° C až 20 ° C.

V priebehu tejto doby občas premiešajte. Výluh za studena sa nehodí pre každé korenie, používajte tento spôsob len pre korenia obsahujúce sliz a škrob (napríklad pre ľanové semienko, koreň valeriány alebo koreň ibišteka).

Nálev je za tepla získaný výluh. Pre tento typ výluhu prelejte korenie vriacou vodou, nechajte 15 minút v zakrytej nádobe vylúhovať a potom sceďte. Tento typ výluhu používajte napríklad pri mäte, aníze, medovke, rasci alebo fenikle.

Odvar si pripravíte tak, že korenie povaríte vo vode 10 až 15 minút. Ďalších 15 minút ponecháte v prikrytej nádobe a potom scedíte.

ako získať účinné látky z byliniek a koreniaTento typ sa hodí na prípravu nápoja z tvrdých rastlinných častí, ako je drevo, koreň, kôra, pokiaľ neobsahujú väčšie množstvo silíc.

Doba prípravy odvaru sa pri rôznych produktoch môže líšiť. Tu odporúčame sa poradiť v lekárni alebo sa striktne držať návodu predajcu.

V prípade nedodržania návodu, riskujete, že účinné látky znehodnotíte alebo nezískate vôbec.

2. metóda ako získať účinné látky z korenia – tinktúra

Ďalej môžete korenie spracovávať ako tinktúry, čiže výluhy rastlinných látok, pripravené najčastejšie pomocou alkoholu.

3. metóda ako získať účinné látky z korenia – sirup

Ďalšou možnosťou sú sirupy. Sirupy sú koncentrované roztoky cukru v ovocných šťavách alebo v extraktoch z drog (sušených bylín).

Domácou výrobou môžete tiež získať liečivé vína ─ sú to rastlinné výťažky vylúhované vo víne.

Prečítajte si aj články:

Bylinky, koreniny ─ naši hrdinovia

Možno tušíte menej alebo viac, že ​​skromné ​​zelené bylinky a farebné korenie majú podpornú moc a silu popasovať sa aj s najzákernejšou chorobou dnešnej doby. Nádorové bunky nemajú korenené jedlá vôbec rady!

Primárnou vlastnosťou byliniek a korenia je vysoký obsah protizápalových látok, ktoré dokážu mierniť zápalové procesy tam, kde sa nádorové bunky nachádzajú. Zaujíma vás, ktoré korenia to sú? Zázvor, kurkuma, chili a klinčeky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button