Ako liečiť

Aké bylinky použiť na horúčku?

aké bylinky použiť na zníženie horúčkyHorúčka čiže zvýšená teplota je javom, ktorý sprevádza viacero ochorení. Ide pritom o obrannú reakciu organizmu, ktorý sa tak bráni proti infekcii. Na zníženie vysokej horúčky sa dajú použiť okrem liekov aj bylinky, z ktorých možno pripraviť čaj. Prečítajte si článok aké bylinky použiť na horúčku?

Obsah článku:

  • Prečo znižovať horúčku
  • Účinné bylinky

Prečo znižovať horúčku?

Zvýšenou teplotou telo reaguje na ochorenia a infekciu. Snaží sa tým zrýchliť látkovú premenu a tým zaktivovať obranné mechanizmy organizmu.

V prípade, že máte vysokú teplotu, nie je dobré ju za každú cenu zraziť do normálnych hodnôt, iba ju znižujte. A to najmä vo chvíli, keď už dosahuje naozaj vysoké hodnoty.

Normálna telesná teplota je okolo 37 stupňov Celzia. V prípade, že sa na teplomere objaví hodnota nad 38 stupňov Celzia, potom už hovoríme o horúčke.

V prípade teplôt nad 40 stupňov ide už o pomerne závažný stav, rovnako ako keď horúčka nepominie dlhšie ako dva až tri dni.

Účinné bylinky na horúčku:

Čierna báza

báza čierna na zniženie horúčkyMedzi veľmi účinné bylinky patrí báza čierna. A to najmä vďaka tomu, že obsahuje veľké množstvo vitamínov, najmä C, A a B.

Táto bylinka prispieva k intenzívnejšiemu poteniu, vďaka ktorému sa organizmus zbavuje škodlivých látok.

Pri príprave čaju z bazy použite jeho kvety. Čaj pripravíte tak, že kvety najprv usušíte. K príprave jednej šálky použite asi dve lyžičky sušených kvetov. Tie zalejte približne štvrť litrom horúcej vody a nechajte 10 – 15 minút vylúhovať.

Čaj z bazy nepite príliš často. Môže totiž mať laxatívne účinky.

Slnečnica

Na zníženie horúčky účinkuje aj slnečnica. Tá okrem toho prispieva aj k zlepšeniu trávenia, zníženiu potivosti a stimuluje správnu funkciu pečene.

Na prípravu čaju sa používajú tiež sušené kvety. Tie je najlepšie nadrviť na jemný prášok. Zhruba pol lyžičky prášku potom nasypte do mierne vriacej vody a varte po dobu asi 5 minút.

Lipa srdcovitá

Kvety lipy srdcovitej sa používajú pri nachladnutí a horúčke, a to vo forme nálevu alebo ako kloktadlo.

Príprava čaju z lipy prebieha rovnakým spôsobom ako v prípade bazy čiernej.

Medovka

medovka bylinka proti horúčkeMedovka je bylinkou, ktorá sa dá použiť pri mnohých ochoreniach. Okrem horúčky to môžu byť napríklad tráviace ťažkosti, menštruačné bolesti, reuma a žalúdočné ťažkosti.

Klasický recept na nálev urobíte tak, že použijete asi jednu lyžicu vŕškov medovky s ich kvetmi. Tie zalejte asi 1y5 pohárom horúcej vody a nechajte povariť po dobu cca 3 minút.

Potom odvar nechajte ešte zhruba 10 minút vylúhovať. Nálev potom používajte dvakrát denne, vždy tak pol pohára.

Ďalšie bylinky na horúčku

Okrem vyššie uvedených na zníženie horúčky pôsobí pozitívne tiež túžobník, vŕbová kôra, púčiky topoľa či plody maliny. Všetky bylinky majú jedno spoločné – prispievajú k celkovému zlepšeniu stavu organizmu, ktorý sa vďaka tomu lepšie a rýchlejšie vyrovnáva s infekciami.

Prečítajte si aj článok: Ako bojovať s horúčkou u detí?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button