Recepty

Ako upiecť čučoriedkové buchty?

čučoriedkové buchtyČučoriedkové buchty sú typickým slovenským letným pečivom. Pripravujú sa ako hlavný chod letného obeda, ale mnohí si na nich pochutnajú aj na raňajky, desiatu alebo ako iné malé jedlo počas dňa. Čučoriedkové buchty nie sú žiadnou diétou, ale v lete je príležitostí k výdaju energie dosť, takže si ich môžeme dopriať. Ako ich upiecť? Skúste to napríklad podľa nášho receptu!


Čo je potrebné na čučoriedkové buchty:

  • čučoriedky
  • suroviny na cesto podľa rozpisu
  • kuchynské vybavenie
  • rúra na pečenie

Čučoriedkové buchty sú pečivo zo sladkého kysnutého cesta a pšeničnej múky. Sú plnené najčastejšie čerstvými čučoriedkami, ale je možné plniť ich aj čučoriedkami mrazenými alebo zavarenými.

Majú klasický „tvar buchty“. Pečú sa na plechu alebo v pekáči. Dobre skladované vydržia aj niekoľko dní. Zvyšok ingrediencií na cesto nájdete v postupe.

Postup prípravy čučoriedkových buchiet krok po kroku

Asi liter čučoriedok preberieme a zbavíme nečistôt – lístočky, ihličie alebo plesnivé či poškodené plody. Nepreplachujeme (plody sú trhaním narušené a vytiekla by z nich šťava, ktorá má v tejto pochutine neskôr význam).

Preto je ideálne, keď si môžeme čučoriedky nazbierať sami a spracovať ich pokiaľ možno hneď. V chladničke ich necháme maximálne do druhého dňa, inak začnú plesnivieť.

Do šalátovej misky preosejeme 750 gramov polohrubej múky, do ktorej primiešame malú rovnú lyžičku soli a 150 gramov pieskového (práškového) cukru. Z potrebných štyroch decilitrov mlieka odoberieme asi 2 dcl, mierne ich ohrejeme, aby bolo vlažné, rozmiešame v ňom lyžicu múky a lyžičku cukru a rozpustíme balíček pekárenského droždia.

ako upiecť čučoriedkové buchty

Do misy s múkou a cukrom rozbijeme 2 celé vajíčka, prilejeme pol štvrťlitrového hrnčeka zmesi tuku (Hera, olej, masť).

Ak už vzišiel kvások z droždia (musia sa v ňom tvoriť bubliny a musí zväčšiť svoj objem), vareškou začneme premiešavať. Počas toho prilievame zvyšok mlieka. Alebo cesto vložíme do robotu či iného prístroja určeného pre spracovanie kysnutého cesta

Ručné miesenie cesta trvá asi 15 minút, prístroje prácu urýchlia a uľahčia. Na spracovaní cesta veľmi záleží kvalita výsledku. Nie je dobré túto prácu nejako „odfláknuť“.

Správne spracované cesto musí byť mäkké, hladké, lesklé a pri miesení sa musí hladko odlepovať od stien šalátovej misy.

Vypracované cesto prikryjeme čistou utierkou a dáme na vlažné miesto kysnúť (napríklad na plochu, kam svieti slnko).

Pečenie čučoriedkových buchiet

Nastrúhame pol tabuľky perníka na strúhanie, ktorý budeme pridávať k čučoriedkam. Čučoriedky pri pečení púšťajú veľa šťavy a nastrúhaný perník ju bude zachytávať.

Perník je v niektorých regiónoch možné kúpiť aj nastrúhaný. Keď nemôžeme perník na strúhanie zohnať, môžeme si vypomôcť nastrúhaním rumových perníčkov alebo podobných dobrôt.

Z vykysnutého cesta pomúčenou lyžicou vykrajujeme rovnako veľké dieliky (najlepšie vo veľkosti golfovej loptičky). Kladieme ich na pomúčenú dosku alebo inú vhodnú pomúčenú pracovnú plochu. Rukou kúsky cesta vytvarujeme do guličiek.

Každú guličku potom dlaňou roztiahneme na obdĺžnik. Cesto povykladáme lyžicou čučoriedok, dvoma lyžičkami perníka a lyžičkou cukru (čučoriedky sú po upečení kyslé). Náplň nedávame k okrajom cesta!

buchtyVoľné okraje cesta spojíme a dobre pritlačíme. Pokladáme na tukom dobre pomazaný plech.

Na plechu buchtičky jemne dotvarujeme, aby mala každá obdĺžnikový tvar a bola plochá, nie však príliš vysoká. Kladieme ich tesne vedľa seba, aby sme zaplnili celý plech (dávka by mala vyjsť na dva plechy).

Potom buchty potrieme tukom, a to hlavne na miestach, kde sa dotýkajú. Dáme piecť do vopred vyhriatej rúry. Pečieme pri 180 stupňoch, kým nie sú zlatohnedej farby.

Ešte horúce buchty preklopíme na čistú plochu (najlepšie určenú len pre múčniky). Preklopením docielime to, že budú buchty z oboch strán ploché a ich vrchná aj spodná strana budú rovnako nasiaknuté šťavou.

Ak nemáme vhodnú dosku (alebo po prípade plátno), necháme čučoriedkové buchty vychladnúť na plechu. Cukrujeme tesne pred podávaním a necukrujeme buchty, ktoré sú určené „do zásoby“ – cukrom čučoriedková buchta vlhne.

Tipy na čučoriedkové buchty

Čučoriedkové buchty možno nazvať receptom z tradičnej kuchyne od babičky. Výborne sa hodia napríklad na svadby alebo na iné väčšie podujatia, pretože pečenie je dosť pracné.

To však ešte neznamená, že si ich nemôžete upiecť len tak ku telke alebo na malú rodinnú oslavu. Prajeme vám dobrú chuť!

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button